Сабақ:
математика
|
Мектеп:
Үлгілі орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Сыдықбаева Гүлнұр Ержанқызы
|
СЫНЫП: 1
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Қосу мен азайтудың
байланысы
|
Оқу
мақсаттары
|
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды
ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және
қолдану
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың
барлығы: біртаңбалы сандарды ондықтан
аттамай қосу кестесін біледі,
қолданады.
Оқушылардың
көбісі: біртаңбалы сандардың қосу және
азайту амалдарын орындайды.
Оқушылардың
кейбіреуі: қосу амалына кері амал
құрады.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
|
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты
лексика
|
Түйінді сөздер
мен сөз тіркестері:
|
Оқушылар: қосылғыш, қосынды,
азайғыш, азайтқыш, теңсіздік, сандық өрнектерді
қамтиды.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушылар бір -біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Жаратылыстану,
музыка
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интербелсенді
тақта
|
Алдыңғы
оқу
|
10 шегінде тура және кері
тәртіпте есептеу, бірінші ондық сандарының құрамын
білу.
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
есебі
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Шырылдайды
қоңырау,
Тәртіпті біз
боламыз.
Табыс тілеп
көзбенен,
Жаңа білім
алуға.
Алға қадам
жасаймыз.
(Ұ) «Тосып алу»
әдісін жүргізу. Оқушылар бір-бірлеріне доп лақтыру арқылы сұрақ
қояды.
Дескриптор:
-
Қойылған сұрақтарға жауап
береді.
-
Қосу, алу компонеттерін
атайды.
-
Математикалық тілде
сөйлейді.
(ҚБ) Мақтау мадақтау
сөздермен бағалау
|
АКТ
доп
Жеміс муляждары
Show-me
Бағдаршам
суреті
АКТ
дәптер
Мазайка салынған
қима қағаз
тақта,
бор
(3+4, 5-2
т.б)
«Желкенді кеме»
суреті
|
Ортасы
Сергіту
сәті
|
(Ұ) «Ойлан тап»
әдісі. Жаңа материалды оқып - үйренуді нақты
жағдайларды суреттейтін жеміс
муляждарымен практикалык жұмысты
құрастыру.
Мысалы: 1) 4 қызыл
алма алайық, оған 2 жасыл алманы қосайық.
Неше алма болды? 4+2=6. Егер 2жасыл алмаға 4 қызыл алманы қоссақ
неше алма болады? 2+4=6
2) Егер, 6 алмадан 2
жасыл алманы алсақ, неше алма қалады? Мұны қандай амалмен
көрсетуге болады? ( 6-2 =4 ). Ал,
егер 6 алмадан 4 қызыл алманы алсақ, неше алма
қалады? Мұндай жағдайда қалай жазуға
болады? (6-4
=2).
- Сонымен бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: «Қосу мен азайтудың
байланысы».
Яғни, 4+2=6 2+4=6
6-2 =4 6-4 =2
Дескриптор:
-
Қосу амалын
құрады.
-
Қосу амалына кері амал
құрады.
-
Амалдарды математикалық тілде
оқиды.
(ҚБ) «Алмалар» әдісі
(оқушылар өз жұмыстарын
бағалайды)
Түсіндім
Жарытлай
түсіндім
Түсінбедім
(Т) «Дана үкі»
әдісі. Қосу мен азайтуға мысалдар
құрастыру
Show-me (шоу -ми
ламинатталған карточкалармен маркерлерді)
пайдалану.
1-топ 3,7,4
сандары
2-топ 4,9,5
сандары
3-топ 6,9,3
сандары
Дескриптор:
-
Қосу амалын
құрады.
-
Қосу амалына кері амал
құрады.
-
Амалдарды математикалық тілде
оқиды.
(ҚБ) «Бағдаршам» әдісі бойынша
бағалау
«Бағдаршам» әні.
«What colour is it» ағылшын тілінде
айтылады.
(Д). Тапсырма.
Дәптермен жұмыс.
«Пазл құру»
әдісі
Суреттерді
сәйкестендіріп толықтыр. Мысалдарды шығар. Өз ара кері амалдар
құрастыр.
Дескриптор:
1. Суреттерді
сәйкестендіре алды.
2. Мысалдарды шығара
алды.
3. Өз ара кері
амалдар құрастырады.
(ҚБ) «Басбармақ»
әдісі
(С) «Мозайка»
әдісі.
Әр түрлі түспен
берілген ұяшықтарды сана.
Мозайканың түстері
бойынша төрт мылдар құрастырып жаз.
Өз ара кері амалдар
құра.
Дескриптор:
1. Берілген
ұяшықтарды санайды.
2. Сандық өрнектерді
құрайды.
3. Өз ара кері
амалдар құрайды
(ҚБ) «Мақтау»
әдісі.
|
Соңы
|
(Қ).
Қорыту:
«Таза тақта»
әдісі.
Тақтаға бірнеше
өрнектер жазылады. Сол мысалдардың жауабын жазып тақтаны
тазартады.
Дескриптор:
1. Қосу амалын
орындайды
2. Азайту амалын
орындайды.
3. Математикалық
тілде оқиды.
(ҚБ) Мақтау,
мадақтау.
Кері
байланыс
«Желкенді кеме»
әдісін пайдалану арқылы оқушылар өзін-өзі
бағалау.
|
Қосымша
мәліметтер
|
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қиналған оқушыларға
жекші сұрақтар қою арқылы
көмектесу.
Әр түрлі түспен
берілген ұяшықтарды санау, бір өрнек
жазу.
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
«Мазайка»
әдісі. Мозайканың түстері бойынша
төрт мылдар құрастырып жаз.
|
Бағалау-оқушы
білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Мұғалімнің бақылауы
арқылы бағалау
«Алмалар»
әдісі
«Бағдаршам»
әдісі
«Басбармақ»
әдісі
|
Пәнаралық байланыс,
денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие
құндылықта-ры
|
Рефлексия
|
|
Сабақтың мақсаты мен
міндеттері орындалды ма?
|
Сабақ мақсаты мен
міндеті орындалды. Себебі, оқушылар қасу мен азайтудың байланысы
бар екенін біледі
|
Бүгін оқушылар не
үйренді?
|
Оқушылар қосу мен
азайтудың байланысы туралы
білді.
|
Сабақ қалай өтті?
Қандай деңгейде өтті?
|
Сабақ жақсы деңгейде
өтеді. Себебі, қолданылған әдіс тәсілдері тиімді деп
ойлаймын.
|
Жоспарланған саралау
жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
|
Тапсырмалар
тақырыпқа сай құрылды. Оқушылардың деңгейіне байланысты тапсырмалар
алынды.
|
Уақытты қалай
пайдаландым?
|
Сабақта уақытты
тиімді пайдалануға тырысамын
|
Жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім?
|
Оқыту мен оқудағы
жаңа әдіс -тәсілдерді күнделікті сабақта
қолданамын
|
Қорытынды
бағалау
|
Ең жақсы өткен
екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға
қатысты)
1: «Мозайка»
әдісі
2: «Таза тақта»
әдісі
|
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту мен оқуға
қатысты)
1: Сабақтың
нәтижесіне көңіл бөу
2:
Рефлексия
|
Осы сабақтың
барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
1: Саралауға
байланысты тапсырмалар
алу
2:Кере байланысты
түрлендіріп отыру
|