Пәні. Қазақ
әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы: ...Абайды оқы, таңырқа!
Мектеп:Ғани
Мұратбаев
Күні:
13.12.2019
Мұғалімнің аты-жөні:
Акшалова И.Б.
Сынып: 6
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Жетінші
сөз
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
6.1.2.1. Әдеби шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіндіру
|
Сабақ
мақсаты
|
1. Шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсіну
|
Бағалау
критерийі
|
- Шығармада
көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсінеді,
анықтайды;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәндік лексика мен
терминология: автор үні, оқырман сезімі,
шығармадағы құндылық.Оқушылар түсінеді және
сипаттайды.
Диалог және жазылымға
пайдалы тіркестер:
Менің ойымша...,
Қорытындылай келе...
Шығармадағы тірек
сөздер: ішсем,жесем, ұйықтасам деп,
бұлар тәннің құмары, бұлар болмаса, тән жанға
қонақ.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық
құндылықтар:
-
Тіл және
мәдениет;
-
Қазақстандық патриотизм және
азаматтық жауапкершілік;
-
Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау;
-
Қарым-қатынас жасау
қабілеті;
-
Өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау;
-
Отбасы
құндылықтары;
-
Өмір бойы оқуға дайын
болу
Құндылықтарға баулу
адамгершілік, төзімділік, еңбекқорлық, адалдық, жауапкершілік,жалпы
адамдардың әлеуеті және қоршаған адамдардың әлеуеті туралы
көзқарасымыздың қалыптасуына негіз болады. Сондай-ақ құндылықтар
дегеніміз біздің сенетін дүниеміз, олар біздің қоршаған ортаға
деген қарым-қатынасымызды және мінез-құлқымызды
анықтайды.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, өзін-өзі
тану
|
Алдыңғы
білім
|
Абай қарасөздерін
осыған дейінгі сабақтарда қарастырғандықтан, жалпы ақпарат бар және
осы тақырып аясында ой тұжырымдай алады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақта
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
Білу
Түсіну
Сабақтың
ортасы
қолдану
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Топқа
бөлу: «Сиқырлы
қалпақ».
« Отбасы»
тренингі.
Үй тапсырмасын
«Сәйкестендіру»әдісі арқылы сұрау.
Сәйкестіндіру
|
Ел
ба-ғу
|
Мал
бағу
|
Ғы-лым
бағу
|
Ба-ла
бағу
|
Дін
ба-ғу
|
Ақыр-ғы
шеші-мі
|
Балалар өздеріне керегінше өзі
бағар.
|
|
|
|
|
|
|
Білгеніңді кімге үйретерсің,
білмегеніңді кімнен сұрарсың.
|
|
|
|
|
|
|
Жоқ, ол да болмайды, оған да
тыныштық керек.
|
|
|
|
|
|
|
Бағар едім , қалайша бағудың
мәнісін де білмеймін.
|
|
|
|
|
|
|
Бағусыз дертке ұшырайын деген
кісі бақпаса, не албыртқан, көңілі басылмаған жастар бағамын
демесе, бізді Құдай сақтасын.
|
|
|
|
|
|
|
Ақ қағаз бен қара сияны ермек
қылайын.
|
|
|
|
|
|
|
ҚБ: «Сен ақылдысың»
әдісі
«Жетінші сөзін»
тыңдату.
«Аквариум»
әдісі арқылы сұрақтар
қоямын.
Әдеби талқылау тапсырмалары
1.Зерттеушілер
тобы.
Абайдың «Жетіншісөзінің» тақырыбы мен
идеясынанықтаңдар.
2. Талқылаушылар
тобы.
Қарасөзде айтылған жан
құмарлығы мен тән құмарлығын салыстыра сипаттаңдар.
3. Дәнекерлеушілер
тобы.
Қарасөзде көтерілген қоғамдық
мәселені «Төрт сөйлем» әдісі арқылы жүйелі
жеткізіңдер.
Бағалау
дескрипторы:
1.Тақырыбы мен идеясын анықтай
алады;
2.Салыстыра сипаттай
алады;
3.Ойын жүйелі жеткізе
алады.
ҚБ «Қошемет»
әдісі
Сергіту сәті «Желсіз түнде
жарық ай»әні
«Креативті
ой»әдісі
Эссе «Абай қарасөздерін оқығаннан кейінгі менің
ойларым».
Бағалау
дескрипторы:
-
Өз ойын жеткізе
алады.
ҚБ «Отшашу»
әдісі
|
Қазақ әдебиеті 6 сынып
(68-69бет)
«Арман ПВ»
баспасы
Авторлары:
С.
Тұрсынғалиева,
Р.
Зайкенова
Бейнетаспа
htt://.sk.nis.edu.kz.
сайт
Билимлент
|
Сабақтың
соңы
Бағалау
5 мин
|
Рефлексия
« Жетістік баспалдығы»
әдісі
Өзіңізді бүгінгі тапсырмаларды
орындауда, сабақты меңгеру бойынша қай сатыдамын деп ойлайсыздар?
Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді «Жетістік
баспалдағына» жабыстырады.
1 саты - Маған
түсініксіз.
2 саты - Әлі де оқу
керек.
3 саты - Барлығы
түсінікті.
Үйге
тапсырма: Абайдың «Жетінші сөзінен»
үзінді жаттау.
|
Интерактивті тақта, Постер,
стикерлер
|
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға
қандай тапсырма бересіз?
|
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
Тапсырмалар бойынша
саралау барысында материалды қолдану
деңгейі біртіндеп күрделенеді.
Диалог негізінде
саралау барысында оқушы арасындағы
сұхбатқа мән беріледі.
Оқушының дербестігі мен
жауапкершілігі бойынша
саралау «Қошемет», «Жетістік
баспалдағы» әдісі арқылы өзара бағалау мен
өзін-өзі бағалайды. Оқушылар қалыптастырушы бағалаудың аталған
түрлерінің мәнін жылдам түсініп, тапсырманы нәтижелі
орындайды.
|
Қалыптастырушы бағалау кезінде
оқушы оқу үдерісіне белсене араласып, одан қандай нәтиже
күтілетінін түсінеді. Өз жұмыстарына өзі баға берумен қатар,
сыныптастарын бағалау арқылы өзінің оқуын
жетілдіреді.
|
Сабақ барысында оқушы
денсаулығына қауіп тудыратын іс-әрекеттер болмайды. Оқушыларды
қалай оқу керектігіне үйрету үшін қалыпты құрылған оқу ортасы
болады; Ол ортада топтық және жұптық жұмыстар жүргізуге толық
мүмкіндік жасалады; Сыныпта интербелсенді тақтаны қолдануда
қауіпсіздік ережесі сақталады.
«Мәңгілік
ел» идеясы,сабақ бойында тақырыпқа
байланысты кіріктірілген пәндерден алынған ақпараттар
құзыреттілікті дамытуға бағытталады.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабақты оқушылар қаншалықты
меңгергенін білу мақсатында «Табыс сатысы»
әдісі ойынша кері байланыс жасауда
оқушылар бүгінгі сабақты түсінгені бойынша стикерлерді «Жетістік
баспалдағына» жабыстырады.
1 саты - Маған
түсініксіз.
2 саты - Әлі де оқу
керек.
3 саты - Барлығы
түсінікті.
Сабақты талдау, рефлексия,
кері байланыс жасау мұғалімнің жұмысын жетілдіре түседі. Келесі
сабақты жақсартып, онда қолданылатын әдіс-тәсілдерді,
тапсырмаларды, ресурстарды оңтайландыруға мүмкіндік
береді.
|
Сабақ мақсаты қолжетімді
болды. Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді.
Оқу мақсатына жетпеген
оқушылар болған жоқ. Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді.
Сабақ кезеңдерінде уақыт
тиімді пайдаланылды.
Сабақ жоспарынан ауытқу болған
жоқ.
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе
(оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не
нәрсеге назар аудару керек?
|