Материалдар / Ашық сабақ " мұхит суының қасиеттері" 7 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ " мұхит суының қасиеттері" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Желтоқсан 2017
1162
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.3 Гидросфера


тұрақты даму

Мектеп: Ә.Байсалбаев атындағы ом


Күні: 30.06 .2017 жыл.

Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Куралай Аскеновна

Сынып: 7

Пәні: География

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.3.3.5 Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар мұхит суының қасеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды. біледі және түсінеді.

Оқушылардың басым бөлігі: : Мұхит суының қасиеттерінің өзгеруінің талдай алады.

Кейбір оқушылар Дүниежүзілік мұхит суларының маңыздылығын дәлелдеп, болжап сипаттайды.

Бағалау критерийі

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

-Таңдалған əдістердің көмегімен білім алушы мұхит суының қасиеттерін сипаттайды

-мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды.

-Мұхит суының қасиетерін анықтау кезінде нақты мәліметтерді қолданады.

Тілдік мақсат

Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Оқылым: тақырып мәтінді оқи отырып мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтайды.( Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету.)

Тыңдалым: мәтіндеді талқылайды, шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Жазылым :ресурстарды,атласты қолдана отырып тұзды теңіздері кескін картаға түсіреді,терминдерді тіркеп жазып отырады.

Айтылым өз ойын ауызша жеткізе біледі, диалогка түседі

Негізгі терминдер мен ұғымдар: промилле (лат:Pro mille – мыңға),мұхит (лат:oceanus)

А

Құндылықтар

ға баулу

Суды қастерлеуге, ұжымшылдыққа, ынтымақтастыққа , жауапкершілік пен сыйластық өзара түсіністік құндылықтарды қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Биология ( мұхиттағы өсімдік, жануар) Физика (температура, тығыздық, промилле)

Математика (промиллеге байланысты есептер шығару),химия –судағы элементтер

Алдыңғы

білім

7.3.3.4 мұхит және оның құрамдас бөліктері бойынша түсінік қалыптасқан

Жоспар











Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Дереккөздер, Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Жүректен жүрекке” әдісі арқылы бір біріне тілек айтып, ынтымақтастық орнатып , сәттілікке бағыттау

сынып оқушыларын «Тынық», «Атлант », «Үнді», «Солтүстік мұзды » мұхитарындағы обьетілерді тауып топқа бөлу.(10 сек әдісі)


https://www.google.kz/search?

Сабақтың ортасы


2 мин











10 мин




















15 мин



























































5 мин

Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетіледі «Визуалды айғақтар» әдісі


Тақтағы суреттерді өзара не байланыстырады? Не бейнеленген? Сабағымыз не жайлы болмақ?( тақырып анықталады)

Оқылым: оқу әдісі - Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері тақырыптағы мәтінмен танысу.

«Түртіп алу стратегиясы» жаңа кездескен ұғым, терминдарды дәптерге жазып отырады (жеке)

Критерий: тақырыпты өздігінен оқып,мазмұнды түсінеді.

Дескриптор:

-мұхит суының қасиеттерін біледі және түсінеді.

-жаңа терминдерді ажырата біледі

Топтық жұмыс

1-топ: «Тынық » тобындағы оқушылар ға тапсырма

Берілген ресурспен танысып, талқылау «Ойлан,Жұптас, Пікірлес» тәсілі

Ресурс:(Тұздылыққа әсер ететін факторлар: қүйылатын өзендер саны, бұланушылық,,мұздықтардың еруі- негізі:қай географиялық ендікте орналасуына байланысты

-экваторда өзендер көп құйылады, жауын –шашын молдық әсерінен тұздылық төмен .

-тропикалық аймақта- буланушылық жоғары, жауын-шанын аз , осы себептен тұздылық жоғары)

Тапсырмалар:

Түсіндіреміз: Не себепті теңіз суы тұзды?

Қара теңізде тұздылық 18 ‰ , Қызы теңіз -42‰

Неге экваторда тұздылық төмен болады?

Критерий: Білім алушы теңіз суының неге тұзды болуын анықтайды.

Дескриптор: мұхит суының қасиеттеріндегі тұздылықты сипаттайды

Саралап оқыту.

Деңгейі жоғары оқушыға қосымша тапсырма

Теңізшілер жағалауға жақындағандарын судың тұздылығынан біледі. Ол қалай деп ойлайсыңдар?

Бағалау: Температураны өлшеу


2- топ: «Атлант» тобындағы оқушыларға есеп шығару тапсырылады: Егер тұздылық 27‰ болса, Қара теңіздің 4,2 м 3 суында неше грамм(кг) әр түрлі заттардың мөлшері бар? (1 м3 -1000литр)

(27*4,2=113,4)

Критерий:Мұхит суының қасиеттерін анықтау кезінде нақты мәліметтерді есеп шығаруға пайдаланады

Дескриптор: Тұздылыққа байланысты есеп шығарады

(Ғалымдар сұхит суында 44 тен 75 химиялық элементтер кездеседі деп болжаит. Егер бүкіл дүниежүзілік мұхит суындағы тұздарды құрғатып алсақ жер бетіндегі құрлықты 150 м тұз жабар еді.)

Бағалау: көңіл күй барометрі

3 -топ: «Үнді» тобындағы оқушылары «Негізгі ойды суреттеу» стратегиясын пайдалана отырып ,берілген диаграммаларды пайдаланып қорытынды шығару

-Тынық мұхит- 19С -Үнді мұхит-17,3С

-Атлант мұхит-16,5С -Солтүстік мұзды мұхит- +1С


(Температура әсер беретін факторлар: температураның біркелкі болмауы географилық ендікке байланысты. Күн сәулесінің түсу бұрышына. Планетамыздың көлбеу орналасуына

-су беті Т-+19С , бұл өсімдікпен жануарлар таралуына әсер етеді.)

4 -топ: «Солтүстік мұзды мұхит» тобындағы оқушылар

Кластер толтыру

(Су- жер бетіндегі жылу сыймдылығы үлкен дене. Сондықтан да мұхитты «жылу қорының жинаушысы деп» атайды. Мұхит суы өте баяу жылынады және баяу суынады. Егер мұхит суының ондай қасиеті болмаса, жер бетінің орташа Т қазіргіден 36С төмен болар еді.)


Саралап оқыту.

Деңгейі жоғары оқушыға қосымша тапсырма

Адам теңіз суын шаруашылқтың қандай түріне пайдаланады? (бағалау)


Тыңдалым: Әр топ өз тапсырмаларын орындап ортаға шығып баяндайды, тұжырымдайды,дәлелдейді.



Ойлан-Бірік-Бөліс стратегиясы

Ой-бөлісу арқылы сабақтың тақырыбындағы мақсатты ашу(жүппен)

Тапсырма: Мұхит суының қасиеттеріне әсер ететін факторларды анықтаймыз

Критерий: Мұхит суының негізгі қасиеттерін ажыратады

Осы қасиеттерінің өзгеруіне қандай факторлар әсер ететінің біледі?

Дескриптор:Мұхит суының негізгі қасиеттері атайды

Осы қасиеттерінің өзгеруіне қандай факторлар әсер ететінін дәлелдейді

Жеке жұмыс- оқушылар кескін картаға «Қос жазба күнделік» арқылы тақырыпты бекітеді.

Атласты пайдаланып 1 мұхиттағы 2 теңіздің тұздылық денгейлерін салыстыру,кескін картаға белгілеу (Не? Қайда?)

Критерий:теңіздердң тұздылығын салыстыра алады

Дескриптор:

-мұхит суының қасиеттерін сипаттайды,

-атласты пайдаланып кескін картаға тұзды теңіздерді белгілейді

Бағалау: бес саусақ әдісі арқылы


Интербелсенді тақта,

Оқулықпен ,ресурстармен жұмыс

7 сынып География









Әңгімелесу










Суреттер






Схемалар
































диаграммалар

Сабақтың соңы

5 мин







3 мин

Кері байланыс. «Тақтадағы сойлемді анықта»

  1. Бүгін мен .... білдім

  2. Маған .... қызық болды

  3. Маған.... қиын болды

  4. Мен ... тапсырмалар орындадым

  5. Мені ... таң қалдырды

Сабақтың соңында оқушылар:

Нені білгендерін туралы пайымдай алады;

Өз жұмысын және сыныптастарының жұмысын

белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады

Рефлексия: «Блоб ағашы» тәсілі арқылы бағалайды

Үйге тапсырма 3 мин эссе жазу: «Болашақта адамзаттың мұхит суының пайдалануы»

Кері байланыс парақшасын беру









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!