Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Есенова Жадыра |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
30.01.2024ж |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосу және ондық бөлшектерді азайту алгоритмін үйрету. Ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың қасиеттерін қолдануға дағдыландыру. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Оқушылармен амандасу, сабаққа түгендеу. Үй жұмысын тексеру “Көршімде қалай?” әдісі арқылы оқушылар бір бірінің тапсырмаларын тексереді. (1 ұпай) №783 №792
|
Үй жұмысын тексеру “Көршімде қалай?” әдісі арқылы оқушылар бір бірінің тапсырмаларын тексереді. (1 ұпай) №783 №792
|
Жалпы балл – 1 |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс (10 мин)) |
“Он сұрақ” әдісі бойынша өткен тақырыптарды қайталайды. (топтық жұмыс – 3 ұпай) - Ондық бөлшектерді қалай қосамыз? - Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз? -Натурал санға ондық бөлшекті қалай қосамыз? -Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз? Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б.. |
“Он сұрақ” әдісі бойынша өткен тақырыптарды қайталайды. (топтық жұмыс – 3 ұпай) - Ондық бөлшектерді қалай қосамыз? - Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз? -Натурал санға ондық бөлшекті қалай қосамыз? -Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз? Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б.. |
Сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл- 3 |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
||
|
Жұптық жұмыс (10мин) |
“Фри” әдісі (жұптық жұмыс 3 ұпай) І жұп. (X+4,5) – 6,9 = 7,5 II жұп. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III жұп. 19,3 – (4,7 + X) = 5,9 IV жұп 16,2 + (Х – 5,3) = 19,7 V жұп (8,02-х) + 5,3 = 9,7 |
“Фри” әдісі (жұптық жұмыс 3 ұпай) І жұп. (X+4,5) – 6,9 = 7,5 II жұп. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III жұп. 19,3 – (4,7 + X) = 5,9 IV жұп 16,2 + (Х – 5,3) = 19,7 V жұп (8,02-х) + 5,3 = 9,7 |
Дескриптор -Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесі біледі. -Теңдеудегі белгісіздерді таба алады. -Теңдеудің шешімінің дұрыстығын тексере біледі. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
||
|
Жеке жұмыс (15 мин) |
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс (3 ұпай) 1-тапсырма 1.Азайтуды орында: 1)22,895-5,678 2) 6,07-3,4 №2 тапсырма Өрнектің мәнін табыңдар: 3,5 – (a + b), мұндағы a = 2,25, b= 0,71; a – 2,17 +b, мұндағы a =2,76, b=3,44; №3 тапсырма Түлкінің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 6,7м/с кем. Бүркіттің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 19,4м/с артық. Егер түлкінің жылдамдығы 10м/с болса, бүркіттің жылдамдығы қандай. |
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс 1-тапсырма 1.Азайтуды орында: 1)22,895-5,678 =17,217 2) 6,07-3,4=2,67 №2 тапсырма Өрнектің мәнін табыңдар: 3,5 – (2,25 + 0,71) = 0,54 2,76 – 2,17 +3,44 =4,03 №3 тапсырма Т= К-6,7м/с Б=К+19,4м/с Т= 10м/с Б-? Ш: 10+6,7+19,4=36,1 Ж: 36,1м/с |
Дескриптор
|
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі 6,5-4,7 = 25,44 41-32,5 = 2 23,5+14,5 = 35,7 0,27+1,73 = 8,5 25,6-0,16 = 1,8 22,05+13,65 = 38 Үйге тапсырма: Ондық бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын оқу, ережелерін жаттау. № 788,793есеп. Кері байланыс. “Желкенді қайық” Егер саған сабақ ұнаса, желкенді жасыл түске боя. - Егер сабақта қиындық кездессе, желкенді сары түске боя. - Егер тапсырмалар орындау қиын болса желкенді қызыл түспен боя.
|
«Сәйкестендіру» әдісі 6,5-4,7 = 1,8 41-32,5 = 8,5 23,5+14,5 = 38 0,27+1,73 =2 25,6-0,16 =25,44 22,05+13,65 =35,7 Кері байланыс. “Желкенді қайық” Егер саған сабақ ұнаса, желкенді жасыл түске боя. - Егер сабақта қиындық кездессе, желкенді сары түске боя. - Егер тапсырмалар орындау қиын болса желкенді қызыл түспен боя.
|
|
Оқулық |
|
||
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс (3 ұпай)
1-тапсырма
1.Азайтуды орында:
1)22,895-5,678
2) 6,07-3,4
№2 тапсырма
Өрнектің мәнін табыңдар:
3,5 – (a + b), мұндағы a = 2,25, b= 0,71;
a – 2,17 +b, мұндағы a =2,76, b=3,44;
№3 тапсырма
Түлкінің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 6,7м/с кем. Бүркіттің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 19,4м/с артық. Егер түлкінің жылдамдығы 10м/с болса, бүркіттің жылдамдығы қандай.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ . Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Ашық сабақ . Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Есенова Жадыра |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Күні: |
30.01.2024ж |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.27. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Ондық бөлшектерді қосу және ондық бөлшектерді азайту алгоритмін үйрету. Ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың қасиеттерін қолдануға дағдыландыру. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Ұйымдастыру кезеңі 5мин |
Оқушылармен амандасу, сабаққа түгендеу. Үй жұмысын тексеру “Көршімде қалай?” әдісі арқылы оқушылар бір бірінің тапсырмаларын тексереді. (1 ұпай) №783 №792
|
Үй жұмысын тексеру “Көршімде қалай?” әдісі арқылы оқушылар бір бірінің тапсырмаларын тексереді. (1 ұпай) №783 №792
|
Жалпы балл – 1 |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
||
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс (10 мин)) |
“Он сұрақ” әдісі бойынша өткен тақырыптарды қайталайды. (топтық жұмыс – 3 ұпай) - Ондық бөлшектерді қалай қосамыз? - Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз? -Натурал санға ондық бөлшекті қалай қосамыз? -Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз? Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б.. |
“Он сұрақ” әдісі бойынша өткен тақырыптарды қайталайды. (топтық жұмыс – 3 ұпай) - Ондық бөлшектерді қалай қосамыз? - Ондық бөлшектерді қалай азайтамыз? -Натурал санға ондық бөлшекті қалай қосамыз? -Натурал саннан ондық бөлшекті қалай азайтамыз? Осы тапсырмалар бойынша оқушылар өз тұжырымдамаларын айтып мысал келтіреді. Оқушыларды мадақтау әдісі арқылы бағалайды. Мысалы: Қол соғу, өте жақсы, жақсы т.б.. |
Сұрақтарға жауап береді. Жалпы балл- 3 |
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
||
|
Жұптық жұмыс (10мин) |
“Фри” әдісі (жұптық жұмыс 3 ұпай) І жұп. (X+4,5) – 6,9 = 7,5 II жұп. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III жұп. 19,3 – (4,7 + X) = 5,9 IV жұп 16,2 + (Х – 5,3) = 19,7 V жұп (8,02-х) + 5,3 = 9,7 |
“Фри” әдісі (жұптық жұмыс 3 ұпай) І жұп. (X+4,5) – 6,9 = 7,5 II жұп. (5,6 – x) + 4,7 = 6,3 III жұп. 19,3 – (4,7 + X) = 5,9 IV жұп 16,2 + (Х – 5,3) = 19,7 V жұп (8,02-х) + 5,3 = 9,7 |
Дескриптор -Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесі біледі. -Теңдеудегі белгісіздерді таба алады. -Теңдеудің шешімінің дұрыстығын тексере біледі. |
ДК экраны 5-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|
||
|
Жеке жұмыс (15 мин) |
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс (3 ұпай) 1-тапсырма 1.Азайтуды орында: 1)22,895-5,678 2) 6,07-3,4 №2 тапсырма Өрнектің мәнін табыңдар: 3,5 – (a + b), мұндағы a = 2,25, b= 0,71; a – 2,17 +b, мұндағы a =2,76, b=3,44; №3 тапсырма Түлкінің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 6,7м/с кем. Бүркіттің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 19,4м/с артық. Егер түлкінің жылдамдығы 10м/с болса, бүркіттің жылдамдығы қандай. |
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс 1-тапсырма 1.Азайтуды орында: 1)22,895-5,678 =17,217 2) 6,07-3,4=2,67 №2 тапсырма Өрнектің мәнін табыңдар: 3,5 – (2,25 + 0,71) = 0,54 2,76 – 2,17 +3,44 =4,03 №3 тапсырма Т= К-6,7м/с Б=К+19,4м/с Т= 10м/с Б-? Ш: 10+6,7+19,4=36,1 Ж: 36,1м/с |
Дескриптор
|
Тақта, слайд, оқу құралдары; 5 сыныпқа арналған оқулық |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі 6,5-4,7 = 25,44 41-32,5 = 2 23,5+14,5 = 35,7 0,27+1,73 = 8,5 25,6-0,16 = 1,8 22,05+13,65 = 38 Үйге тапсырма: Ондық бөлшектерді қосу және азайту тақырыбын оқу, ережелерін жаттау. № 788,793есеп. Кері байланыс. “Желкенді қайық” Егер саған сабақ ұнаса, желкенді жасыл түске боя. - Егер сабақта қиындық кездессе, желкенді сары түске боя. - Егер тапсырмалар орындау қиын болса желкенді қызыл түспен боя.
|
«Сәйкестендіру» әдісі 6,5-4,7 = 1,8 41-32,5 = 8,5 23,5+14,5 = 38 0,27+1,73 =2 25,6-0,16 =25,44 22,05+13,65 =35,7 Кері байланыс. “Желкенді қайық” Егер саған сабақ ұнаса, желкенді жасыл түске боя. - Егер сабақта қиындық кездессе, желкенді сары түске боя. - Егер тапсырмалар орындау қиын болса желкенді қызыл түспен боя.
|
|
Оқулық |
|
||
«Сиқырлы сандық» жеке жұмыс (3 ұпай)
1-тапсырма
1.Азайтуды орында:
1)22,895-5,678
2) 6,07-3,4
№2 тапсырма
Өрнектің мәнін табыңдар:
3,5 – (a + b), мұндағы a = 2,25, b= 0,71;
a – 2,17 +b, мұндағы a =2,76, b=3,44;
№3 тапсырма
Түлкінің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 6,7м/с кем. Бүркіттің жылдамдығы қоянның жылдамдығынан 19,4м/с артық. Егер түлкінің жылдамдығы 10м/с болса, бүркіттің жылдамдығы қандай.

шағым қалдыра аласыз













