|
Тарау немесе бөлім атауы: |
12-бөлім Абайды оқы, таңырқа! Абай Құнанбайұлы. Табиғат лирикасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Жумабаева Гаухар Жумабековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
31.03.2023 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
6 «В» 3 сабақ, сағат 15:50 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы Жазғытұры қалмайды қыстың сызы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
6.2.6.1- тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру; 6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау 6.5.1.5 - етістіктің шақтарының (жедел өткен шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыра алады; өлеңнен алған әсерлерін жазып, автордың негізгі ойын анықтайды. етістіктің шақтарының (жедел өткен шақ) қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты Кезеңдері Ұйымдастыру |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Менің көңіл - күйім» жаттығуы орындалады. «Мектебім,менің мектебім!» Мақсаты: оқушылардың көңіл - күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу Оқушылар қимыл арқылы өздерінің көңіл – күйлерін көрсетіп кіреді. «Мозайка» әдісі Мақсаты: Суреттердің қиындысы арқылы топтарды анықтау. Оқушыларға 3түрлі суреттердің қиындысы беріледі. Суретті жинаған оқушылар бір топқа жиналады. Суреттер: ағаш, бәйшешек,жапырақ Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы бөлеміз. Бағалау парақшалары таратылады «Ұялы телефон» |
Оқушылар қимыл арқылы өздерінің көңіл – күйлерін көрсетіп сыныпқа кіреді. Қима суреттерді жинау арқылы өз тобын анықтайды . 1-топ «Ағаш» 2-топ «Бәйшешек» 3-топ « Жапырақ» |
|
«Менің көңіл - күйім» жаттығуы Бағалау парақшалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
Үй тапсырмасын «Пицца» әдісі арқылы тексеру. Сұрақтар 1.Абай қай жылы дүниеге келген? 2.Оның шын аты кім? 3.Абайдың әжесінің аты кім? 4.Абай неше жасынан бастап өлең жаза бастады? 5.Абайдың неше қарасөзі бар? 6.Абайдың анасының аты кім ? 7.Абай неше жасынан бастап өлең шығара бастады? 8. «Толық адам» тұжырымдамасы не туралы? 9.Абайдың табиғат лирикасына арнап жазған өлеңдері қандай? Дескриптор:
Венн диаграммасы Абай мен Пушкин |
Оқушылар «Пицца» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді. Венн диаграмасын толтырады . Дескриптор: 1 ұпай |
Бағалау парағы |
Пиццаның суреттері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Ширату жаттығуы.
«Ой шақыру» -Бүгінгі сабақта біз не туралы айтатын боламыз? Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру. -6.2.6.1- тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру; 6.3.3.1 орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау ( оқушылар өздері айтады). Мәтіналды жұмыс. Сөздік жұмысын жүргізу. Сөздікпен жұмыс Жаңа сөздер: оқушылар, сабағымыздың жаңа сөздерімен таныс болайық. Жазғытұры- весна Масатыдай құлпыру-расцвести ,как плющ Елжіреу- умиляться Сыз- сырость Шаттан- радуйся,веселись Пәнге тән лексика мен терминология: Жазғытұры – көктем Масатыдай құлпыру – жібектей жайқалу Елжіреу – емірену, мейірлену Сыз – дымқыл жер Шаттан – қуан Жаңа сөздермен сөйлем, сөз тіркесін құрау.( оқушылар сөз тіркесін, сөйлем ,суретпен сөйлем құрап дәптерге жазады.) |
-Бүгінгі сабақтың тақырыбын болжап айтады. Жаңа сөздерді қайталайды, жұптасып оқиды,сөздік дәптерлеріне жазады, ауызша сөз тіркесі мен сөйлемдер, құрастырады. б.о: жаңа сөздердің мағынасын түсінеді; к.о: жаңа сөздермен сөз тіркесін құрастырады; к.о: жаңа сөздермен сөйлем құрастырады. Дескриптор 1 балл |
ҚБ
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар |
Мәтінмен жұмыс Оқылым. Өлеңді оқып, тапсырмаларды орындаңыздар.
1-топ «Ағаш» (топпен жұмыс)
Дескриптор:
2-топ. «Бәйшешек»
Дескриптор: 1. 5 тірек сөз жазады. 2. Негізгі ақпаратты анықтайды. 3.Өлеңнен тармақтарын тауып жазады. 3-топ «Жапырақ» 1.Өлеңнің идеясын жазыңыз. 2.Постер жасаңыз 3.Сөздерден өлең құрастырады. Дескриптор: 1. Өлеңнің идеясын жазады. 2. Постер жасайды. 3. «Домино» тәсілін пайдаланып, өлең дұрыс құрастырады. «Әріптестер» әдісі («С» деңгейлі балаларды бақылау) Жұптық жұмыс сұрақ-жауап арқылы жұптарын табады. Жапырақтарға сқрақтар мен жауаптары жазылады 1.«Жазғытұры» өлеңінің авторы кім? 1.«Жазғытұры» өлеңінің авторы 2.Абай қандай ақын? 2.Абай –лирик ақын. 3.Жазғытұры өлеңі қай жыл мезгілін суреттейді? 4.Жазғытұры өлеңі көктем жыл мезгілін суреттейді. 5.Жер қай кезде масатындай құлпырады? 5.Жер жазғытұры масатындай құлпырады. 6.Су қалай ағады? 6.Су сыбдырап ағады. Сергіту сәті. Ақын жазушылар 1-топ Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын көрсет.
Жауабы:
2-топ Мәтінді пайдаланып, көп нүктенің орнына қажетті сөздерді жаз.
Дескриптор
Өз жауабыңызды тексеріп көріңіз.
3-топ Өлеңнен жаңа сөздерді теріп жазыңдар Дескриптор
Синквейн ақын,көктем,бәйшешек 1.Зат есім 2. Сын есім 2 3.Етістік 3 4.Сөйлем 5.Синоним
|
Өлеңді мұқият оқып, 1-топ «Ағаш» Өлеңге ат қояды, кластер жасайды, Өлеңнен «көктем» сөзінің синонимдік қатарды табады 2-топ. «Бәйшешек» Өлеңнен 5 тірек сөз жазады. Негізгі ақпаратты анықтайды Өлеңде неше тармақ бар? 3-топ «Жапырақ» Дескриптор: Жалпы - 1 балл. - Сұраққа жауап береді.
Дескриптор 1 балл -Сұраққа жауап береді -Болжайды Оқушылар сұрақ-жауап арқылы жұптарын табады Топ ішінде оқушылар білетін ақын жазушылардың аттарын жазады,қай топ көп жазса ,сол топ жеңімпаз атанады. Топ ішінде бірін –бірі бағалайды
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Жумабаева Гаухар ЖумабековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақМатериал туралы қысқаша түсінік
Абай Құнанбайұлы . Табиғат лирикасы атты ашық сабақ 6-сыныпқа арналған заманауи әдіс -тәсілдер арқылы сабақ өткізілді.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















