Материалдар / Ашық сабақ 8 сынып "Қызыл кітапқа" енген жануарлар.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ 8 сынып "Қызыл кітапқа" енген жануарлар.

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәнінен 8 сыныпқа арналға "Қызыл кітапқа енген жануарлар" тақырыбындағы ашық сабақтың қысқа мерзімдік жоспары. Жоспарда сабақтың тақырыбын толықтай ашылуы үшін және оқушылар толықтай түсінуі үшін бірнеше әдіс-тәсілдер көрсетілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Ақпан 2023
682
10 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Мектеп: Бәйтерек ауданы. Белес мектеп-бөбекжай-балабақша кешені КММ

Күні: 20.02.2023 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Чиркова Гульмира Насыпкалиевна

Сынып: 8 сынып

Сабақ

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

"Қызыл кітапқа" енген жануарлар.

Сабақтың түрі:

Өткен тақырыптар бойынша білім, білік, дағды қалыптастыру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

8.5.1.1.Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.

8.1.6.1- тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.

8.2.5.1- пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру.

Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; 2) тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді.

Көптеген оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды; 2)берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысады.

Кейбір оқушылар: 1) мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, түсінеді; 2) Берілген сұрақтарға, тақырыпқа сәйкес жауап айта біледі.





Сабақ кезеңі\Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

Бағалау:

Ресурстар:

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу сабаққа дайындық;

Бейнематериал тамашалау;

Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу.


.

Бүгінгі сабақ тақырыбын рольдік ойындар арқылы ашу.

1 -"Зерттеушілер"- аялдамасы . Зерттеп, өмірмен байланыстырады.

2 -"Баяндамашылар" - аялдамасы.«Қызыл кітап» туралы баяндайды.

3-"Суретшілер" -аялдамасы.Тақырып бойынша сурет салады немесе суреттерге түсінік береді..




Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Оқу құралдарын әзірлейді.

















Өз еріктерімен топқа бөлініп отырады.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.


Бейнематериал


Сабақтың ортасы








































































































































































































Қалыптастырушы бағалау:


Сабақтың соңы

5 минут



«Ақылды микрофон» стратегиясы арқылы оқушылармен сұхбат.

  • Аң құстардың, өсімдіктердің қорықта болу себебі туралы не ойлайсыздар?

  • Сирек кездесетін жануарлар, құрып бара жатқан өсімдік түрлері туралы не білесіздер?

  • Қызыл түс нені білдіреді?

  • «Қызыл кітап» не үшін керек деп ойлайсындар?


\Оқушылардың жауабы тыңдалады\


Бұл видео (слайд)  не туралы? Біздің сабақтың тақырыбы қандай? Сабақтың мақсатын айту.


Мұғалім сөзі:


Қызыл кітап қауіптің дабылы және тірі табиғатты сақтау үшін күрестің нышаны.

1948 жылы дүниежүзінің ғалымдары халықаралық табиғатты қоғау одағын құрды.

Бұл одақ жойылып бара жатқан жануарлар туралы тұңғыш кітап шығарды. Кітап деректердің " Қызыл кітап" деп аталады. "Қызыл кітап" деген атауды ағылшын зеттеушісі Питер Скотт ұсынды.




Оқылым алдындағы жұмыс


Берілген суреттер бойынша ақпаратты тақырып атауын болжа.


Суреттерге қарап, мәтінді әңгімелеу.

\Қар барысы, қарақал, қызыл қасқыр,ақбөкен, үкі\









Дескриптор: Берілген сурет бойынша негізгі ақпаратты анықтайды, тақырыпты болжайды, мәтінді әңгімелейді.


Сергіту сәті

Көбелек те, гүл де бір

Қызыл-жасыл күллі өңір.

Аспан төрі ақша бұлт,

Бау-бақшада барша жұрт.

Саңқылдаған саз әні,

Көлде құстың базары


Оқылым алды жұмыс.

Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады,оқиды,оқушыларға қайталайды,сөздік дәптермен жұмыс жасатады.

Дескриптор: -жаңа сөздерді үйренеді;

-сөздік жұмысын жүргізеді;

құжат-документ

сирек кездесетін-редкие

құрып бара жатқан-исчезающие

енгізілген-занесены

сүтқоректілер-млекопитающие

жойылу қауіпі төнген-на грани исчезновения

Мәтінмен жұмыс

\ Мұғалім мәтін ұсынады\



Оқылымнан кейінгі тапсырма

1 - тапсырма

Мәтінді жеке оқу, жұпта әңгімелеу..











































2-тапсырма

«Маңыздылық аймақ» тәсілі

  1. «Қазақстанның Қызыл кітабы» алғаш рет 1978 жылы шықты

  2. «Қызыл кітап»деген атауды ағылшын ғалымы Питер Скотт ұсынды.

  3. Әрбір тіркелген жануарлар суреті, Қазақстанның аумағында таралу картасы және ол туралы ақпарат көрсетілген.

  4. Олар азайып барады. Қазір олар қорғауға алынған.


3- тап

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!