|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні:Малика Хамракулова №17ЖОМ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: 4 |
Достық пен татулық – таптырмас бақыт. Т.Айбергенов ≪Бір тойым бар≫ |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сендер менің бақытымның бұлағы. |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.1- идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін бағалай отырып, мазмұнның да- муын салыстырып, талдау; 8.3.4.1-мәтін түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
мәтін мазмұнын талдайды. мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстырады. ақын өлеңіндегі негізгі идеяны анықтайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Т.Айбергеновтің шығармашылығы жайлы ақпарат береді, өз ойын айтады, мәтін мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдайды.. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: залал, күлдір, қызған, жалған. |
||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: достық, татулық, дарын |
|||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ақын жайлы айтады. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін |
||||||||||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім «Көңіл күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақтың басында оқушыларға А4 парағы мен мар- керлер таратады. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипат- тайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бей- тарап, т.б.) салады. Қызығушылық ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан Т.Айбергенов туралы деректі фильмнен үзінді көрсетеді, ақынның өлеңдерін жатқа оқиды. Көрсетілім болғаннан кейін ой шақыру сұрақтарын қояды: Балалар, біз кім туралы де- ректі фильм көрдік? Деректі фильмді тамашалайды, өлеңдерін тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - сөздік жұмысын жүргізеді. Сыныпты үш топқа бөледі, «Пікірлер парағы» әдісінің негізінде жағдаяттық тапсырманы орындатады (2-тапсырма). 1-топ – ≪Достық≫ ақынмен кездесу кешінің форматын жасайды. 2-топ – ≪Арман≫ ақынға қоятын 2 сұрақты дайындайды. 3-топ – ≪Жеңіс≫ екі топтың жұмысына баға береді, сын-пікір айтады. ≪Пікір алмасу≫ тәсілі. Өлең мәтінін оқиды, пікірлерін айтады. Әр топ мәтіннің бөліктеріне 2 сұрақтан құрастырып, жауап жазады. Кейін сұрақтарын екінші топқа, жауапты үшінші топқа береді. Сонан соң үшінші топ бірінші топ пен екінші топтың жауабын салыстырып бағалайды. Дескриптор: - оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді; - пікір айтады. Қалыптастырушы бағалау. «Интервью» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Кері байланыс. «Бір + плюс, бір - минус» стратегиясы. Тапсырманы орын- дау барысында сәтті шыққан 1 мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған 1 мезетті атайды. |
Тренинг жазылған парақшалар, А4 парағы, мар- керлер, оқулық, смайликтер, инте- рактивті тақта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін қалыптастыру үшін «Дана үкілер» техникасын қолданады. Оқушыларға аудиотаспадан мәтінді тыңдатады, өлең мәтінін мәнерлеп оқытады. Оқушылар тапсырманың шарты бойынша қою қаріппен жазылған сөздердің синонимдерін та- бады, сөйлемдерді оқиды, берілген сөздердің мағынасы өлеңнің қай шумағындағы оймен сәйкес келетінін айтады, ақынның ішкі сезімін біл- діретін фразеологизмдер мен ауыспалы мағынадағы сөздерді теріп жазады (оқулықтағы мәтінді талдауға қатысты тапсырмалар). Дескриптор: - мәтіннің мазмұнын талдайды; - мәтіннен қажет ақпаратты алады; - ақын өлеңіндегі негізгі идеяны анықтайды; - сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндіреді. Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар бір-бірінің жұмысын түрлі түсті желімқағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс. ≪Аяқталмаған ой» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жа- уап бере отырып, жұпта туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен, біз «...» деп ойладық. Кейін мынадай мәселе пайда болды: ... . Мәселені шешу үшін ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек, бұл ... екенін білдіреді. Сонымен, біз «...» деген қорытындыға келдік. Мәтінсоңы жұмыс. Әртүрлі қайнаркөздерден ұлы адамдардың халықтар арасындағы достық пен татулық туралы қанатты сөздерін тапқызады, тал- датады (9-тапсырма). Дескриптор: - қайнаркөздерді тиімді пайдаланады; - қанатты сөздерді талдайды. Қалыптастырушы бағалау. «Интервью» әдісі бойынша оқушылар бір- бірін бағалайды. Кері байланыс. «Бір + плюс, бір - минус» стратегиясы. Сайыс барысында сәтті шыққан 1 мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған 1 мезетті атайды. |
Оқулық, аудио- таспа, ғаламторресурстары |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс. «Ойшыл қалпақтар». Тақырып: «Ақын болу оңай ма?». Оқушыларды алтыдан топтастырады, 6 түсті қалпақ береді. Рөлдік ойынның шартын орындайды, 6 түсті қалпақты киеді, сұрақтарға жауап беріп, пікірта- лас ұйымдастырады.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 3-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындау қажет екені түсіндіріледі |
Рефлексия парақшасы |
|
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім. Не себепті? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып, саралау жұмыстары да орындалады). |
||
|
Қорытынды бағалау: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: 2: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырды? 1: 2: Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз. 1: 2: Сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім... |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ " Седер менің бақытымның бұлағы"8-сынып Төлеген Айбергенов.
Ашық сабақ " Седер менің бақытымның бұлағы"8-сынып Төлеген Айбергенов.
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті |
Мұғалімнің аты-жөні:Малика Хамракулова №17ЖОМ |
||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны: Қатыспағаны: |
||||||||||||||||||
|
Бөлім: 4 |
Достық пен татулық – таптырмас бақыт. Т.Айбергенов ≪Бір тойым бар≫ |
||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Сендер менің бақытымның бұлағы. |
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.1- идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісін бағалай отырып, мазмұнның да- муын салыстырып, талдау; 8.3.4.1-мәтін түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
мәтін мазмұнын талдайды. мәтіннің тілдік ерекшеліктерін салыстырады. ақын өлеңіндегі негізгі идеяны анықтайды. |
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Т.Айбергеновтің шығармашылығы жайлы ақпарат береді, өз ойын айтады, мәтін мазмұнын, тілдік ерекшеліктерін талдайды.. |
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: залал, күлдір, қызған, жалған. |
||||||||||||||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: достық, татулық, дарын |
|||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ақын жайлы айтады. Мұғалім жетекші сұрақтар қою арқылы оқушының бастапқы білімін |
||||||||||||||||||
|
САБАҚ БАРЫСЫ |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім «Көңіл күйді анықтау» тренингінің негізінде сабақтың басында оқушыларға А4 парағы мен мар- керлер таратады. Оқушылар параққа маркермен өзінің көңіл күйін сипат- тайтын сурет (смайлик) (күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бей- тарап, т.б.) салады. Қызығушылық ояту. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан Т.Айбергенов туралы деректі фильмнен үзінді көрсетеді, ақынның өлеңдерін жатқа оқиды. Көрсетілім болғаннан кейін ой шақыру сұрақтарын қояды: Балалар, біз кім туралы де- ректі фильм көрдік? Деректі фильмді тамашалайды, өлеңдерін тыңдайды, сұрақтарға жауап береді. Мәтіналды жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады, оқиды, оқушыларға қайталатады, сөздік дәптермен жұмыс жасатады. Дескриптор: - жаңа сөздерді үйренеді; - сөздік жұмысын жүргізеді. Сыныпты үш топқа бөледі, «Пікірлер парағы» әдісінің негізінде жағдаяттық тапсырманы орындатады (2-тапсырма). 1-топ – ≪Достық≫ ақынмен кездесу кешінің форматын жасайды. 2-топ – ≪Арман≫ ақынға қоятын 2 сұрақты дайындайды. 3-топ – ≪Жеңіс≫ екі топтың жұмысына баға береді, сын-пікір айтады. ≪Пікір алмасу≫ тәсілі. Өлең мәтінін оқиды, пікірлерін айтады. Әр топ мәтіннің бөліктеріне 2 сұрақтан құрастырып, жауап жазады. Кейін сұрақтарын екінші топқа, жауапты үшінші топқа береді. Сонан соң үшінші топ бірінші топ пен екінші топтың жауабын салыстырып бағалайды. Дескриптор: - оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді; - пікір айтады. Қалыптастырушы бағалау. «Интервью» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. Кері байланыс. «Бір + плюс, бір - минус» стратегиясы. Тапсырманы орын- дау барысында сәтті шыққан 1 мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған 1 мезетті атайды. |
Тренинг жазылған парақшалар, А4 парағы, мар- керлер, оқулық, смайликтер, инте- рактивті тақта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс істеу негіздерін қалыптастыру үшін «Дана үкілер» техникасын қолданады. Оқушыларға аудиотаспадан мәтінді тыңдатады, өлең мәтінін мәнерлеп оқытады. Оқушылар тапсырманың шарты бойынша қою қаріппен жазылған сөздердің синонимдерін та- бады, сөйлемдерді оқиды, берілген сөздердің мағынасы өлеңнің қай шумағындағы оймен сәйкес келетінін айтады, ақынның ішкі сезімін біл- діретін фразеологизмдер мен ауыспалы мағынадағы сөздерді теріп жазады (оқулықтағы мәтінді талдауға қатысты тапсырмалар). Дескриптор: - мәтіннің мазмұнын талдайды; - мәтіннен қажет ақпаратты алады; - ақын өлеңіндегі негізгі идеяны анықтайды; - сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндіреді. Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар бір-бірінің жұмысын түрлі түсті желімқағаздар арқылы бағалайды. Кері байланыс. ≪Аяқталмаған ой» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жа- уап бере отырып, жұпта туындаған жағдаятты тізбектейді. Алдымен, біз «...» деп ойладық. Кейін мынадай мәселе пайда болды: ... . Мәселені шешу үшін ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек, бұл ... екенін білдіреді. Сонымен, біз «...» деген қорытындыға келдік. Мәтінсоңы жұмыс. Әртүрлі қайнаркөздерден ұлы адамдардың халықтар арасындағы достық пен татулық туралы қанатты сөздерін тапқызады, тал- датады (9-тапсырма). Дескриптор: - қайнаркөздерді тиімді пайдаланады; - қанатты сөздерді талдайды. Қалыптастырушы бағалау. «Интервью» әдісі бойынша оқушылар бір- бірін бағалайды. Кері байланыс. «Бір + плюс, бір - минус» стратегиясы. Сайыс барысында сәтті шыққан 1 мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған 1 мезетті атайды. |
Оқулық, аудио- таспа, ғаламторресурстары |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Топтық жұмыс. «Ойшыл қалпақтар». Тақырып: «Ақын болу оңай ма?». Оқушыларды алтыдан топтастырады, 6 түсті қалпақ береді. Рөлдік ойынның шартын орындайды, 6 түсті қалпақты киеді, сұрақтарға жауап беріп, пікірта- лас ұйымдастырады.
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 3-тапсырма беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындау қажет екені түсіндіріледі |
Рефлексия парақшасы |
|
|
Қосымша ақпарат |
|||
|
Рефлексия Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқу болды ма? Себебі неде? Жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт дұрыс пайдаланылды ма? Жоспарыма қандай түзетулер енгіздім. Не себепті? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (Сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады. Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс істейді. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақыт тиімді пайдаланылып, саралау жұмыстары да орындалады). |
||
|
Қорытынды бағалау: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? Сабақтың өзіне ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1: 2: Қандай екі нәрсе (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сабақтың тиімділігін арттырды? 1: 2: Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз. 1: 2: Сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім... |
|||
шағым қалдыра аласыз















