|
Бөлім: |
8.4А Көбею |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін сипаттау Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардың көбеюіндегі айырмашылықты анықтау Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің гаметаларының түзілу ерекшеліктерін салыстыру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге асады. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Бүрлер 2-топ Гүлдер |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
"Жеті қазына» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында берілген тапсырманы ұжымдық талқылау.Өз орнына орналастыр тапсырмасын ұсынады. оқушылар тапсырманы бірлесіп орындайды Сыныптастырының пікірін толықтырады.
|
Бағалау критерий: -Өткен тақырыпты еске түсіреді -тақтаға бір біреуден шығып берілген белгідегі сандардың дұрыс жауабын белгілейді. -түсініктеме береді |
Дескриптор: -Мүктің құрылысын көрсетеді -құрылысын атайды -түсініктеме береді Барлығы -1балл Бағалау домбыра |
презентация https://learningapps.org/watch?v=pirkykuwj23
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
« "Стопкадр" әдісі Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты бейнеролик көрстетіледі, белгілі бір уақытта тоқтатылып, білім алушылар өз ойларын білдіреді. |
Бағалау критерий: -Берілген суреттен өзіне таныс өсімдіктерді атайды? -Берілген сызбаға орналастырады -Олардың бір-бірінен ерекшеліктерін түсіндіреді Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. Жарайсың! Керемет! Алғырсың! Есте сақтау қабілетің жоғары! -Өсімдіктің түрлерін сипаттайды - таныс емес өсімдіктерді көрсетеді -сызбаға түсіреді |
презентация с
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Ойлан, бөліс, бірік "әдісі 1- топ Бүрлер Ашықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттайды 2-топ Гүлдер Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттайды |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
- Оқушылар бірлесіп сызба сызады; -Тапсырманы сипаттайды.
Бағалау мұғалім каспийбонустар береді |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
Функционалдық сауаттылығын қалыптасытру тапсырмалары ұсынылады Танымал сүйікті - шырша
Қ |
Бағалау критерийі -Берілген мәтінді оқиды -Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды -ерекшелігін сипаттайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-2балл -ерекшелігін сипаттап береді-2балл |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау
|
«Тапсырмалар алаңы» бөлімінде мағынаны жинақтау үшін жұптық тапсырмалар ұсынады оқушаларды топта жұптастырып кестемен жұмыс жасатады Сәйкестігін тауып, айырмашылығын түсіндіреді |
Бағалау критерий -Берілген тапсырманығ мағынасын жұптасып талқылайды -сәйкестігін табады Кілтті сөздерді өз орнына қояды |
Дескриптор: -Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдыларды белгілерін ажыратады -кестені толтырады Барлығы 3балл |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту үшін Биологиялық диктант ұсынады Жеке жұмыс орны алады «Биологиялық диктант» әдісі 1.Жыныс жасушалары түзілгенге дейін аталық бүр мен аналық бүрде ---------- ------------------процесі жүреді. 2.Алдымен жаңадан пайда болған бүрлерде мейоз жолымен -----------------жасушалар түзіледі. 3.Аталық бүрлерде анағұрлым ұсақ болады, сондықтан оларды ---------------------------, ал аналық бүрлерді бұл гаплоидты жасушалар ірілеу болғандықтан -------------------------- --деп атайды. 4.Аталық гаметалары-спермийлер -------------------------- болады. 5.Аналық гаметалар –аналық --------------- түзіледі. 6.Ал гүлді өсімдіктердің тіршілік циклі ашықтұқымдыларға өте ұқсас болады. 7.Бірақ та аталық гаметалар -тозаңқапта, аналық гаметалар –түйінде дамиды. 8.Түйіндер де, тозаңқаптар да бүрде емес, гүлде болады. 9.Тозаңқаптың тозаң түтікшелерінде -------------------------------- және -------------------------------------- үдерісі жүреді. Қажетті сөздер: микрогаметогенез, спорогенез, тозаңқабында, гаплоидты, мегаспоралар, бүрде, микроспорогенез, микроспора |
Бағалау критерий -Берілген тапсырманығ мағынасын түсінеді -қалып қойған сөздерді қажетті сөздерден алып орналастырады |
Дескриптор: -Аталық аналық бүрлерді атайды -Гүлдің өсімдіктердің тіршілік циклін дұрыс жазады Тозаңдарды ажыратады Барлығы -2балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ 8сынып
Ашық сабақ 8сынып
|
Бөлім: |
8.4А Көбею |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.1.3 ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерін сипаттау Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдылардың көбеюіндегі айырмашылықты анықтау Ашықтұқымды және жабықтұқымды өсімдіктердің гаметаларының түзілу ерекшеліктерін салыстыру |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Жеті рухани қазық» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне ұлттық рухтар ұсыну Топқа бөлу: Арнай рандом платформасында жүзеге асады. |
Оқушылар ұстазымен амандасады, бір-бірлерін жігерлендіру үшін жақсы рухты сөздер айтады; Оқушылар топтасады 1-топ Бүрлер 2-топ Гүлдер |
Қошемет сөздермен ынталандыру. Жарайсыңдар! Сәттілік! Бүгінгі сабақта тек 10балл Өзін өзі бағалау домбыра әдісі қолданады |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
"Жеті қазына» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында берілген тапсырманы ұжымдық талқылау.Өз орнына орналастыр тапсырмасын ұсынады. оқушылар тапсырманы бірлесіп орындайды Сыныптастырының пікірін толықтырады.
|
Бағалау критерий: -Өткен тақырыпты еске түсіреді -тақтаға бір біреуден шығып берілген белгідегі сандардың дұрыс жауабын белгілейді. -түсініктеме береді |
Дескриптор: -Мүктің құрылысын көрсетеді -құрылысын атайды -түсініктеме береді Барлығы -1балл Бағалау домбыра |
презентация https://learningapps.org/watch?v=pirkykuwj23
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
« "Стопкадр" әдісі Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты бейнеролик көрстетіледі, белгілі бір уақытта тоқтатылып, білім алушылар өз ойларын білдіреді. |
Бағалау критерий: -Берілген суреттен өзіне таныс өсімдіктерді атайды? -Берілген сызбаға орналастырады -Олардың бір-бірінен ерекшеліктерін түсіндіреді Бейнекөрсетілімді мұқият көреді. Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды. Қажетті термин сөздердің анықтамасын даптерге жазып алады. |
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады. Жарайсың! Керемет! Алғырсың! Есте сақтау қабілетің жоғары! -Өсімдіктің түрлерін сипаттайды - таныс емес өсімдіктерді көрсетеді -сызбаға түсіреді |
презентация с
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны қолдану
|
Ойлан, бөліс, бірік "әдісі 1- топ Бүрлер Ашықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттайды 2-топ Гүлдер Жабықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклін сипаттайды |
(Әр оқушы өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады, берілген тапсырманы бағалау критерийі бойынша орындайды;)
|
- Оқушылар бірлесіп сызба сызады; -Тапсырманы сипаттайды.
Бағалау мұғалім каспийбонустар береді |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны талдау
|
Функционалдық сауаттылығын қалыптасытру тапсырмалары ұсынылады Танымал сүйікті - шырша
Қ |
Бағалау критерийі -Берілген мәтінді оқиды -Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды -ерекшелігін сипаттайды |
Дескриптор: -сәйкестігін табады-2балл -ерекшелігін сипаттап береді-2балл |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны жинақтау
|
«Тапсырмалар алаңы» бөлімінде мағынаны жинақтау үшін жұптық тапсырмалар ұсынады оқушаларды топта жұптастырып кестемен жұмыс жасатады Сәйкестігін тауып, айырмашылығын түсіндіреді |
Бағалау критерий -Берілген тапсырманығ мағынасын жұптасып талқылайды -сәйкестігін табады Кілтті сөздерді өз орнына қояды |
Дескриптор: -Ашықтұқымдылар мен жабықтұқымдыларды белгілерін ажыратады -кестені толтырады Барлығы 3балл |
|
|
Сабақтың ортасы мағынаны бағалау |
Бекіту үшін Биологиялық диктант ұсынады Жеке жұмыс орны алады «Биологиялық диктант» әдісі 1.Жыныс жасушалары түзілгенге дейін аталық бүр мен аналық бүрде ---------- ------------------процесі жүреді. 2.Алдымен жаңадан пайда болған бүрлерде мейоз жолымен -----------------жасушалар түзіледі. 3.Аталық бүрлерде анағұрлым ұсақ болады, сондықтан оларды ---------------------------, ал аналық бүрлерді бұл гаплоидты жасушалар ірілеу болғандықтан -------------------------- --деп атайды. 4.Аталық гаметалары-спермийлер -------------------------- болады. 5.Аналық гаметалар –аналық --------------- түзіледі. 6.Ал гүлді өсімдіктердің тіршілік циклі ашықтұқымдыларға өте ұқсас болады. 7.Бірақ та аталық гаметалар -тозаңқапта, аналық гаметалар –түйінде дамиды. 8.Түйіндер де, тозаңқаптар да бүрде емес, гүлде болады. 9.Тозаңқаптың тозаң түтікшелерінде -------------------------------- және -------------------------------------- үдерісі жүреді. Қажетті сөздер: микрогаметогенез, спорогенез, тозаңқабында, гаплоидты, мегаспоралар, бүрде, микроспорогенез, микроспора |
Бағалау критерий -Берілген тапсырманығ мағынасын түсінеді -қалып қойған сөздерді қажетті сөздерден алып орналастырады |
Дескриптор: -Аталық аналық бүрлерді атайды -Гүлдің өсімдіктердің тіршілік циклін дұрыс жазады Тозаңдарды ажыратады Барлығы -2балл |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Кері байланыс 43-45 мин |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын қоржынға салынған асыққа жазу арқылы қабылдайды. Үй тапсырмасы |
Оқушылар берілген асықтарға Сабаққа түсінуін Қызықты өткендігін жазады Бөлімдеріге өз ойларын жазып қоржынға салады |
Мұғалім оқушыларды домбыра әдісі арқылы жинаған балдарын есептеп бағалайды 1-5балл-3 5-7балл-4 8-10балл-5 |
|
шағым қалдыра аласыз


ылқанжапырақты өсімдіктер жүздегенжылдықтардың ішінде ерекше
үлгілерімен адамдарға ерекше әсер қалдырады














