Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2«Тығыздық» | Мектеп: Еңбек орта мектебі |
Мұғалімнің аты-жөні: Жакипова Гульжазира Куралбаевна |
Сабақтың тақырыбы | Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі. |
Оқу мақсаты | 7.2.2.12 – әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді (мензурка) қолдану 7.2.2.13 – тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру; |
Сабақ мақсаттары | Денелердің өзара әрекеттесуіне мысалдар келтіріп, заттың тығыздығының анықтамасын айтып, формуласын жаза алады.Массалары бірдей, көлемдері әртүрлі және көлемдері бірдей массалары әртүрлі денелерді салыстыру және бақылау.Тәжірибелік жұмыстарды өз бетінше жасай алады, талдайды. Заттың тығыздығын анықтаудың түрлі тәсілдерін ұсына алады. |
Ойлау деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану, талдау, синтез |
Бағалау критерийлері | Формулаларды түрлендіре келе есептерде қолданады.Есептің шартын түсіндіреді, есептейді. |
Тілдік мақсаттар | Негізгі терминдік сөздерді және өлшем бірліктерді үш тілде айту және жазу. Үш тілде есептер шығару.Диалогқа қолданылатын сөйлемдер: Заттың қасиетін сипаттайтын шама....... деп аталады. Заттың тығыздығын табу үшін дененің массасын көлеміне ...... керек. Зат тығыздығының бірлігі үшін ...... алынған. |
Құндылықтар | Жауапкершілік және шешім қабылдай алу –қалыптастырушы бағалау, өзара, өзіндік бағалау. |
Пәнаралық байланыс | Математика, орыс тілі. |
Алдынғы білім | Денелердің өзара әрекеттесуі. Масса және денелердің массасын өлшеу |
Сабақ барыс |
Кезеңдері | Жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Мен саған, сен маған» әдісі Өзара бағалау | Үй тапсырмасына сұрақтар қою. 3 қатардағы оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды. Жауапты бағалайды.
|
|
| Сабақтың тақырыбын анықтау, сабаққа мақсат қою
| «Эвристикалық әңгіме» мұғалім сұрақтар қою арқылы оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын тұжырымдауға жетелейді.Заттың көлемі туралы не білесіз?Массасы туралы ше?Көлемдері бірдей денелердің массалары әр түрлі болуы мүмкін не үшін деп ойлайсыздар? |
|
| Мұғалімнің жеке жұмысы. Сабақты ашу. | Экспериметтік зерттеу.
Кішігірім зертеу жүргізейік (демонстрациялық столға оқушы шақырылады, ол демострациялық столда кішігірім зерттеу жүргізеді) сіздердің алдыңызда көлемдері бірдей екі зат берілген, таразының көмегімен массаларын салыстырып, қорытынды жасаңдар.
Мензурка көмегімен екі оқушы сумен сүттің көлемін анықтайды. Сосын тағыда екі оқушы олардың массасын анықтайды. Бір оқушы мұғалім көмегімен есептейді. Формула жазып үйренейікМұғалім формуланы жазып оны оқушылар көмегімен түрлендіреді. Есеп шығару үлгісін көрсетеді.
|
Таразы, мензурка, су мен сүт. |
Сабақтың ортасы (25 минут) |
|
|
|
| Жекелей жұмыс: мәтін бойынша есептер шығару.Өзара бағалау
Жұптық жұмыс.Келесі жұппен алмасады. | Есептер шешейікЖеке жұмысЖаттығудың бірінші есебін оқушылар жеке шығарады. Шығарып болған соң бір бірімен алмасады.
Массасы 3кг, ал көлемі 0,2м3 металдың тығыздығы қандай?Бөлменің өлшемі: ұзындығы 4м, ені , биіктігі 2м. Егер осы бөлмедегі ауаның тығыздығы 1,3 кг/м3 болса, онда бөлмені толтырып тұрған ауаның массасы қандай?өлшемдері 0,9*0,4*0,5м.Осы тапталған шөптің тығыздығын тап«Ротация» әдісі бойынша жұптар жұмыстарымен алмасып толықтырады, ескертулер жазады, қателерін түзетеді, ауызша сипаттама береді.
Екінші есепті оқушылар жұппен бірлесе шығарады.
Ішіне 50 т мұнай сиятын болуы үшін цистернаның көлемі қандай болуы керек? (мұнайдың тығыздығы 800 кг/м3)Шөмелеуші преспен жиналған шөп теңінің массасы 40кг және. |
Кеспе қағаздар
|
Сабақтын соныРефлексияӨзіндік бағалау | Жеке жұмыс. Жалғасын тап...1.Заттың тығыздығы дегеніміз –___________2.Заттың тығыздығы мына формуламен анықталады: ρ=__________3. Мына шамалардың өлшем бірліктерін жаз:[m]=_______ [V]=_______ [ρ]=________ «Дебрифинг» сабақты қорыту мақсатындағы кері байланыс: мұғалім оқушылардан ен ұнағаны және ұнамағын сұрайды, сабақ бойынша оқушылар ұсыныстарын жинайды, игерген білімді әрі қарай тереңдетуге бағыттайды. |
|
Саралау | Бағалау | Денсаулық сақтау |
Әр тапсырманы орындау барысында оқушыларға дұрыс жауабын көрсетуЖекелей жұмыста жоғары деңгейлі оқушылар үшін қосымша тапсырма беру | «Ротация» әдісі арқылы тапсырмалармен алмасып дескрипторлар көмегімен бір бірін бағалайды.«Дебрифинг» - сабақты бағалайды
| Эксперименттік жұмыс арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру |