Пәні:
|
Қазақ
тілі
|
Мектеп: Ш.Уәлиханов атындағы
орта мектебі
|
Күні
:
|
20.10.2021
ж
|
Мұғалімнің есімі: Тогызбаева
А.Х
|
СЫНЫП:
4-сынып
|
Қатысқандар саны:
17
|
Қатыспағандар саны:-
0
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Жай сөйлем және құрмалас
сөйлем
|
Оқу
мақсаты:
|
4.3.6 Каллиграфиялық
нормаларды сақтау және жазу техникасын
жетілдіру;
4.3.7.1 Құрмалас сөйлемнің
тыныс белгісін қою.
|
Күтілетін
нәтиже
|
барлығы: Жай сөйлем мен құрмалас сөйлемді
ажырата біледі, каллиграфиялвқ нормаларды сақтап жаза
алады.
көбі: жай, құрмалас сөйлемдерді ажырата
алады, мәтін ішінен табады.Сөйлем мүшелеріне
талдайды.
кейбірі: сурет бойынша құрмалас сөйлемі бар
мәтін құрастырады , сөйлем мүшелерінің сызбасы арқылы сөйлем құрай
алады.
|
Тілдік
мақсат:
|
Жай сөйлем, құрмалас сөйлем, сөйлем
мүшелері
|
Құндылықтарға
баулу
|
Адамгершілік,
ынтымақтастық.
|
Алдыңғы
оқу
|
Сөйлем туралы
қайталау
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Оқушы
әрекеті
|
Сабақтың
басы
3
мин
|
Психологиялық көңіл-күйді
реттеу.
«
Амандаса
білейік» әдісі
Мақсаты: жағымды эмоция
орнату.
Оқушыларды ынтымақтастық
қарым-қатынасқа түсіру.
Сабақ мақсатын
түсіндіру.
|
Бір-бірімен
амандасады.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен
танысады
|
3
мин
2
мин
|
Үй тапсырмасын
тексеру.
63-
жаттығу Тапсырмаларды оқиды, дәлелдейді. Құрмалас сөйлемді жай
сөйлемге айналдырады.
-Қай
ертегіден алынған үзінді?
«Қарлығаш пен дәуіт»
мультфильмі
|
. Құрмалас сөйлемді жай
сөйлемге айналдырады
Өз ойларын ортаға
салады
|
ІІ.Сабақтың
ортасы
20
мин
|
Дәптермен
жұмыс.
Күннің жады, тақырып
жазу.
Ой шақыру. Сөйлем мүшелері
деген не?
Оқулықпен
жұмыс.
64-жаттығу. Жатқа жазу.
Дескриптормен таныстыру.
.66- жаттығу. Топтық жұмыс.
Сызба бойынша сөйлем құрау.
67-жаттығу
Өзіндік жұмыс. Тыныс белгісін
қойып, көшіріп жаз.
68-жаттығу. Жұптық жұмыс. Сурет
бойынша
2 Жай сөйлем және 2 құрмалас
сөйлемдер құрастырып жаз. Ауызша талдау.
Қосымша
тапсырмалар
Топтық
жұмыс.
-
топ «Сурет бойынша 2 құрмалас сөйлем
құрастырып жаз.»
-
топ. «Жай сөйлемді құрмалас сөйлемге
айналдырып жаз.
Жел тұрды. Жапырақтар түсе
бастады.
3-топ «Сурет атауын пайдаланып, мақал
жаз»
Кітап.
4-топ. «Жұмбақтың шешуін
тап, сөйлемнің қай түрі екенін айт»
Қанаты бар,
ұшпайды,
Су астында
қыстайды.
(балық)
|
Слайд көреді. сөйлем мүшелері туралы
білетіндерін еске түсіреді
Сызба бойынша сөйлем құрап
жазады.
Оқып, талдайды,
дәлелдейді.
Дәптерге жазады, тақтамен тексереді,
өзін-өзібағалайды.
Оқулықтағы сурет бойынша жұптаса отырып
сөйлем құрайды. Жазады.
Топта жұмыс
жасайды
.
|
ІІІ.Сабақтың
аяқталуы
3 мин
|
№
|
сұрақ
|
иә
|
жоқ
|
1
|
Құрмалас сөйлем екі не одан да
көп жай сөйлемнен құралады
|
|
|
2
|
Құрмалас сөйлемде баяндауыш
болмайды, тек бастауыш қана болады.
|
|
|
3
|
Құрамындағы жай сөйлемдер
мағыналық жағынан байланысады
|
|
|
4
|
Құрмалас сөйлем соңына нүкте
қойылмайды
|
|
|
5
|
Бірінші жай сөйлемнен кейін
үтір арқылы ажыратылады
|
|
|
Үй тапсырмасы: 65- жаттығу 66-
бет
|
Слайд №
4
Тақтада белгілеп дұрысын не
бұрысын айтады, ойын дәлелдейді.
|
Рефлексия
5
мин
|
«
Нысана»
|
Жинаған ұпайларына қарай
сабаққа рефлексия жасай отырып тақтада белгі
жасайды
|
Саралау –Сіз оқушыларға қандай
тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырма
бердіңіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау.Ақпарат
тық
–коммуникация
лық
технологиялар
ды
қолдану
|
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
|