|
Дескриптор.Білім алушы:
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 5-сынып " Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы
Ашық сабақ 5-сынып " Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1.Таза, мінсіз асыл сөз |
Мектеп:Ғ.Мұратбаев атындағы №17 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: М.Разақова |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
"Асанқайғының жерге айтқан сыны"аңызы. Дала данышпаны |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.1.15 А/И 2 Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау 5.1.15 Б/С 2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Талдау,жинақтау,бағалау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Эпикалық шығармадан автор бейнесін анықтайды, шынайы өмірмен салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардыңбасым бөлігі: Шығармадағы кейіпкер бейнесі арқылыталдау жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Кейіпкерді шынайы өмірмен байланыстыра отырып өз бағасын береді. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Шығармадағы автор бейнесін анықтайды. 2.Кейіпкерді шынайы өмірмен салыстыра бағалайды. 3.Кейіпкердің айтқан сынына өз көзқарасын білдіреді. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Шығармадағы автор бейнесін анықтап, шынайы өмірмен салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жерұйық, желмая,жиһан,түз. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға , шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Ну орманды, көгорай шалғынды, сулы жер, жерің семіз, шөбің шүйгін,Егер мен... |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -Асанқайғы атануының себебі неде? -Асанқайғы неліктен желмаяға мініп ел аралады? - Жерұйық дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру, қарым-қатынас жасау қабілеттерін арттыру, жеке және топтық жұмыс жасай алуға дағдыландыру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пән. байланыс |
Қазақ тілі, тарих,АКТ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Аңыздардан Асан қайғы туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
2 минут 3минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Сынып ортасында жағымды ахуал орнату "Мозайка" әдісіарқылы оқушыларға сурет қиындылары таратылып,"Асан қайғы", "Желмая", "Жерұйық" болып үш топқа бөлінеді. Ой қозғау "Үш қадамды сұхбат" әдісі бойынша ортаға үш оқушы шығып,сұрақтар қойылып,жауап беріледі. 1.Асанқайғы кім және қай ғасырда өмір сүрген? 2.Қай ханның ақылшысы болған? 3.Асанқайғыны кімдер зерттеген? 4.Асанқайғының қандай толғауларын білесің? |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 35 минут |
9 минут 2 минут 9 минут 2 минут |
І тапсырма . "Топтастыру" әдісі (Топтық жұмыс.Белсенді оқыту) 1-топ: Автор бейнесінтоптастыруарқылы анықтаңыз
д Асан қайғы әлел көріпкел
2-топ: Желмаяның бейнесін топтастыру арқылы анықтаңыз
д Желмая әлел
3-топ:Жер-су атауларын топтастыру арқылы салыстырыңыз
Жерұйық
д
Дескриптор
"
ІІ тапсырма "Ойлас,жұптас,бөліс" әдісі ( Жұптық тапсырма) 1-жұп Мәтіннің негізгі идеясын және автор бейнесін үш сөйлеммен тұжырымдап, мақал-мәтелдермен түйіндеңіз. 2-жұп Берілген сөз бен сөз тіркестерінің синонимдерін тауып,кейіпкерді шынайы өмірмен салыстыра сөйлем құра: Желмая, қой үстіне бозторғай жұмыртқалайтын қоныс 3-жұп Кестеде берілген сипаттамаларды дұрыс-бұрысын, салыстыра сәйкестендіріпбағала
Дескриптор
Мадақтау арқылы бағалау.
|
Оқулық
Стикерлер
Кесте |
||||||||||||||||||||||||
|
3 минут |
Ширату жаттығуы: Мәтінге қатысты 10 сөз атаңыз Шарты:оқушылар тақырыпқа,кейіпкерге қатысты 10 сөз атайды. |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
|
8 минут
2 минут |
ІІІ тапсырма "Менің көзқарасым" әдісі Жеке жұмыс (Сараланған жұмыс) Асанқайғының жерге айтқан сынымен бүгінгі Қазақстанның жер байлығын салыстырып, өз көзқарасыңызды жазыңыз. Дескриптор Бүгінгі Қазақстанның жер байлығы туралы салыстырады
Бағалау. Өзін-өзі бағалау парағы арқылы.
|
Бағалау парағы
|
||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5мин |
5 мин |
Рефлексия. "Бессаусақ" әдісі 1. Өзімді қалай сезіндім? Маған ұнады ма? 2. Басқаларға көмегім тиді ма? 3. Бүгін көңіл- күйім қандай болды? 4. Бүгінгі сабақ ұнады ма? 5. Бүгін не үйрендім?
Үйге тапсырма: Желмая мінген Асанқайғының суретін салу.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау АКТ
|
|||||||||||||||||||||||||
|
1. Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2. Барлық оқушыларға тақырыпқа сай мысал келтіру, оларды мазмұндай білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне мазмұнға сай сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға тақырып төңірегінде қорытынды жасау. Өз түсініктері бойынша ойларын, білімдерін кеңейту. |
1. Оқушыларға білімді қай дәрежеде игергенін білу үшін сұрақтар беріледі. 2. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін, жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (ауызша) 4.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану. 5. Рефлексия "Бес саусақ" әдісі (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы "10 сөз"
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ және оқу мақсаттары шынайы болды.
Оқушылар тақырыпты игерді. Сыныптағы ахуал тапсырмаға сай әр түрлі болып отырды.
Жоспарланған тапсырмалар тиімді болды. Берілген уақытқа үлгеріп отырдым.
Сабақ үстінде жоспарыма өзгертулер енгізген жоқпын. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз) ? 1. Ширату жаттығуы 2. Топтық жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз) ? 1. Жұптық жұмыс 2. Жеке жұмыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім? 1. Бағалаудың түрлерін жетілдіру керектігін білдім. 2. Тапсырма түрлерін жиі пайдаланып, үздіксіз қолдану керектігін білдім.
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор.Білім алушы:
|
шағым қалдыра аласыз














