БІЛІМ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
Талдықорған жоғары политехникалық колледжі
|
Келісілді Колледж әдіскері Тойшибекова А.Б ____________ «____»______2020 ж |
Келісілді Кафедра меңгерушісі Жунисова А.С ____________ «____»______2020 ж |
Бекітемін Директордың оқу жұмыстары жөніндегі орынбасары________М.Б Бижігітов«_____»____2020 ж. |
«Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі»
/Ашық сабақ /
Тарих пән оқытушысы: Ж.А Байтогаева
Талдықорған 2020
|
ІҮ.Мәдениеттің дамуы. |
Алматы облысы Талдықорған жоғары политехникалық колледжі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:08.12.20 |
Мұғалімнің аты-жөні: Байтогаева Ж.А |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топ:ИС-011 б 1 курс |
Қатысқандар саны:39 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
10.4.1.2 – ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің тарихи-мәдени маңыздылығын анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық студенттер: ЮНЕСКО туралы біледі. Басым бөлігі: ЮНЕСКО-ның мәдени мұраларын біледі. Кейбір студенттер: ЮНЕСКО ұйымының мұраларының маңыздылыңын талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Тақырыптың маңыздылығымен танысады.Ойын толық жеткізе білуге үйренеді.Тапсырмаларды тиянақты орындауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тарихи концепт |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Айтылым: абстракцианизм», «модернизм», «постмодернизм», «авангардизм», «футуризм», «кубизм», «сюрреализм», «экспрессионизм», «гиперреализм», «хайтек» терминдерін сәйкестендіру. Тыңдалым: Тақырыпқа сәйкес бейнеролик тыңдап, тыңдалған ақпаратты талдайды немесе мұғалімнің айтуы түсіндіруі бойынша. Жазылым: «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы жұмыс жасайды./карточка ,кескін карта,жұмыс дәптері арқылы орындайды/жағдайды талдай отырып, нақты аргументтер келтіру, жүйелі жазу. Оқылым.Студенттер ЮНЕСКО –ның қорғауында болған Мәдени және табиғи ескерткіштері туралысұрақтарға жауап береді.Деректермен және ақпаратық кезінде мәтінмен танысу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар дарыту |
Ұлттық салт-дәстүрді құрметтеуге үйрету, толеранттылыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзілік тарихы, География, Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, планшеттер, ноутбуктерді пайдалану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Берілгентақырып «Дүниежүзітарихы» және «Қазақстан тарихы» пәндері бойынша көне заман дәуірінен бүгінгі күнге дейінгі алған білімге негізделген. Ол студентерге адам дамуының жолдары мен заманауи әлемнің түрлі модельдері арасында ұқсастықтар жасауға көмектеседі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал. /Сәлемдесу,түгендеу/ Өткен сабақта Тарихи процестер контекстінедегі өнердің бағыттары мен стильдері тақырыбын өткен болатынбыз. ҚБ 1-тапсырма. «Есің түсір» әдісі /Сәйкестендіру/ Абстракционизм,Кубизм,Сюрреализм,Футуризм,Фовизм,Эксперессионизм т.б Дескриптор: - «абстракцианизм», «модернизм», «постмодернизм», «авангардизм», «футуризм», «кубизм», «сюрреализм», «экспрессионизм», «гиперреализм», «хайтек» терминдерін сәйкестендіреді..
|
Слайд №1-5
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Бейнесюжет көрсету/ Сабақтың тақырыбын ашу. Кіріспе сөз/ Мұғалімнің түсіндірмесі / Білімгерлер! ЮНЕСКО – Біріккен Ұлттар Ұйымының білім, ғылым және мәдениет мәселелері жөніндегі ұйымы. Оның мақсаты –ортақ құндылықтарды құрметтеуге негізделген жаңа өркениеттер, мәдениеттер мен ұлт арасындағы диалогке жағдай жасау.XX ғ. ЮНЕСКО-ның аса мәнді жобалары мыналар: II дүниежүзілік соғыс жылдарында әскери әрекеттерден зардап шеккен кітапхана және мұражай қорларын қалпына келтіру; Азияда, Африкада, Латын Америкасында бастауыш білім беру жүйелерін дамыту; құнды еңбектерді аудару, тікелей байланыстар орнату арқылы Батыс пен Шығыстың арасында мәдени алмасуды дамыту; дамушы елдердегі сауатсыздықты жойып, "негізгі білім беру" жүйесін қалыптастыру. 1959 ж. ЮНЕСКО-ның қамқорлығымен Мәдени құндылықтарды сақтау және қалпына келтіру бойынша Халықаралық комитет жұмыс істей бастады. Бүгінде ақпарат пен коммуникация дамуымен ЮНЕСКО ауқымды мәселелермен айналысады.Дүниежүзілік мұра бағдарламасының мақсаты – бірегей деп танылған нысандарды танымал ету және қорғау. Қазіргі кезде дүниежүзілік мұра тізімінде 1092 нысан бар.Олардың 845 мәдени 209-ы табиғи және 38-і аралас нысан болып табылады. Олар Дүниежүзілік мәдени және табиғи мұраны қорғау туралы конвенцияға мүше 165 елде орналасқан.Тізімде енгізілген әрбір нысанда сәйкестік номері бар және олар ЮНЕСКО-ның қорғауында. ЮНЕСКО тізімінде Қазақстан Республикасының 5 нысаны бар. Үш нысан тізімге мәдени талаптар бойынша енгізілген.Бұған қоса, 2017 жылғы жағдай бойынша, Қазақстан аумағындағы 13 нысан дүниезілік мұра тізіміне үміткерлер ретінде тіркелген. Слайд қорғау /студенттер сөйлейді./ |
Слайд №6 Қосымша
Бейнсюжет https://www.youtube.com/watch?v=_qYROJoIszs
Слайд №7
https://www.youtube.com/watch?v=8cwZwPAXyaA
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы. |
ҚБ 1-тапсырма: «Сөйлемді аяқта» әдісі арқылы ЮНЕСКО қандай ұйым? -------------------------------------------------------------------------- Қай жылы құрылды? ----------------------------------------------------------- ЮНЕСКО-ның негізгі мақсаты----------------------------------------------------------------- Бүгінде ЮНЕСКО-ға неше мемлекет мүше? ---------------------------- ЮНЕСКО ұйымына Қазақстан қай жылы қабылдынды? ----------------------------------------- Дүниежүзілік мұраны қорғау қалай жүзеге асыралады?----------------------------------------------------------------------------- Дескриптор
3-тапсырма.«Қатені тап» әдісі/ҚБ/
ЮНЕСКО — Екінші дүниежүзілік
соғыстан кейін КСРО, АҚШ, Қытай және Ұлыбритания мемлекеттерінің
белсенділік танытуымен құрылған ұйым, штаб-пәтері Францияның Париж
қаласында орналасқан. Дескриптор -ЮНЕСКО ұйымына анықтама береді. -Нысандар тізімінің талаптарын анықтайды. |
Слайд №8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту |
Рефлексия. «Білім пирамидасы»
|
https://padlet.com/zarkynbajtogaeva/c845l2kauk6ds4h5
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма
|
1. Әлемнің ең ірі мұражайлары туралы материал іздеп келу. 2.Қазақстандағы жеті кереметі туралы сипаттамасын кестеге жазып келу. |
Оқулық «Дүниежүзі тарихы» 10 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – студентерге қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1/«Сөйлемді аяқта» әдісінде тапсырмалрды орындай алады. 2/ ЮНЕСКО –ның қорғауында болған Мәдени және табиғи және аралас нысандарды мәдени мұраны ажырата біледі 3/.«Қатені тап» әдісі тапсырмасында ЮНЕСКО ұйымына анықтама беріп, -Нысандар тізімінің талаптарын анықтай алады. 3) студенттер көптеген сұрақтарына жауап ала алады; Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
БІЛІМ ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ Талдықорған жоғары
политехникалық колледжі
Келісілді
Колледж
әдіскері
Тойшибекова
А.Б
____________ «____»______2020
ж
Келісілді
Кафедра
меңгерушісі
Жунисова
А.С ____________ «____»______2020
ж
Бекітемін Директордың
оқу жұмыстары
жөніндегі орынбасары________М.Б
Бижігітов«_____»____2020
ж.
«Адамзаттың
тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның
қызметі» /Ашық сабақ
/ Тарих пән
оқытушысы: Ж.А
Байтогаева Талдықорған
2020 ІҮ.Мәдениеттің
дамуы. Алматы облысы Талдықорған
жоғары политехникалық
колледжі Күні:08.12.20 Мұғалімнің
аты-жөні: Байтогаева
Ж.А Топ:ИС-011 б 1
курс Қатысқандар
саны:39 Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы: Адамзаттың тарихи-мәдени
мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның
қызметі Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары 10.4.1.2 – ЮНЕСКО-ның Әлемдік
мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің тарихи-мәдени маңыздылығын
анықтау. Сабақтың
мақсаты: Барлық
студенттер: ЮНЕСКО туралы
біледі. Басым
бөлігі: ЮНЕСКО-ның мәдени мұраларын
біледі. Кейбір
студенттер: ЮНЕСКО ұйымының мұраларының
маңыздылыңын талдайды. Күтілетін
нәтиже Тақырыптың маңыздылығымен
танысады.Ойын толық жеткізе білуге үйренеді.Тапсырмаларды тиянақты
орындауға дағдыланады.
Бағалау
критерийлері ЮНЕСКО-ның әлемдік мұра
нысандар тізімі ескерткіштерінің ерекшеліктерін
сипаттайды.
Тарихи
концепт маңыздылық
Тілдік
мақсаттар Айтылым: абстракцианизм», «модернизм», «постмодернизм»,
«авангардизм», «футуризм», «кубизм», «сюрреализм»,
«экспрессионизм», «гиперреализм», «хайтек» терминдерін
сәйкестендіру. Тыңдалым: Тақырыпқа сәйкес бейнеролик
тыңдап, тыңдалған ақпаратты талдайды немесе мұғалімнің айтуы
түсіндіруі бойынша. Жазылым: «Сөйлемді аяқта»
әдісі арқылы
жұмыс
жасайды./карточка ,кескін карта,жұмыс
дәптері арқылы орындайды/жағдайды талдай отырып, нақты аргументтер
келтіру, жүйелі жазу. Оқылым.Студенттер ЮНЕСКО –ның қорғауында болған
Мәдени және табиғи ескерткіштері
туралысұрақтарға жауап
береді.Деректермен және ақпаратық
кезінде мәтінмен танысу.
Құндылықтар дарыту Ұлттық салт-дәстүрді құрметтеуге үйрету,
толеранттылыққа
тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар Дүниежүзілік тарихы,
География, Қазақстан тарихы
АКТ қолдану дағдылары Интернет-ресурстар, планшеттер, ноутбуктерді
пайдалану. Бастапқы
білім
Берілгентақырып
«Дүниежүзітарихы»
және «Қазақстан тарихы»
пәндері бойынша көне заман дәуірінен бүгінгі күнге дейінгі алған
білімге негізделген. Ол студентерге адам дамуының жолдары мен
заманауи әлемнің түрлі модельдері арасында ұқсастықтар жасауға
көмектеседі. Сабақ
барысы Сабақтың
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы Психологиялық
ахуал.
/Сәлемдесу,түгендеу/
Өткен сабақта Тарихи
процестер контекстінедегі өнердің бағыттары мен стильдері тақырыбын
өткен болатынбыз.
ҚБ 1-тапсырма.
«Есің түсір» әдісі /Сәйкестендіру/
Абстракционизм,Кубизм,Сюрреализм,Футуризм,Фовизм,Эксперессионизм
т.б
Дескриптор:
- «абстракцианизм», «модернизм», «постмодернизм»,
«авангардизм», «футуризм», «кубизм», «сюрреализм»,
«экспрессионизм», «гиперреализм», «хайтек» терминдерін
сәйкестендіреді..
Слайд
№1-5 Сабақтың
ортасы Бейнесюжет
көрсету/ Сабақтың тақырыбын
ашу. Кіріспе сөз/ Мұғалімнің
түсіндірмесі / Білімгерлер! ЮНЕСКО – Біріккен Ұлттар
Ұйымының білім, ғылым және мәдениет мәселелері жөніндегі ұйымы.
Оның мақсаты –ортақ құндылықтарды құрметтеуге негізделген жаңа
өркениеттер, мәдениеттер мен ұлт арасындағы диалогке жағдай
жасау.XX ғ. ЮНЕСКО-ның аса мәнді жобалары мыналар:
II дүниежүзілік соғыс жылдарында әскери әрекеттерден зардап шеккен
кітапхана және мұражай қорларын қалпына келтіру; Азияда, Африкада,
Латын Америкасында бастауыш білім беру жүйелерін дамыту; құнды
еңбектерді аудару, тікелей байланыстар орнату арқылы Батыс пен
Шығыстың арасында мәдени алмасуды дамыту; дамушы елдердегі
сауатсыздықты жойып, "негізгі білім беру" жүйесін қалыптастыру.
1959 ж. ЮНЕСКО-ның қамқорлығымен Мәдени құндылықтарды сақтау және
қалпына келтіру бойынша Халықаралық комитет жұмыс істей
бастады. Бүгінде ақпарат пен
коммуникация дамуымен ЮНЕСКО ауқымды мәселелермен
айналысады.Дүниежүзілік мұра бағдарламасының мақсаты – бірегей деп
танылған нысандарды танымал ету және
қорғау. Қазіргі кезде дүниежүзілік
мұра тізімінде 1092 нысан бар.Олардың 845 мәдени 209-ы табиғи және
38-і аралас нысан болып табылады. Олар Дүниежүзілік мәдени және
табиғи мұраны қорғау туралы конвенцияға мүше 165 елде
орналасқан.Тізімде енгізілген әрбір нысанда сәйкестік номері бар
және олар ЮНЕСКО-ның
қорғауында. ЮНЕСКО тізімінде Қазақстан
Республикасының 5 нысаны бар. Үш нысан тізімге мәдени талаптар
бойынша енгізілген.Бұған қоса, 2017 жылғы жағдай бойынша, Қазақстан
аумағындағы 13 нысан дүниезілік мұра тізіміне үміткерлер ретінде
тіркелген. Слайд
қорғау /студенттер
сөйлейді./ Слайд
№6 Қосымша Бейнсюжет https://www.youtube.com/watch?v=_qYROJoIszs Слайд
№7 https://www.youtube.com/watch?v=8cwZwPAXyaA Сабақтың
соңы. ҚБ 1-тапсырма: «Сөйлемді
аяқта» әдісі арқылы
ЮНЕСКО қандай ұйым?
--------------------------------------------------------------------------
Қай жылы құрылды?
-----------------------------------------------------------
ЮНЕСКО-ның негізгі
мақсаты-----------------------------------------------------------------
Бүгінде ЮНЕСКО-ға
неше мемлекет мүше?
----------------------------
ЮНЕСКО ұйымына
Қазақстан қай жылы қабылдынды?
-----------------------------------------
Дүниежүзілік мұраны
қорғау қалай жүзеге
асыралады?-----------------------------------------------------------------------------
Дескриптор ЮНЕСКО-ның қандай екенін
атайды. Құрылған жылын
анықтайды. -ЮНЕСКО-ның мақсаты
анықтайды. Қазақстан қай жылы
қабылданғанын айтады. 2-тапсырма. «Ойлан тап»
әдісі /ҚБ/ ЮНЕСКО –ның қорғауында болған
Мәдени және табиғи және аралас нысандарды
ажыртыңыз. Дескриптор Мәдени табиғи және аралас
нысандарды ажыратып, ретімен
орналастырады
3-тапсырма.«Қатені тап»
әдісі/ҚБ/
ЮНЕСКО — Екінші дүниежүзілік
соғыстан кейін КСРО, АҚШ, Қытай және Ұлыбритания мемлекеттерінің
белсенділік танытуымен құрылған ұйым, штаб-пәтері Францияның Париж
қаласында орналасқан.
Дескриптор
-ЮНЕСКО ұйымына
анықтама береді.
-Нысандар
тізімінің талаптарын
анықтайды. Слайд
№8 Бекіту
Рефлексия. «Білім
пирамидасы»
https://padlet.com/zarkynbajtogaeva/c845l2kauk6ds4h5 Үйге
тапсырма
1. Әлемнің ең ірі
мұражайлары туралы материал іздеп
келу.
2.Қазақстандағы жеті
кереметі туралы сипаттамасын
кестеге жазып
келу. Оқулық «Дүниежүзі
тарихы» 10
сынып Саралау – студентерге қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз? Бағалау – студенттердің
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы 1/«Сөйлемді аяқта» әдісінде
тапсырмалрды орындай алады.
2/ ЮНЕСКО –ның қорғауында болған
Мәдени және табиғи және аралас нысандарды
мәдени мұраны ажырата
біледі 3/.«Қатені тап» әдісі
тапсырмасында ЮНЕСКО ұйымына анықтама
беріп,
-Нысандар тізімінің
талаптарын анықтай алады. 3) студенттер көптеген
сұрақтарына жауап ала алады; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















