|
Күні: 12.02.2021 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Хасанова С. |
||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§38. Адамның табиғи кешендерге әсер етуі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.5.3 – Оқушыларға табиғатты ластанудан сақтау үшін экологиялық мәдениет қалыптастыру. 7.3.5.4- Табиғатқа жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру. 7.3.5.5 Оқушыларда экологиялық білім, тәрбие қалыптастыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Адам мен табиғат туралы мәліметті сипаттау. Көпшілігі: Адам мен табиғаттың өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлін анықтай алу. Кейбіреуі: Табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларға мысал келтіру. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері.......деп аталады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қошаған ортаны қорғауды өзімізден бастайық. Табиғатты қоғауға, оны аялауға баулу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, биология |
||||
|
Алдыңғы білім |
36. Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Ұйымдастыру кезеңі: Үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар қойылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа сабақты меңгеру. Сұрақ қою. 1. Адам табиғатқа қалай әсер етеді? 2. Адам іс-әрекеті қоршаған ортаға зиян болуы мүмкін бе? Мысал келтіріп көрейікші 2. Терминмен жұмыс Техносфера – адамның техникалық және техногенді нысандар арқылы (ғимараттар, жолдар салу, т.б.) түпкілікті өзгерткен биосфераның бір бөлігі. Антропогенді фактор – адамның іс-әрекеті және тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болып, қоршаған ортаға және осы ортадағы ағзаларға әсер етеін факторлар Мониторинг - қоршаған табиғи орта жағдайының антропогендік факторлардың әсер-ықпалынан өзгеруін болжау мен бағалау жүйесі
Венн диаграммасын толтыру Табиғи ластану Табиғи кешендер қатты өзгеріске шырауы мүмкін Ұқсастығы Қоршаған ортаға кері әсер етеді Антропогендік ластану Табиғи кешендердің күрделі өзгеріске ұшырауы сирек болып келеді. Дескриптор:
Сабақты бекіту Тапсырма. Мына суретті мұқият қарап экожүйеге сипаттама бер. Адам әсерінен табиғат қалай өзгереді? ауылшаруашылығының табиғатқа әсері өндірістердің қоршаған ортаға әсері қоршаған ортаны жақсарту шаралары Дискриптор: -Ауылшаруашылығының табиғатқа әсерін анықтайды: - өндірістердің қоршаған ортағаәсерін анықтайды. -қоршаған ортаны жақсарту шараларын жасай алады |
Дәптерге орындау |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Кері байланы Рефлексия «Бас бармақ» әдісі арқылы сабақ қалай өткенін көрсетеді. Бармағын жоғары/төмен көрсетеді. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Адамдардытабиғи кешендерге әер етуі"
Ашық сабақ "Адамдардытабиғи кешендерге әер етуі"
|
Күні: 12.02.2021 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Хасанова С. |
||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
§38. Адамның табиғи кешендерге әсер етуі |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.5.3 – Оқушыларға табиғатты ластанудан сақтау үшін экологиялық мәдениет қалыптастыру. 7.3.5.4- Табиғатқа жағымсыз әсер ететін адам тіршілігінің салаларына мысалдар келтіру. 7.3.5.5 Оқушыларда экологиялық білім, тәрбие қалыптастыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Адам мен табиғат туралы мәліметті сипаттау. Көпшілігі: Адам мен табиғаттың өзара әсері, жасанды экожүйе жасаудағы адамзаттың рөлін анықтай алу. Кейбіреуі: Табиғатқа әсер ететін антропогендік факторларға мысал келтіру. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері.......деп аталады. |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қошаған ортаны қорғауды өзімізден бастайық. Табиғатты қоғауға, оны аялауға баулу. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, биология |
||||
|
Алдыңғы білім |
36. Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Сәлемдесу Ұйымдастыру кезеңі: Үй тапсырмасын сұрау Сұрақтар қойылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа сабақты меңгеру. Сұрақ қою. 1. Адам табиғатқа қалай әсер етеді? 2. Адам іс-әрекеті қоршаған ортаға зиян болуы мүмкін бе? Мысал келтіріп көрейікші 2. Терминмен жұмыс Техносфера – адамның техникалық және техногенді нысандар арқылы (ғимараттар, жолдар салу, т.б.) түпкілікті өзгерткен биосфераның бір бөлігі. Антропогенді фактор – адамның іс-әрекеті және тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болып, қоршаған ортаға және осы ортадағы ағзаларға әсер етеін факторлар Мониторинг - қоршаған табиғи орта жағдайының антропогендік факторлардың әсер-ықпалынан өзгеруін болжау мен бағалау жүйесі
Венн диаграммасын толтыру Табиғи ластану Табиғи кешендер қатты өзгеріске шырауы мүмкін Ұқсастығы Қоршаған ортаға кері әсер етеді Антропогендік ластану Табиғи кешендердің күрделі өзгеріске ұшырауы сирек болып келеді. Дескриптор:
Сабақты бекіту Тапсырма. Мына суретті мұқият қарап экожүйеге сипаттама бер. Адам әсерінен табиғат қалай өзгереді? ауылшаруашылығының табиғатқа әсері өндірістердің қоршаған ортаға әсері қоршаған ортаны жақсарту шаралары Дискриптор: -Ауылшаруашылығының табиғатқа әсерін анықтайды: - өндірістердің қоршаған ортағаәсерін анықтайды. -қоршаған ортаны жақсарту шараларын жасай алады |
Дәптерге орындау |
|||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Кері байланы Рефлексия «Бас бармақ» әдісі арқылы сабақ қалай өткенін көрсетеді. Бармағын жоғары/төмен көрсетеді. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз













