Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:8.1Қоректену
Күні:
Сынып
|
Мектеп: Еркін ауылдық округіндегі
мектепке дейінгі шағын орталығы бар №26 орта
мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні: Ә.Биғалиева
Қатысқандар
Қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Витаминдер және
олардың маңызы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.2.5 адам
ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын
сипаттау
8.1.2.6 құрамында
дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін
жасау
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Дәрумендердің адам өміріндегі
маңызын біледі.
Оқушылардың
көбісі: дәрумендердің маңыздылығын
сипаттап, азық түліктің құрамында болатындығына мысалдар келтіріп
сипаттайды. Кейбір
оқушылар: Дәрумендердің адам өміріндегі
маңыздылығына дәлелдер келтіріп дәрумендердің маңызды мөлшері бар
азық түліктердің тізімін жасайды.
|
Бағалау
критерийі
|
Адам ағзасындағы
дәрумендердің маңыздылығын
сипаттайды
Құрамында
дәрумендердің маңызды мөлшері бар азық-түліктер тізімін
жасайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
Терминдер:
Гипервитаминоз
– витаминдерді артық мөлшерде
пайдалану Гиповитаминоз
– қандайда бір витамин жетіспегенде
организмнің әлсіреуіне
себепші Авитаминоз
– витаминдердің адам ағзасына жетіспеуінен
болатын ауру.
Поливитаминдер-құрамында макро-микро элементтері бар
дәрумендер.Витамин топтары,
түрлері:Суда
еритіндер: С, РР, В, В1, В2, В6,
В12. Майда
еритіндер: А, Д, К,
Е
|
Құндылықтарға
баулу
|
Білім беру,
денсаулық сақтау, мәдениет негізі
|
Пәнаралық
байланыс
|
Химия
|
Алдыңғы
білім
|
Тамақтану гигиенасы.
Асқорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары және олардың алдын
алу
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
6мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал: «Бір –бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет, ұйымшыл боламыз десек
2 рет, белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақ
ұрамыз».
Топқа
бөлу. Бірдей жемістерді жинату
арқылы топқа бөлемін.
І топ.Алма ІІ
топ.Апельсин
1 тапсырма«Миға
шабуыл»
Бірде Қожанасырдың
баласы алма ағаштың түбінде отырып, алма жеп отырады екен. Бір
кезде қасына әкесі Қожанасыр келіп баласынан не істеп отырғанын
сұрайды, сонда баласы алма жеп отырмын дейді. Баласы әкесіне сен
білесің ба әке алмада «А» витамині болады екен десе Қожанасыр тұрып
шапалақпен бетінен бір салып жіберіп шапалақта «Ш»витамині болады
деген екен.
1.Ал, балалар қалай
ойлайсыңдар алмада шынымен де «А» витамині бар деп ойлайсыңдар
ма?
2.Қожанасырдың
шапалақта «Ш» витамині бар дегеніне келісесіңдер
ма?
3. Жалпы балалар бұл
әңгіменің астары неде деп
ойлайсыңдар? Қ/б
«Смайликтермен
бағалау»
|
І топ
Алма
ІІ топ
Апельсин
|
Сабақтың
ортасы
14
мин
|
2
т 2-тапсырма: Оқулықпен
жұмыс.
« «Жариялау
әдісі»Фрагментке бөлінген мәтіндерді
балалар оқып, өздері оқыған мәтін бойынша жария дайындап, келесі
топқа түсіндіреді.
Қ/б «2
жұлдыз,1тілек» арқылы топтар бірін- бірі
бағалайды
3
тапсырма:«Telegram» әдісі. Әр топқа проблемалық сұрақ келеді, оқушылар топта шешу
керек
І
топ Терісі құрғап,қызыл иек еттері
қанталап, иммунитет төмендеген. Бұл адамда қандай витамин тапшылығы
және қандай ауруға шалдыққан? Сипаттама беріңдер? (С,құрқұлақ
ауруына)
ІІ
топ.Ауруханаға басы үлкен, аяқ
сүйектері қисайған, иммунитеті төмен баланы алып келді. Қалай
емдейміз? Қандай ауру? Қай витамин тапшылығы белгісі бар?(Д, Рахит,
мешел ауруы)
Дескриптор:
1.С витаминінің
тапшылық белгілерін дұрыс
анықтайды.
2. Д витаминінің
тапшылық белгілерін дұрыс
анықтайды.
Қ/б. «От
шашу»
4
тапсырма.Кестені
толтыр
Дәрумендердің
аты
|
Маңызы
|
Тағам
|
Аурудың
аты
|
Тәуліктік
мөлшері
|
|
|
|
|
|
|
Қ /б «Өріктің сандарына
байланысты бағалау.»
Орташа жақсы өте
жақсы
|
Оқулық,
интербелсенді тақта, суреттер
|
Сабақтың
соңы
10
мин
Бағалау
5
мин
Рефлексия
3
мин
Үйге
тапсырма
2
мин
|
5-тапсырма
«Аукцион» ойыны.
Оқушылар жеке қол
көтеріп жемістерді таңдап құрамындағы дәрумендерді атап пайдасын
айтады.
Қ/б
Бағалау.
«Аяқталмаған
сөйлем» әдісі
-
Мен бүгін.....
білдім.
-
Маған ... қызықты
болды.
-
Маған ... қиын
болды.
-
Мен келесі
тапсырмаларды орындадым ... .
-
Мен ... екенін
түіндім.
-
Мен енді ...
жасай аламын.
-
Мен ...
үйрендім.
-
Мен ... жасай
алдым.
-
Мен ... жасап
көремін.
-
Мен ...
таңқалдым.
-
Мен өмірде ...
қолданамын.
-
Маған ...
ұнамады.
«Жетістік
сатысы»
Қолымнан
келеді...
Түсінемін...
Білемін...
«Адам өміріндегі
дәрумендер» эссе
|
Жеміс жидектер,
витамин түрлері
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Telegram»
әдісі.
Әр топқа
проблемалық сұрақ келеді, оқушылар топта
шешеді.
«Аукцион»
ойыны. Оқушылар жеке қол көтеріп
жемістерді таңдап құрамындағы дәрумендерді атап пайдасын
айтады.
|
«Смайликтермен
бағалау», «2
жұлдыз,1тілек», «От шашу», «Аяқталмаған
сөйлем» бағалау түрлері арқылы
оқушының деңгейлеріне қарай
бағалаймын.
|
Психологиялық
ахуал
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
Жалпы
бағалау:
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|