Ашық сабақ Абай Құнанбайұлының "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Абай Құнанбайұлының "Ғылым таппай мақтанба" өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
Абай ақынның "Ғылым таппай мақтанба" өлеңіндегі кейіпкерлердің типтік бейнесін ашу мақсатында құрылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі


Бөлім:

2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа

Педагогтің аты-жөні:

Г.К.Жандилдаева

Күні:

21.11.23.

Сынып:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.3.1 -әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Білім алушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы

жағымды ахуал қалыптастыру.

Топтастыру

1-топ. «Ғылым»

2-топ «Талап»

3-топ «Еңбек»

Бір-біріне жақсы тілектер арнайды.


Қошеметтеу

«Жүректен-жүрекке»

Сабаққа кіріспе


«Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында өздері білетін ақын өлеңдерін жатқа оқиды.

Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру

Ақын туралы айтылған пікірлерге тоқталу.

Ақын өлеңдерін жатқа оқиды

«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін»

«Ғылым таппай мақтанба»

«Құлақтан кіріп бойды алар» т.б


Кейіпкер типтерін тек тұрғысынан сипаттау туралы түсінік алады.




Дескриптор: Жалпы -3 балл

-ақын өлеңдерін жатқа оқиды


ҚБ: белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

31мин.

1.Өлеңді аудиожазба арқылы тыңдату;

2, Сөздік жұмысы.

3. «Ішіне-сыртына» әдісі арқылы әр топқа тапсырма орындату.

1. Өлеңді тыңдайды.

2. Топтық жұмыс «Ішіне-сыртына» әдісі

Дескриптор: Жалпы -3 балл.

-аудиожазбадан өлең үзіндісін тыңдайды;

-сөздік жұмысы бойынша 2-3 сөзді дәптерге жазады.

Оқулық

Жұмыс дәптерлері.

Аудиожазба


Оқу тапсырмасы.

Өлеңді мұқият оқып, оқу тапсырмаларына жауап беріңдер.

Өлеңдегі қасиеттер арқылы қандай адамдарды танып білеміз?

Талапты, еңбекқор, ойлы, білімді, рақымшыл, қанағатшыл, ғалым;

Өсекші, өтірікші, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашатын адам, ойнап, босқа күлетін адам .

Енді осы кейіпкер

лердің іс-әрекет

терін қалай түсінеді екенбіз, сұрақтар арқылы жауап беріп көрейік.

1-топ.
1.
Ғалым адам қандай адам?
2.
Мақтаншақтық қасиет неге адамның дұшпаны?
2-топ.
1.Адам болу дегенді қалай түсінесіздер?
2.Рақымшылық жасау дегенді қалай түсінесің?

3-топ.

1.Талаптың қандай пайдасы бар?

2.Ойнап, босқа күлудің қандай зияндары бар?


Дескриптор: Жалпы -4 балл

- Өлеңді мұқият оқиды.

- ақынның шығармашылығына талдау жасайды;
-тақырып бойынша мазмұнды пікірлер айтады


Оқулық

Жұмыс дәптерлері

Кестемен жұмыс.


Қарқыны жоғары оқушыларға тапсырма









Қарқыны төмен оқушыларға тапсырма

Өлеңдегі антонимдік қатар құрай алатын сөздерді табыңыз

Қашық-асық, жамандық-жақсылық


Суретке жасырылған сұрақтар:

Абай кім? (ақын, жазушы, ойшыл)

Абайдың әжесі мен анасының аты кім? (Зере, Ұлжан)

Абай ел билеу ісіне қанша жасынан бастап араласты? (13)

Абай өз өлеңінде қанша нәрседен қашық бол немесе асық бол дейді? (5)

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!


Оқулық

Суретке жасырылған сұрақ


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Бас, қол, жүрек» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Бүгінгі сабақта басың арқылы нені меңгердің?

Қолың арқылы нені жасай алдың?

Жүрегің арқылы нені сезіндің?

Осы сұрақтарға жауап береді

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

Жақсы!

Талпын!

Сонымен қатар 1-10 балдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

«Бас, қол, жүрек» әдісі.


Тексерілді



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.11.2023
354
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі