Алтайбаев негізгі та
мектебі
Тақырыбы: Ондық бөлшектерді 10, 100,
1000... разряд бірліктеріне көбейту және
бөлу
Сыныбы:
5
Өткізген: Математика
пәнінің
І санатты
мұғалімі
Нұртазина Сұлушаш
Көбенқызы
Ондық бөлшектерді 10,
100, 1000... разряд бірліктеріне көбейту және бөлу тақырыбына қысқа
мерзімді жоспары
Сабақ жүргізген
мұғалімнің аты-жөні
|
|
5
- сыныбы
|
Алтайбаев негізгі орта
мектебі
|
Күні
|
|
сабақ
|
Сабақтың
атауы
|
Ондық бөлшектерді 10,
100, 1000... разряд бірліктеріне көбейту және бөлу №141
сабақ
|
Сілтеме
|
математика 5- сынып,
слайдтар
|
Жалпы
мақсаты
|
Ондық бөлшектерді 10,
100, 1000... разряд бірліктеріне көбейту және бөлуді
үйренеді
|
Міндеттер
|
Алған білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге
үйренеді.
Күнделікті өмірде
қолдана білу, мағынасынтүсіне білу
|
Мұғалім үшін оқу
нәтижелері
|
Оқуға бағыт-бағдар беру;
Топта жұмыс істеу арқылы аталған тақырыпты
меңгерту;
Оқушылардың өзін және
достарын бағалау мүмкіндіктерін жасауға
үйрету
|
Әдіс-
тәсілдер
|
Жұпта жұмыс істеу,
диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, өзін-өзі
бағалау, топпен және жеке жұмыс,
сұрақ-жауап, талдау, қорыту, деңгейлеп саралап
оқыту
|
Сабақтың
түрі
|
Жаттығу
сабағы
|
Сабақтың
көрнекілігі
|
Интертақта , тақырыпқа
сай слайдтар, видеокамера, фотоаппарат, үлестірме парақтар, топтық
тапсырмалар жазылған карточкалар , бағалау
парағы
|
Күтілетін
нәтиже
|
Ондық бөлшектерді 10,
100, 1000... разряд бірліктеріне көбейту және бөлу арқылы есептер
шығара алады
|
Сабақтың
барысы
|
2. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті 8 мин
|
Ауызша жаттығулар
Өткенді
қайталау «Миға
шабуыл»
|
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді (слайд)
|
Білу
|
Топтық жұмыс 10
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Ой-қозғау-8 мин.
Өткенді қайталау «Ұтқыр ойдан ұтымды жауап»
101-беттегі мысалды
қарастырамыз
№ 2 тапсырма : Ондық бөлшекті жай бөлшекті айналдырып
тапсырманы орындап нәтижесін ондық бөлшекке айналдырыңдар 3,4•10 ;
5,6:10 ;
3,4•100 ; 5,6:100;
3,4•100 ; 5,6:1000;
|
Топқа бөлу . (үш түрлі түс) сол арқылы топқа бөлінеді. Көк
түс 1-топ, сары түс 2-топ,жасыл түс 3-топ.
Бұл тапсырма топта
орындалып әр топтан бір оқушы тақтаға
шығады
|
Түсіну
|
Жұптық жұмыс
10мин.
|
№1312
Топта
орындауға
|
Оқушыларға топта
отырған екі оқушыға бірдей тапсырма беріледі шығарып болып
салыстырып тексереді.
|
Жинақтау топтық
жұмыс 5 мин
|
3. Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Қолдану (топтық жұмыс)№ 1313,1315
есеп
10
минут
|
1313,1315, есеп 10
минут топтар ауызша орындайды
|
4. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Сабақты
қорытындылау 9 мин
|
4. Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Топпен осы сабақты
өткенде қандай тақырыпты қамтыды соны топпен постерге түсіріп
қорғауға тапсырма беріледі.
|
Топ мүшелері ортақ
шешім шығарып топта талдайды.Тақтаға шығып
қорғайды.
|
5. Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Үй
тапсырмасын беру: 1)
Формула жаттау
2)№1314-1316,1317
|
Оқушылар күнделіктерін ашып бағалау парағындағы бағаларын
қояды, үйге тапсырманы жазып алады.
|
Рефлексия (кері байланыс): 2
мин
|
6. Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
«Менің
түйгенім»
|
Оқушылар өз ойларын
жалғастырады.
|
Тапсырма : «Миға шабуыл
» қайталауға арналған сұрақтар
1)
Бөлімдері бірдей
бөлшектер қалай қосылады?
2)
Натурал сан мен аралас
санның қосындысы неге тең?
3)
Бөлімдері бірдей
бөлшектерді қалай азайтады?
4)
Бөлімдері әр түрлі
бөлшектерді азайтуды түсіндір?
5)
Бөлімдері әр түрлі
бөлшектер қалай қосылады?
6)Натурал саннан аралас
санды азайтуды түсіндір?
7)
Аликвоттық бөлшек деп
қандай бөлшекті айтамыз ?
8)Натурал саннан жай
бөлшек сан қалай азайтылады?
9)
Бөлімдері бірдей аралас
сандар қалай қосылады?
10) Ондық бөлшектер
салыстырудың неше түрі бар?
11) Натурал сан жай
бөлшекке қалай көбейтіледі?
12) Жай бөлшекті жай
бөлшекке бөлуді қалай орындаймыз?
13) Бөлімдері әр түрлі
аралас сандар қалай қосылады?
14) Өзара кері сандар
дегеніміз не ?
15)Санның бөлігі қалай
табылады?
№2. Тапсырма: «Нені
байқамыз» Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырып, амалды орындаңдар
нәтижесін ондық бөлшекке айналдырыңдар:
3,4•10 ; 5,6:10
;
3,4•100 ;
5,6:100;
3,4•100 ;
5,6:1000;
Қортынды
:
№3. Деңгейлік тапсырма:
№1312 тапсырманы орындайды топта
№4. Тапсырма: «Кім
шапшаң » жұптық жұмыс №1313 1,2-топ
№1313 3,4
топ
№5 . Тапсырма Топта
бүгінгі жаңа тақырып бойынша постер қорғап орындайды
.
Бағалау суреттегі өзін
қай баспалдаққа орналастыруына байланысты
Келесі сабақтарда
бағасы қойылады. Әр оқушы шынайы өзін баспалдаққа орналастыру
керек
Қосымша тапсырма
уақыт болса орындалады «Қас-қағым
сәті»
1,83 × 10=1 8
3
12,085 × 100=1 2 0 8
5
7,5492 × 1000=7 5 4
9 2
1,51 × 10= 1 5
1
91,065 × 100=9 1 0 6
5
2,1561 × 1000=2 1 5
6 1
0,103 × 10=1 0
3
2,758 × 100=2 7 5
8
63,0457 × 1000=6 3 0
4 5 7