Материалдар / Ашық сабақ 6 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
қайталау есептері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Наурыз 2018
369
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Математика Сынып: 6 Күні: _______________


Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

Есеп шығару. Қайталау


Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Тақырып бойынша алған білімдерін тиянақты, есеп шығару барысында оқушылардың ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдарысын жетілдіру. Белсенділіктерін арттыру, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың теориялық білімін, практикалық шеберлікпен ұштастыру, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Қайталау, қорытынды сабақ.
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, ойын элементтерін қолдану, деңгейлеп оқыту 

Сабақтың көрнекілігі: электронды оқулық, карточкалар, интерактивті тақта
Сабақ барысы:

 І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу

ә) Оқушылар тізімін тексеру 
Бүгінгі сабақта бізді сан алуан белестер мен асулар күтуде, олай болса бір-бірімізге сәттілік тілейік!


Оқушылардың топқа бөлінуі:

1 топ – «Білгірлер» тобы

2 топ – «Ақылдылар» тобы

3 топ – «Шапсандық» тобы

4 топ – «Тапқырлар» тобы


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

(Оқушылар бір-бірінің дәптерлерімен алмасып, бағалайды)

Т. 12(x+3)-5x-21; х=0,5; Ж: 18,5

У. -3(8,2y-7)+4,6y; y=1,6; Ж: -11

Д. 0,9(4x+3)-(1,6x-0,3); x=-1 Ж: 1

Е. 7(x+5)-2(x-3); x=-3 Ж: 26

Ң. (а+0,4)(а-0,4), а=0,6 Ж: 0,2

Е. 7(x+5)-2(x-3); x=5 Ж:66

- Оқушылар қалай ойлайсыңдар неге мен «ТЕҢДЕУ» сөзін жасырдым?

- Иә, бүгінгі өтілетін, шығарылатын есептеріміздің бәрі теңдеу есептері.



ІІІ. Жаңа сабақ:

Енді сабақты бастамас бұрын, ережелерімізді есімізге түсіре кетейік.

І.Өз ара тәң икки санлиқ ипадиниң тәңлик «=» бәлгүси арқилиқ йезилиши санлиқ тәңлик дәп атилиду. Мисал: 15=15; 9*(-2)+2=-16

Shape3 Shape2

х+2=5

х=5-2

х=3

ТЕҢДЕУ

ІІ. ах=b көрүнүшидики тәңлимә (буниңдики х – өзгәргүчи, а вә b – халиған санлар) бир өзгәргүчигә егә сизиқлиқ тәңлимә дәп атилиду.







3. Тәңлиминиң йилтизи дегинимиз - өзгәргүчиниң тәңлимини тоғра тәңликкә айландуридиған мәнаси.

4. Тәңлимини йешиш дегинимиз – униң барлиқ йилтизини тепиш яки йилтизиниң йок екәнлигини дәлилләш.

5. Йилтизи бирдәк яки йилтизи болмайдиған тәңлимиләр мәнадаш тәңлимиләр дәп атилиду.

IV. «Қарлы кесек» оюни (Тәңлимини йешиңлар):

І топ: 4x+5(3-2x)=5-11x 5(3-2y)-4(9-y)=3(y+9)

ІІ топ 8x+3(7-2x)=4x+3 5(2y-9)+6y=4(3y-2)-21

III топ 5(2y-9)+6y=4(3y-2)-21 9(3x-7)+3(8x-11)=3(9x+8)

IV топ 7(3-2x)=15(1-x) 6(7x-11)-13([-6)=14(2x+1)

Жауаптары:

1топ 2 ТОП

4x+5(3-2x)=5-11x 8x+3(7-2x)=4x+3

4x+15-10x=5-11x 8x+21-6x=4x+3

4x-10x+11x=5-15 8x-6x-4x=3-21

5x=-10 -2x=-18

x=-10:5 x= -18:(-2)

x=-2 x=9

4*(-2)+5(3-2*(-2))=5-11*(-2) 8*9+3(7-2*9)=4*9+3

27=27 39=39

3 ТОП 4 ТОП

5(2y-9)+6y=4(3y-2)-21 7(3-2x)=15(1-x)

10y-45+6y=12y-8-21 21-14x=15-15x

10y+6y-12y=-8-21+45 -14x+15x=15-21

4y=16 x=-6

y=16:4 7(3-2*(-6))=15(1-(-6))

y=4 105=105

5(2*4-9)+6*4=4(3*4-2)-21

19=19

1топ

5(3-2y)-4(9-y)=3(y+5)

15-10y-36+4y=3y+15

-10y+4y-3y=15-15+36

-9y=36

y=36/-9

y=-4

5(3-2*(-4))-4(9-(-4))=3((-4)+5)

3=3

2 ТОП

5(2y-9)+6y=4(3y-2)-21

10y-45+6y=12y-8-21

16y-45=12y-29

16y-12y=45-29

4y=16

y=16/4

y=4

5(2*4-9)+6*4=4(3*4-2)-21

19=19

3 ТОП

9(3x-7)+3(8x-11)=3(9x+8)

27x-63+24x-33=27x+24

27x+24x-27x=24+63+33

24x=120

X=120/24

x=5

9(3*5-7)+3(8*5-11)=3(9*5+8)

159=159

4 ТОП

6(7x-11)-13(x-6)=14(2x+1)

42х-66-13x+78=28x+14

42x-13x-28x=14+66-78

x=2

6(7*2-11)-13(2-6)=14(2*2+1)

70=70

СЕРГІТУ СӘТІ”

V. «Ким чапсан» Сұрақ-жауап:

1. Йәттә күнгә тәң, вақитниң өлчәм бирлиги? (һәптә)

2. Чәмбәр селишқа арналған қурал? . (циркуль)

3. Булуңни градус һесави билән өлчәш үчүн немә қоллиниду?(транспортир)

4. Чәмбәрниң радиуси 6 см тәң. Диаметри қанчигә тәң? (12)

5. Миллиард санида қанчә нөл бар? (9)

6. 2-гә қалдуқсиз бөлүндиған санлар қандақ атилиду? (жүп)

7. Төрт жилда қанчә ай бар? (48)

8. Үчниң квадрати тоққузға тәң, төртниң квадрати он алтиға тәң. Һә квадраттики булуң қанчигә тәң? 900

9. Айқашқан икки таяк, туриду йоқни сорап? (Х - икс)

10. 1-дин 50-кичә санларда 7 сани қанчә қетим учришиду? (5)

Чапсан чапсан сана:
биринчи қуш, биринчи илан, иккинчи қуш,…

VI. ТЕСТ

1. Алгебрилиқ қошундини ихчамлаңлар: а+5,6-9

А) а+3,4

В) -3,4

С) а-3,4

 2. Тирнақчини ечип йезиңлар: а-(b+c)

А) a-b+c

В) a-b-c

С) a+b+c

 3. Тирнақчини ечип йезиңлар: 3(a-b)

А) 3a-b

В) 3a+b

С) 3a-3b

 4. Охшаш қошулғучларни бириктүрүңлар: 2a-8a+3a

А) a

В) 5a

С) -3a

5. Тирнақчини ечип, ипадини ихчамлаңлар: (3х+у)-(-х-4у)

А) 2х+3у

В) 4х+5у

С) 4х-4у

Тест жаваплири.

1. С

2. В

3. С

4. С

5. В

VІІ. Өйгә тапшурма

Тәңлимини йешиңлар:

  1. 2х+1=0,5x+4

  2. 1,5x+2=1,5x-2

  3. 5x-3=3x+1

  4. -4/3x+8=2/3x+2

  5. -2x-4=x+5

  6. -3/2x+6=1/2x+2

VIII. Кері байланыс:

Түсінбедім

Жартылай түсіндім

Түсіндім


IX. Оқушыларды бағалау.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!