«Тексерілді»
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
________
Күні:
Сыныбы: 7 сынып
Тақырыбы: «Есептер шығару»
Мақсаты: Оқушылардың есеп
шығару қабілеттері бойынша білімдерін жүйелеу, жетілдіру,
бекіту.
Күтілетін нәтиже: Физикалық есептеулерде
кездесетін кейбір үлкен және кіші сандарды ықшамдап жаза
алады.
Бағалау критерийлері:
-
Үлкен және кіші сандарды
ықшамдап, яғни стандарт түрде жаза аламын
-
Өлшем
бірліктер жүйесін «Халықаралық бірліктер жүйесіне» келтіре
аламын
-
Үлкен және кіші сандарды
ықшамдап жаза отырып, оларға амалдар қолдана аламын
-
Өтілген тақырыптарды
жүйелеп, қорытынды жасай аламын
Әдіс-тәсілдер:
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс. Диалогты оқыту: сұрақ
қою, әңгімелесу. АКТ қолдану.
Сабақтың барысы:
Кезеңі / уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
2-3
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу.
Сыныптың ішінде
ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сыныпты «Жасырылған
сөздер» бойынша 3 топқа бөлемін.
«Жол» «Уақыт» «Масса»
|
Ақылдаса отырып топ
басшыларын сайлайды.
|
Ынталандыру, мадақтау.
|
Оқулық:Физика
7-сынып Р.Башарұлы
Тоқбергенова
|
Тұсаукесер
15-20
мин
|
«Ой
қозғау»
Ұзындықтың өлшем бірлігі
тек қана метр
Уақыттың өлшем бірлігі
тек қана секунд
Массаның өлшем бірлігі
тек қана килограмм
«Құрастыр одан кейін
жауап бер»
-
«Жол» тобына
-
«Уақыт» тобына
-
«Масса» тобына
|
1 км
= 1000 м =103 м
1 мг
= 0,000001 кг = 10-6 кг
М = 1 000
000 = 106
м = 0,001
= 10-3
1 т = 1000 кг = 103 кг
К = 1 000 =
103
мк =
0,000 001 = 10-6
1 г = 0,001 кг =
10-3
кг
санти = 0,01 = 10-2
н = 10-9
көбейту болған
кезде
бөлу болған
кезде
қосу, азайту болған
кезде
дәрежесіндегі сандар
(+) болған кезде
дәрежесіндегі сандар
(-) болған кезде
дәрежесіндегі сандардың бірі (-) болған кезде
|
Критерий бойынша
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы бағалау
|
Оқулық, интерактивті
тақта,презентация, постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық
таратпа материалдар, желім, қайшы
|
Негізгі бөлім
10-15
мин
|
«Стандарт түрге
келтіру»
-
«Жол» тобына
-
«Уақыт» тобына
-
«Масса» тобына
«ХБЖ келтіру»
-
«Жол» тобына
-
«Уақыт» тобына
-
«Масса» тобына
«Амалдар қолдану»
-
«Жол» тобына
-
«Уақыт» тобына
-
«Масса» тобына
|
12000,
550000, 0,00000003, 0,0003
130000,
49000, 0,000007, 0,000009
150000,
17500, 0,00000004, 0,000125
0,0005 км, 0,00066 т, 0,00074 мг
0,00006 дм, 0,004 ц, 4 мин
0,003 см, 15000 мм, 0,0145 г
104
* 10-7; 3 *
105 * 4 * 103
; 108 /
107
10-3
* 101; 5 *
10-7 * 10 * 10-3;
103 / 10-5
10-5
* 10-6; 3 *
101 * 8 * 103
; 108 /
10-10
|
Критерийлер бойынша
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы
бағалау
«Жұлдызшалар» арқылы бағалау
|
Оқулық,
есептер жинағы.
|
Қорытынды
5 мин
|
«Шындық детекторы»
|
Берілген сұрақтарға Ия/жоқ деп
жауап қайтарады
|
Бағалау критерийлері арқылы өзара
бағалау формативтік бағадан, суммативті баға шығару
|
|
«Топтастыру
стратегиясы»
Оқушыларды «Жасырылған сөздер» бойынша топқа
бөлемін. Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топ «Топ басшысын»
сайлайды.
«Жол» «Уақыт» «Масса»
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
«Ой қозғау»
Ұзындықтың өлшем
бірлігі тек
қана метр
1 км = 1000 м =103 м
1 мг = 0,000001 кг =
10-6
кг
1
сағ = 60 мин =3600 с
1 см2 = (1
см)2
= (1*10-2 м)2 =
1*10-4
м2
М = 1 000 000 = 106
м = 0,001 = 10-3
Уақыттың өлшем
бірлігі тек
қана секунд
1 см = 0,01 м = 10-2 м
1 т = 1000 кг = 103 кг
1
тәулік = 24 сағ = 1440 мин = 86400 с
1 км2 = (1
км)2
= ( 1*103 м)2 =
1*106
м2
К = 1 000 =
103
мк = 0,000 001 = 10-6
Массаның өлшем
бірлігі тек
қана килограмм
1 мм = 0,001 м =
10-3
м
1 г = 0,001 кг =
10-3
кг
1
мин = 60 с
1 мм2 = (1
мм)2
= (1*10-3 м)2 =
1*10-6
м2
с = 0,01 =
10-2
н = 10-9
«Ережелерді сұрау»
«Жол» тобына көбейту болған
кезде
«Уақыт» тобына бөлу болған
кезде
«Масса» тобына қосу, азайту болған
кезде
«Жол» дәрежесіндегі сандар (+) болған кезде
«Уақыт» дәрежесіндегі сандар (-) болған кезде
«Масса» дәрежесіндегі сандардың бірі (-) болған кезде
ІІІ.
Жаңа сабақ.
«Қызығушылығын ояту»
«Стандарт түрге келтіру»
0,0000000003, 0,0000000005, 0,0003,
0,00015,
0,000000004, 0,0000007, 0,00000009,
0,0000010
100000, 70000000, 80000, 400000000,
12000, 4000, 85000000, 10000000
«ХБЖ келтіру»
-
0,0005 км, 0,00006 дм,
0,003 см, 15000 мм
-
13000 км, 0,00002 дм, 1000
см, 850 мм
-
0,0045 км, 0,85 дм, 3,55
см, 0,16 мм
-
0,00066 т, 13,4 г, 0,004 ц,
0,00074 мг
-
0,09 г, 0,1 ц, 120000г, 0,006
мг
-
0,12 г, 0,005 ц, 0,0008 г,
1500000 мг
«Амалдар қолдану»
103
*
108
=
104
*
10-7
=
108
*
10-1
=
10-3
*
101
=
10-5
*
10-6
=
104
*
10-9
=
109
*
1010
=
103
*
107
=
106
*
10-6
=
104
*
10-3
= 2 *
102
* 2 *
103
=
5 *
105
* 2 *
108
=
3 *
105
* 4 *
103
=
5 *
10-7
* 10 *
10-3
=
3 *
101
* 8 *
103
=
2 *
10-9
* 7 *
10-7
=
108
/
107
=
103
/
10-5
=
108
/
10-10
=
104
/
108
=
1014
/
107
=
10-9
/
107
=
ІV.
Пысықтау
Cұрақ-жауап
«Жол»
-
Физика -
табиғат туралы ғылым. а) иә б) жоқ
-
10-6
дәрежесі кило деп
аталады а) иә б) жоқ
-
Күннің
тұтылуы - физикалық құбылыс а) иә б)
жоқ
-
«Фюзис»-грек тілінен аударғанда
табиғат деген мағынаны білдіреді?
а)иә б) жоқ
-
Ұзындықтың халықаралық бірліктер жүйесіндегі өлшемі
километр
а) иә б) жоқ
-
200000
стандарт түрде 2*105
а) иә б) жоқ
«Уақыт»
-
Әлем кеңістігінде не бар
болса, соның бәрі материя деп аталады:
а)иә б) жоқ.
2. Бір зат үш түрлі күйде бола ала ма? а) иә б) жоқ.
3. 100 = 0 дұрыс па? а) иә б)
жоқ.
4. Космонавтика – жұлдыздарды зерттейтін ғылым.
а) иә б) жоқ
5. Астрономиядағы ең негізгі зерттеу құралы –
микроскоп. а) иә б) жоқ
6. 27000000 ═ 2,7 ∙ 106. а) иә б) жоқ
«Масса»
1. 22
шілде – ең ұзақ жазғы тоқырау күні. а) иә б) жоқ
2. Астрономиядағы ең негізгі зерттеу құралы
- телескоп а) иә б) жоқ
3. Найзағайдың пайда болуы туралы шынайы
(ақиқат) болжамды ұсынған ғалым -В.Франклин
а) иә б) жоқ
4. Сұйықтық көлемін өзгерту өте қиын. а) иә б) жоқ.
5. 0,0005 стандарт түрде
5*104 а) иә б) жоқ
6. Зат атомдар мен молекулалардан тұрады. а) иә
б) жоқ
V.
Бағалау
Әр
тапсырманы орындағаны үшін жұлдызшамен бағалау
VІ.
Үйге тапсырма
Қайталау
10а+в
10а-в + -
10+
10-
10+
10-
10а+в
10а-в + -
10+
10-
10+
10-
|
Оқушының аты-жөні:
____________________________________________________
Өзін-өзі бағалау
парағы
-
№
|
Критерийлер
|
Дескрипторлар
|
«3»
|
«2»
|
«1»
|
1
|
А
(Білу және
түсіну)
|
Үйге берілген тапсырманы
орындадым
|
|
|
|
2
|
Физикалық шамалардың өлшем
бірліктерін білемін.
|
|
|
|
3
|
Өлшем бірліктерді ХБЖ-не айналдыра
аламын.
|
|
|
|
4
|
Формулаларды білемін.
|
|
|
|
5
|
Формулаларды түрлендіре аламын
|
|
|
|
6
|
В
(Қолдану)
|
Есептердің берілгенін жаза
аламын.
|
|
|
|
7
|
Сандарды
стандарт түрде жаза аламын.
|
|
|
|
8
|
Не? табу керек екенін анықтап,
формуласын жаза аламын.
|
|
|
|
9
|
Есептеуді дұрыс шығара аламын.
|
|
|
|
10
|
Бір ережемен бір
ережені байланыстырып, есептеуде қолдана аламын
|
|
|
|
11
|
С
(Талдау)
|
Есепті ықшамдап шешудің тәсілдерін
білемін.
|
|
|
|
12
|
Толық жауабын
жазамын
|
|
|
|
28-36 балл-5 деген баға
қойылады;19-27 балл-4 деген баға қойылады; 10-18 балл-3 деген баға
қойылады
Оқушының аты-жөні:
____________________________________________________
Өзін-өзі бағалау
парағы
-
№
|
Критерийлер
|
Дескрипторлар
|
«3»
|
«2»
|
«1»
|
1
|
А
(Білу және
түсіну)
|
Үйге берілген тапсырманы
орындадым
|
|
|
|
2
|
Физикалық шамалардың өлшем
бірліктерін білемін.
|
|
|
|
3
|
Өлшем бірліктерді ХБЖ-не айналдыра
аламын.
|
|
|
|
4
|
Формулаларды білемін.
|
|
|
|
5
|
Формулаларды түрлендіре аламын
|
|
|
|
6
|
В
(Қолдану)
|
Есептердің берілгенін жаза
аламын.
|
|
|
|
7
|
Сандарды
стандарт түрде жаза аламын.
|
|
|
|
8
|
Не? табу керек екенін анықтап,
формуласын жаза аламын.
|
|
|
|
9
|
Есептеуді дұрыс шығара аламын.
|
|
|
|
10
|
Бір ережемен бір
ережені байланыстырып, есептеуде қолдана аламын
|
|
|
|
11
|
С
(Талдау)
|
Есепті ықшамдап шешудің тәсілдерін
білемін.
|
|
|
|
12
|
Толық жауабын
жазамын
|
|
|
|
28-36 балл-5 деген баға
қойылады;19-27 балл-4 деген баға қойылады; 10-18 балл-3 деген баға
қойылады