Материалдар / Ашық сабақ. Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі. 6-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ. Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі. 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ тілі пәнінің мұғалімдеріне тәжіриеб алмасу мақсатында жарияладым. 5-сыныпта жаңартылған білім мазмұны негізінде жасалған. Сабақ барысында интербелсенді әдіс-тәсілдер, критериалды бағлау түрлері қолданылған. Қазақ тілді мектептің мұғалімдеріне сабақ жоспарлау барысында көмегі тиер деп ойладым6
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Желтоқсан 2019
769
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін: Л.Гылымбаева

ІІ бөлім: ... Абайды оқы, таңырқа!

Мектеп: М.Әуезов атындағы орта мектебі

Күні : 26.11.2019

Мұғалім: Желдибаева А.А.

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны: 15

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

А.Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Сабақ мақсаты

6.1.4.1 көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;

Құндылықтарды игерту:

  • адамгершілік

  • сыйластық

  • құрмет

Бағалау критерийлері:

  • Өлең үзінділерімен жұмыс істейді

  • Үзіндідегі айтылған ойды анықтайды

  • Мәнерлеп жатқа айтады

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер

Қашық болу, асық болу, ғибрат алу

Осыған дейін меңгерілген білім

А.Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі


Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер


Дереккөздер



Сабақтың басы


5 мин

Қызығушылықты ояту кезеңі

Мен неммен мақтана аламын?

Балалар, адам бойында қандай қасиеттер болады? Әркім өзі жеткен жетістігін, мақтаныш ететін дүниелерін атайды.

Балалар, осындай жетістіктерге жетуіміз үшін бәріміз де алға ұмтылуымыз керек. Абай атамыз да: «Бес нәрседен қашық бол, бес нәрсеге асық бол», - деп бекер айтпаған. Бүгін біз сіздермен Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен танысамыз.

Сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлініп алайық. Оқушылар өз қалаулары бойынша үш топқа бөлінеді. Әр топ алдарындағы қағазға өз топтарының атын жазады: «Еңбек», «Талап», «Қанағат» топтары

Үй тапсырмасын тексеру.

Әр топтан бір оқушы өлеңді мәнерлеп жатқа оқиды.

Әр топ қарсы тобындағы оқушыны «Қос шапалақ» әдісімен бағалайды.

Сабақтың ортасы

2 мин






5 мин




Ауызша кері байланыс 3 мин







10 минут














Ауызша кері байланыс беру

2-минут











10 минут

Мағынаны тану кезеңі

«Сен білесің бе?»

Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі жайлы бейнеролик көрсетіледі.

Өлеңді оқу.

Оқушылардың оқуы «Адасқан жолдар» әдісі арқылы оқушыларға өлең қиықтары таратылады. Әр топта үзіндіні құрастырып, тақтаға үш топтан шығып өлеңді толық құрастырып, мәнерлеп оқиды.

Абай атамыздың бұл өлеңі ағылшын, араб, азербайжан, қарақалпақ, қырғыз, орыс, өзбек, тәжік, түрікмен, ұйғыр т. б. тілдеріне аударылған. Орыс тіліндегі аудармасын тыңдап көрейік. Аудиодан тыңдату.

  • Өлеңде не жайында айтылған?

  • Өлең қандай тақырыпта жазылған? Жастарды білімге, ғылымға шақыру.

  • Өлеңнің идеясы не? Ғылым – үлкен қазына.

Сөздікпен жұмыс:

Нәфрәтлі - жиіркенішті.

Ғибрәтлі – үлгілі,өнегелі.

Оқушылар дәптерлеріне жазып алады.

1-тапсырма

Абай талдаған қасиеттерді қарсы қоя отырып, жұпта, топта талда.

Бес асыл іс ------------ Бес дұшпан
Талап ---------------- Өсек
Еңбек ----------------- өтірік
Терең ой --------------- мақтаншақ
Қанағат -------------- еріншек
Рақым ----------------- Бекер мал шашпақ

Оқушылар 5 адамнан құралатын топта «пирамидалық талқылау» әдісі арқылы жауап береді.

Топ мүшелері өз пікірін жеке жазып, ортада талқылап ортақ пікір қалыптастырады. Топ мүшелерінің саны 5 оқушыдан болуы керек. Әр топ таратылған қағазға тапсырмаға байланысты жеке өз ойларын жазады. Қағазды бұру арқылы бір-бірінің жауабымен танысады. Жауаптарымен танысып ортақ пікірді қағаз ортасына жазып, ойларын қорғайды.




Критериалды бағалау парақшасымен бағаланады.

Р/с

Оқушының аты-жөні

Топтық жұмыстағы белсенділігі

Оқушы ның ізденісі

Жеке өз пікірін білдіруі

Қоры тынды














  • жарайсың; - жақсы; - орташа.

2- тапсырма

Саған ұнаған өлең жолдары қандай? Себебін аш. Ұнаған жолдарды жаттап ал.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Бағалау дескрипторы

Өлең үзінділерімен жұмыс істейді

Үзіндіде айтылған ойды анықтайды

Мәнерлеп жатқа айтады

1-қадам: Топ ішінде жұптар бір-біріне өзі жаттаған өлең үзіндісін айтады,

2-қадам: Әр жұптан үздік оқығаны топ ішінде айтады;

3-қадам: Әр топтан ең үздік деген 1 оқушы «Автор орындығында» мәнерлеп, дауыс ырғағына салып оқиды.

«Маған ұнаған өлең жолдары»

Оқушылар өздеріне ұнаған өлең шумағын «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалайды.



Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі бейнеролик

Қағаз қиындылары



бейнеролик











дәптер





презентация























Тараптпа материалдар

Сабақтың соңы

Оқушылар ұсынылған 12 сөздің ішінен өз жай күйлерін нақты жеткізе алатын 3 сөзді таңдап алу керек

3 минут

Сабақ рефлексиясы

«Бес асыл іс» шыңы

Ашу

Қуаныш

Немқұрайлылық

Қанағаттану

Қанаттану

Еңбектену

Үрей

Сенімділік

Талаптану

Тыныштық

Ойлану

Ләззат алу


















слайд

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)




Ойлан

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

  1. Конспектілеуді пирамидалық тәсіл арқылы бергенім дұрыс, ұтымды болды


2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?








«Зымыран сұрақтар»

Сұрақтар:1. Абай Құнанбаев кім? -..................(ақын, ойшыл, ғұлама, философ)2. Қай жерде дүниеге келген?.................(Шығыс Қазақстан облысы, Шыңғыстаудың бауырында)3. Туған жылы?..................(1845 жылы)4. Алғаш қалай хат таныған?....................... (ауыл молдасынан)5. Абай оқыған Семейдегі медресе?....................(Семейдегі Ахмет Риза)6. Абайдың шын есімі?...................(Ибраһим)7. Абайдың арғы атасы?.....................(Өскенбай)8. Өз әкесі?...............................(Құнанбай)9. Абайдың анасы?...............,(Ұлжан) әжесі....................(Зере)10. Абайдың әкесі Абайды неге үйретеді?.........................(ел билеуге үйретеді))11. Абай мен әкесі арасындағы келіспеушілік неден?................(ел билеушілердің халыққа жасаған қиянатын көргенде басталады)12. Абайоқыған орыс жазушылары мен ақындарыкімдер?..........(Пушкин, Лермонтов, Крылов, Толстой, Салтыков - Щедрин, Добролюбов, Чернышевский)13. Абайдың ақын екенін танытқаналғашқы көркем өлеңі.................. («Қансонардабүркітші шығады аңға»)14. Ол өлеңі қай жылыжазылған?..................(1882 жылы), халық ауызәдебиеті)15. Ақын қай жылы дүниеденозды?............... (1904 жылы)




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!