Қысқамерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: |
Абайды оқы, таңырқа! |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Күз» өлеңі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру. 6.Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. 6.ТБ 2.Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Күз» өлеңі бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. «Күз» өлеңінен мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген сөз тіркестерін пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айтады |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жаза алады. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Күз» өлеңі бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. «Күз» өлеңінен мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сұр бұлт, дымқыл тұман, бәйшешек, қайыршы, сейіл-серуен, ақ шомшы |
|||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сұр бұлт, түсі суық, дымқыл тұман, бәйшешек |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Бір жылда неше мезгіл бар? 2.Күз қандай мезгіл? 3.Күзде ауа-райы қандай болады? 4.Қандай ақындардың күз туралы жазған өлеңдерін білесіңдер? |
|||||
|
Не себепті күз- молшылық мезгілі деп ойлайсыз? |
|||||
|
ишара: |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша патриоттық сезімді, туған жердің табиғатын аялауға баулу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану пәні, география, биология |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Жыл мезгілдері, күз туралы түсініктері қалыптасқан |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың Басы 7 мин. 2мин. 2мин. 3мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» (оқушылар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне кезектесіп жақсы тілектер айтады) 3.Оқушыларға күз айлары жазылған сары жапырақтар таратып, үш топқа бөлу. «Миға шабуыл». Оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбына әкелу. - Қазір қай жылы мезгілі? - Бір жылда неше жыл мезгілі бар? - Алдарыңдағы жапырақтың түсі қандай, бұл қай кезде болады? Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаттары және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25мин. 8 мин. 9 мин 8 мин |
1-тапсырма Ж. ЖЖ «Күз» өлеңін оқушылар өлеңді көз жүгіртіп оқып шығады. (оқушылар өздеріне таныс емес сөздердің астын қарындашпен сызып қояды, жұпта талқылайды). Конверттегі сұрақтар бойынша күз мезгілін өз өлкесімен байланыстырып айтады: 1.Өлеңде жылдың қай мезгілі суреттелген? 2.Ақын күзді кімдерге теңеген? 3.Сендер тұратын өлкең күз мезгілінде қандай кейіпке енеді? Сөз тіркестерін (сұр бұлт, түсі суық, дымқыл тұман, бәйшешек ) пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айтады. /көпшілігі/ Дескриптор: 1.Өлеңді мұқият оқы. 2. Таныс емес сөздердің астын сызып, жұбыңмен талқыла; 3.Берілген сұрақтар бойынша өлеңнің идеясын күнделікті өмірмен байланыстыр. 4. Сөз тіркестерін пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айт. ҚБ. «Көршіңізге айтыңыз» жұптар бірін-бірі бағалайды 2-тапсырма Т.Ж. «Дара диаграмма» арқылы Күз өлеңінен оқуышылар мәлімет жинақтай отырып дара дигарамманы толтырып жазады. Дескриптор: 1.Күз өлеңі бойынша мәліметтер жина 2.Сол мәліметтерді пайдалана отырып, дара диаграмманы толтыр. ҚБ. Оқушылардың бағалау сызбасы (Оқушылар жекелеп баға қою сызбасына сәйкес жұбының жұмысын бағалайды) 3-тапсырма. Т.Ж. «6х6х6» әдісі Әр топ сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Күз» тақырыбына бірнеше жай сөйлемдер құрайды. Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жазады./кейбірі/ Дескриптор: 1.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақта 2. Өлеңдегі жаңа сөздерді қолдана отырып, «Күз» тақырыбына жай сөйлемдер құрастыр. 3. Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жазады. ҚБ. «Сызғыш» арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды |
|
|||
|
Сабақтың Соңы 8мин. |
4 тапсырма. ТЖ Жабық сұрақтар (иә, жоқ деп жауап береді).Оқушылар Күз тақырыбын қорытындылайды. 1.Күзде күн жылы бола ма? 2.Күзде шөп шыға ма? 3.Құстар жылы жаққа ұша ма? 4.Бәйшешек гүл ата ма? 5.Бау-бақша егіле ме? 6.Күзде жаңбыр жауа ма? Кері байланыс: «Бес бармақ» әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған білімдеріне кері байланыс береді. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Абайды оқы, таңырқа! "Күз" өлеңі. 6 сынып
Ашық сабақ Абайды оқы, таңырқа! "Күз" өлеңі. 6 сынып
Қысқамерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: |
Абайды оқы, таңырқа! |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Күз» өлеңі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру. 6.Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. 6.ТБ 2.Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Күз» өлеңі бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. «Күз» өлеңінен мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген сөз тіркестерін пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айтады |
|||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жаза алады. |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Күз» өлеңі бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. «Күз» өлеңінен мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады. Мәліметтерді жинақтай отырып тақырып бойынша сызба-кесте жасайды. Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастырады. |
||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сұр бұлт, дымқыл тұман, бәйшешек, қайыршы, сейіл-серуен, ақ шомшы |
|||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Сұр бұлт, түсі суық, дымқыл тұман, бәйшешек |
|||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Бір жылда неше мезгіл бар? 2.Күз қандай мезгіл? 3.Күзде ауа-райы қандай болады? 4.Қандай ақындардың күз туралы жазған өлеңдерін білесіңдер? |
|||||
|
Не себепті күз- молшылық мезгілі деп ойлайсыз? |
|||||
|
ишара: |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша патриоттық сезімді, туған жердің табиғатын аялауға баулу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану пәні, география, биология |
||||
|
Алдыңғы оқу |
Жыл мезгілдері, күз туралы түсініктері қалыптасқан |
||||
|
Жоспар |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың Басы 7 мин. 2мин. 2мин. 3мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» (оқушылар шаттық шеңберіне тұрады, бір-біріне кезектесіп жақсы тілектер айтады) 3.Оқушыларға күз айлары жазылған сары жапырақтар таратып, үш топқа бөлу. «Миға шабуыл». Оқушыларға сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбына әкелу. - Қазір қай жылы мезгілі? - Бір жылда неше жыл мезгілі бар? - Алдарыңдағы жапырақтың түсі қандай, бұл қай кезде болады? Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаттары және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25мин. 8 мин. 9 мин 8 мин |
1-тапсырма Ж. ЖЖ «Күз» өлеңін оқушылар өлеңді көз жүгіртіп оқып шығады. (оқушылар өздеріне таныс емес сөздердің астын қарындашпен сызып қояды, жұпта талқылайды). Конверттегі сұрақтар бойынша күз мезгілін өз өлкесімен байланыстырып айтады: 1.Өлеңде жылдың қай мезгілі суреттелген? 2.Ақын күзді кімдерге теңеген? 3.Сендер тұратын өлкең күз мезгілінде қандай кейіпке енеді? Сөз тіркестерін (сұр бұлт, түсі суық, дымқыл тұман, бәйшешек ) пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айтады. /көпшілігі/ Дескриптор: 1.Өлеңді мұқият оқы. 2. Таныс емес сөздердің астын сызып, жұбыңмен талқыла; 3.Берілген сұрақтар бойынша өлеңнің идеясын күнделікті өмірмен байланыстыр. 4. Сөз тіркестерін пайдаланып,өз өлкелерінің табиғаты туралы шағын мәтін құрап айт. ҚБ. «Көршіңізге айтыңыз» жұптар бірін-бірі бағалайды 2-тапсырма Т.Ж. «Дара диаграмма» арқылы Күз өлеңінен оқуышылар мәлімет жинақтай отырып дара дигарамманы толтырып жазады. Дескриптор: 1.Күз өлеңі бойынша мәліметтер жина 2.Сол мәліметтерді пайдалана отырып, дара диаграмманы толтыр. ҚБ. Оқушылардың бағалау сызбасы (Оқушылар жекелеп баға қою сызбасына сәйкес жұбының жұмысын бағалайды) 3-тапсырма. Т.Ж. «6х6х6» әдісі Әр топ сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, «Күз» тақырыбына бірнеше жай сөйлемдер құрайды. Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жазады./кейбірі/ Дескриптор: 1.Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақта 2. Өлеңдегі жаңа сөздерді қолдана отырып, «Күз» тақырыбына жай сөйлемдер құрастыр. 3. Өлеңнен алған әсерлерін еркін әңгіме түрінде жазады. ҚБ. «Сызғыш» арқылы жұптар бірін-бірі бағалайды |
|
|||
|
Сабақтың Соңы 8мин. |
4 тапсырма. ТЖ Жабық сұрақтар (иә, жоқ деп жауап береді).Оқушылар Күз тақырыбын қорытындылайды. 1.Күзде күн жылы бола ма? 2.Күзде шөп шыға ма? 3.Құстар жылы жаққа ұша ма? 4.Бәйшешек гүл ата ма? 5.Бау-бақша егіле ме? 6.Күзде жаңбыр жауа ма? Кері байланыс: «Бес бармақ» әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған білімдеріне кері байланыс береді. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













