Материалдар / Ашық сабақ 6 сынып Қазақ тілі Ұлы тұлғалар өмірі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ 6 сынып Қазақ тілі Ұлы тұлғалар өмірі

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл 6 сыныпқа арналған қысқа мерзімді жоспар. Қазақ тілі мамандары үшін қажет.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Қаңтар 2019
3101
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан ғылым және білім министрлігі

129 жалпы орта білім беретін мектебі

коммуналдық мемлекеттік мекемесі











Ашық сабақ

Ұлы тұлғалар өмірі



Қазақ тілі мен әдебиеті пәні

мұғалімі: Дүйсенбиева Г.









2018ж



Бөлімнің атауы:

Тарихи тұлғалар

Мектеп: №129ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: Г.Дүйсенбиева

Күні: 11.12.2018


СЫНЫП: 6 Б


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:


Тарихи тұлғалар өмірі

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

6.3.2.1. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу.

6.4.3.1.Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу.

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:

Стил ерекшеліктерін ажырата алады;

Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді;

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:

Стил ерекшеліктерін сақтай отырып өмірбаян жаза алады;

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазуда шеберлік танытады

Бағалау критерийі

  • өз ойларын жеткізе алады;

  • жоғары дәрежелі сұрақ қоя алады;

  • тапсырмаларды орындай алады;

  • тақырып бойынша ұлы тұлғалар өмірін айтып береді;

  • табу сөздерді ажырата алады;

  • эвфемизм мен дисфемизмді ажырата алады;

  • диалогқа түсе алады;

  • құрылымын сақтап өмірбаян жаза алады


Тілдік құзіреттілік

Тарихи тағылым, тарихи тұлға

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Тарих, әдебиет

Алдыңғы оқу

Абай - ұлы тұлға

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Сабақтың басы

5 минут

-Сәлемдесу

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Шаттық шеңберін құру

Қол ұстасып бәріміз,

Жылықты сезейік.

Шуақ шашқан күндей боп,

Күлімсіреп жүрейік.

- Бір-біріне күлімдей қарап гүл шоқтарын ұсыну

- Топқа бірігу «Абай» «Ыбырай» «Әлихан» «Қаныш»


Сабақ мақсаты мен бағалау критерийен таныстыру


«Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау

Тарихи тұлғалар деп кімді айтамыз?

Ұлағат дегенді қалай түсінесіңдер?

Дарынды тұлға дегенге үңіліп көрейікші?

Ұлы тұлғалар деп кімдерді айтамыз?



Сабақтың ортасы

10 минут



10 минут

Тақырып бойынша «Ұлы тұлғалар» видеоролик көрсету

І тапсырма Топтық жұмыс

І топ

Әлихан Бөкейханов өмірін «Эйлер шеңбері» әдісіне салып айту.

ІІ топ

Абай Құнанбаев туралы білгендерін айта отырып, «Буриме» әдісі

арқылы өлең шығару

ІІІ топ

Ыбырай Алтынсарин ағартушы, педагог екенін «Автор орындығы» әдісі арқылы оның еңбектерін айту

ІҮ топ

Қаныш Сатбаев туралы мәтінді түсініп оқып, «Джигсо» әдісі арқылы

тапсырмаларды орындау.

Дескриптор

  • Тақырып бойынша ұлы тұлғалар өмірін айтып береді;

  • Сұраққа жауап береді;

ҚБ: Бағдаршам арқылы

«Тілдік бағдар»

Халық дәстүрінде адамға құрмет көрсетудің жолдары көп. Соның бірі – ат тергеу. Ұлт дәстүрі бойынша әйелдер атасының, қайнаға, қайынсіңілісінің атын атамай, өзіне лайықты ат қойып «мырза қайнаға», «бай атам», «би атам», «жалқы бала», «тентегім», «еркем», әйел болса «шебер шешей», «ақ әже», «сырғалым», «шашбаулым», «күлімкөзім» деп атайды. Жеңгелер жағы небір күлкілі аттар да қоя береді. Мысалы: тапалды «сұңғағым», жайбасарды «жүйрігім» дейді. Мұның бәрі шын мәнінде сыйластық пенқұрметтің ерекше белгісі болып табылады

ІІ Тапсырма Кітаппен жұмыс

1 топ 3 тапсырма

Табу сөздерді теріп жазу;

ІІ топ 4 тапсырма

Тарихи тұлғалардың өмірі мен еңбектері туралы диалог құру;

ІІІ топ 8 тапсырма

Эвфемизм, дисфемизм, табу сөздерге мысал жазу кестені толтыру

ІҮ топ

«Сингвейн» әдісі

Тұлға сөзіне

Дескриптор

  • Табу сөздерді ажырата алады;

  • Эвфемизм мен дисфемизмді ажырата алады;

  • Диалог монологқа түсе алады;

ҚБ: Смайлик

ІІІ тапсырма «Мен баяндай келе...» келе

Мәтінді пайдаланып (өмірбаян құрылымын сақтап) Қ.Сәтбаев туралы өмірбаяндық мәтін жазу


Дескриптор

  • Құрылымын сақтап өмірбаян жаза алады;

ҚБ: смайликтер арқылы


Оқулық,

қабырғаға ілінген ватман

дар,


түрлі-түсті маркер

лер


Кітап, қалам
















Сергіту сәті

2 минут

Кім зерек

Оқушылар эвфемизм айтқанда қолын көтереді, дисфемизм айтқанда көтермейді


Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

БББ кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді







Саралау тапсырмалары: дөрекі, әдепсіз сөздердің мәнін ашып, дисфемизмдерді эвфемизмдерге айналдырыңдар.
1. Ерінен айырылған көмгенше жылайды,
Елінен айырылған өлгенше жылайды.
2. Шошқаға ерген балшыққа аунар.
3. Жолдасың соқыр болса,
Сен де бір көзіңді қысып қой.
4. Өсекшінің тілі қышып тұрады.


Мына сөйлемдерден табу сөздерді теріп жазу.
- Тентекжан – ау, мені тастап бара жатқаның ба? – деп Зәйкүл де тұра жөнелді. (Б. Майлин)
Шешей, сонда сен де бар шығарсың деймін, түнде күйеуден ақша алып, Шырайлымды алып барып көрсетпекші болдың қой.
- Кеше Дәуқара бар, біздің үйдегі қайның бар – бәрі бас қосып сөйлесіп отырды.
Еркежанның сүйіп жүрген жігіті бар еді, соны кедейсініп, Биағалар бермеді.
Дәл осы кезде, есіктен шығып жатқан қонақтарға қарсы жүріп, сығылыса кірген Қалила Абайға жақындап кеп:
- Телғара, қалқам, сені апаң шақырады, - деді.

ҚБ: Жарайсың! Өте тамаша!






















Кері байланыс

3 минут

Бағалау

Желкенді кеме

Сабаққа қатысуларына қарай бағалау

Үйге тапсырма: 10 тапсырма Табу сөздерді қатыстырып шағын мәтін жазу. Ережелерді қайталау

Кері байланыс

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс






Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

қандай түзетулер енгіздім жəне

неліктен?


.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!