Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2В Алгебралық өрнектер Күні: Сынып: 6 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Сейітхан Г.Ф. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. |
|
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат тары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
тепе-тең өрнектер және өрнекті тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу. өрнекті тепе-тең түрлендіруде қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін қолдану. өрнектерді ықшамдап, тепе-теңдікті дәлелдеу |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
тепе-тең өрнектер және өрнекті тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі өрнекті тепе-тең түрлендіруде қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады. өрнектерді ықшамдап, тепе-теңдікті дәлелдей алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: коэффициент; таңба; жақшаны ашу; ұқсас қосылғыштар; ортақ көбейткіш; біріктіру; өрнек, түрлендіру; тепе-теңдік; Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: өрнекті өзіне тепе-тең өрнекпен................ деп аталады; айнымалылардың кез келген мәнінде ............деп атайды; көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы......; қосындыны(айырманы )санға көбейтуді орындау үшін..; қандай өрнектер тепе-тең өрнектер деп аталады? қосу мен көбейтудің қасиеттерін пайдаланып, өрнектер қалай түрлендіріледі? |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. Бір-біріне құрметпен қарауға баулу, адамгершілік қасиеттерін нығайту. |
|
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәні - картадағы кескін ұзындығын табады. |
|
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін біледі. Таңбалар ережесін, жақшаларды ашуды, ұқсас қосылғыштарды біріктіруді және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды орындай алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 4 мин 4 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сыныпта жағымды көңіл-күй қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Топқа біріктіру. 1, 2, 3, 4 сандары арқылы сыныпты 4 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын «Сәйкестендіру» әдісі арқылы тексеру. Оқушылар жұбымен дәптерлерін алмастырып тексереді. \жұптық жұмыс\ №762 Жақшаларды ашып жазыңдар
Бағалау: бірін-бірі смайликпен бағалайды. \өзара бағалау\ «Ой қозғау» тәсілі арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын ашу. Мысалды қарастыру: Екі
|
слайд 1 смайликтер слайд 2 |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
6 мин
2 мин 3 мин 4 мин
|
Жаңа тақырыпты меңгертуді bilimland.kz сайтының ресурстар ын қолдану арқылы бастау. Бұл ресурстағы видеоматериалды бүкіл сыныппен көру. Тепе-тең өрнектер. Өрнектерді түрлендіру.
Айнымалының орнына кез келген санды қойғанда
тура теңдік шығатын айнымалысы бар теңдік тепе-теңдік деп аталады.
Оң және сол жақ бөліктері тепе-тең өрнектер болатын айнымалы сы бар
теңдік тепе-теңдік деп аталады. Мысалы: Өрнекті оған тепе-тең екінші өрнекпен алмастыру тепе-тең түрлендіру немесе түрлендіру деп аталады.
Мысалы: 8x Тепе-теңдікті дәлелдеу дегеніміз - айнымалысы бар өрнектің тепе-теңдік болатынын көрсету.Тепе-теңдікті дәлелдеу үшін мынадай тепе-тең түрлендірулер орындалады:
Мысалы:
Теңдіктің оң және сол жақ бөлігін түрлендіру
үшін жақшаны ашып, ұқсас қосылғыштарды біріктіреміз. Сонда
1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқулықтан әр топқа тапсырмалар беріледі. \жұптық, топтық жұмыс\ №267, №271. Жақшаларды ашып, өрнекті ықшамдаңдар а) -5 d) -6(x+y) + 3(2x+y) е) (x+6y) Дескриптор:
Саралау: Тапсырманы жылдам орындап қойған оқушыларға қосымша тапсырма ұсынылады. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
Көмек қажет ететін оқушыға бағытталған нұсқау бере отырып, есептің шығару жолы түсіндіріледі. Бағалау: бағдаршам арқылы бағалайды
Сергіту сәті: оқушыларға сергіту жаттығуын жасату.
2 тапсырма «Конверттегі есеп» \топтық жұмыс\ Семей мен Өскемен қалаларының арасының масштабы 1/7500000, ал картада b см. Осы қалалардың арасының масштабы 1/1500000 болса, картада неше см болады? Мұндағы b=2,6 Дескриптор:
Саралау: орындауға біршама уақыт беріледі. Оқушылар өзара көмек береді. Бағалау: басбармақ әдісі арқылы бағалау. 3 тапсырма «Математикалық жәрмеңке» деңгейлік тапсырмалар орындау. \топтық жұмыс\ Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары Жақшаны ашып, өрнектің мәнін табыңдар:
ІІ деңгей тапсырмалары Тура теңдік
шығатындай етіп, бос орындарға ІІІ деңгей тапсырмалары Өрнектің мәнін табыңдар.
Дескриптор:
Саралау: көмек қажет ететін оқушыларға бағыт беріледі. Әр оқушы өзінің тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды. Бағалау: смайликтер арқылы бағалау. |
слайд 3 слайд 4 слайд 5 оқулық карточкалар; деңгейлік тапсырмалар; |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин 2 мин
2 мин |
Қорытынды. «Сыныптан шығу билеті» әдісі арқылы қорытындылау жүргізіледі. Оқушылар тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма беру. №269 Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Сыныпта талқылап, ойларын жинақтап, қалай орындауға болатынына бағыт алады. Кері байланыс. «Бағалау ағашы» тәсілі. Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы бүгінгі сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы: Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды. Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек деп ой түйеді. |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау— Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
Тапсырманы жылдам орындап қойған оқушыларға қосымша тапсырма ұсынылады. Көмек қажет ететін оқушыға бағыт талған нұсқау бере отырып, есептің шығару жолы түсіндіріледі. Тапсырманы орындауға біршама уақыт беріледі. Оқушылар өзара көмек береді. |
Басбармақ әдісі, смайликтер және мадақтау арқылы, бағдаршам арқылы өзара бағалау жүргізіледі. |
Топтық жұмыс кезінде, сергіту сәтін ұйымдастыруда қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Алгебралық өрнектер. 6 сынып.
Ашық сабақ. Алгебралық өрнектер. 6 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2В Алгебралық өрнектер Күні: Сынып: 6 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Сейітхан Г.Ф. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрнектерді тепе-тең түрлендіру. Тепе-теңдік. |
|
||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат тары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.1.8 тепе-теңдік және тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу; |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
тепе-тең өрнектер және өрнекті тепе-тең түрлендіру анықтамаларын білу. өрнекті тепе-тең түрлендіруде қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін қолдану. өрнектерді ықшамдап, тепе-теңдікті дәлелдеу |
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
тепе-тең өрнектер және өрнекті тепе-тең түрлендіру анықтамаларын біледі өрнекті тепе-тең түрлендіруде қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады. өрнектерді ықшамдап, тепе-теңдікті дәлелдей алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: коэффициент; таңба; жақшаны ашу; ұқсас қосылғыштар; ортақ көбейткіш; біріктіру; өрнек, түрлендіру; тепе-теңдік; Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: өрнекті өзіне тепе-тең өрнекпен................ деп аталады; айнымалылардың кез келген мәнінде ............деп атайды; көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы......; қосындыны(айырманы )санға көбейтуді орындау үшін..; қандай өрнектер тепе-тең өрнектер деп аталады? қосу мен көбейтудің қасиеттерін пайдаланып, өрнектер қалай түрлендіріледі? |
|
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды ұйымшылдыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. Бір-біріне құрметпен қарауға баулу, адамгершілік қасиеттерін нығайту. |
|
||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География пәні - картадағы кескін ұзындығын табады. |
|
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қосу мен көбейту амалдарының қасиеттерін біледі. Таңбалар ережесін, жақшаларды ашуды, ұқсас қосылғыштарды біріктіруді және ортақ көбейткішті жақша сыртына шығаруды орындай алады. |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 4 мин 4 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Сыныпта жағымды көңіл-күй қалыптастыру мақсатында оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді. Топқа біріктіру. 1, 2, 3, 4 сандары арқылы сыныпты 4 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын «Сәйкестендіру» әдісі арқылы тексеру. Оқушылар жұбымен дәптерлерін алмастырып тексереді. \жұптық жұмыс\ №762 Жақшаларды ашып жазыңдар
Бағалау: бірін-бірі смайликпен бағалайды. \өзара бағалау\ «Ой қозғау» тәсілі арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын ашу. Мысалды қарастыру: Екі
|
слайд 1 смайликтер слайд 2 |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин
6 мин
2 мин 3 мин 4 мин
|
Жаңа тақырыпты меңгертуді bilimland.kz сайтының ресурстар ын қолдану арқылы бастау. Бұл ресурстағы видеоматериалды бүкіл сыныппен көру. Тепе-тең өрнектер. Өрнектерді түрлендіру.
Айнымалының орнына кез келген санды қойғанда
тура теңдік шығатын айнымалысы бар теңдік тепе-теңдік деп аталады.
Оң және сол жақ бөліктері тепе-тең өрнектер болатын айнымалы сы бар
теңдік тепе-теңдік деп аталады. Мысалы: Өрнекті оған тепе-тең екінші өрнекпен алмастыру тепе-тең түрлендіру немесе түрлендіру деп аталады.
Мысалы: 8x Тепе-теңдікті дәлелдеу дегеніміз - айнымалысы бар өрнектің тепе-теңдік болатынын көрсету.Тепе-теңдікті дәлелдеу үшін мынадай тепе-тең түрлендірулер орындалады:
Мысалы:
Теңдіктің оң және сол жақ бөлігін түрлендіру
үшін жақшаны ашып, ұқсас қосылғыштарды біріктіреміз. Сонда
1-тапсырма. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқулықтан әр топқа тапсырмалар беріледі. \жұптық, топтық жұмыс\ №267, №271. Жақшаларды ашып, өрнекті ықшамдаңдар а) -5 d) -6(x+y) + 3(2x+y) е) (x+6y) Дескриптор:
Саралау: Тапсырманы жылдам орындап қойған оқушыларға қосымша тапсырма ұсынылады. Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:
Көмек қажет ететін оқушыға бағытталған нұсқау бере отырып, есептің шығару жолы түсіндіріледі. Бағалау: бағдаршам арқылы бағалайды
Сергіту сәті: оқушыларға сергіту жаттығуын жасату.
2 тапсырма «Конверттегі есеп» \топтық жұмыс\ Семей мен Өскемен қалаларының арасының масштабы 1/7500000, ал картада b см. Осы қалалардың арасының масштабы 1/1500000 болса, картада неше см болады? Мұндағы b=2,6 Дескриптор:
Саралау: орындауға біршама уақыт беріледі. Оқушылар өзара көмек береді. Бағалау: басбармақ әдісі арқылы бағалау. 3 тапсырма «Математикалық жәрмеңке» деңгейлік тапсырмалар орындау. \топтық жұмыс\ Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары Жақшаны ашып, өрнектің мәнін табыңдар:
ІІ деңгей тапсырмалары Тура теңдік
шығатындай етіп, бос орындарға ІІІ деңгей тапсырмалары Өрнектің мәнін табыңдар.
Дескриптор:
Саралау: көмек қажет ететін оқушыларға бағыт беріледі. Әр оқушы өзінің тақырыпты түсіну деңгейін анықтайды. Бағалау: смайликтер арқылы бағалау. |
слайд 3 слайд 4 слайд 5 оқулық карточкалар; деңгейлік тапсырмалар; |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин 2 мин
2 мин |
Қорытынды. «Сыныптан шығу билеті» әдісі арқылы қорытындылау жүргізіледі. Оқушылар тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
Үйге тапсырма беру. №269 Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Сыныпта талқылап, ойларын жинақтап, қалай орындауға болатынына бағыт алады. Кері байланыс. «Бағалау ағашы» тәсілі. Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы бүгінгі сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы: Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды. Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды. Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек деп ой түйеді. |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау— Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
Тапсырманы жылдам орындап қойған оқушыларға қосымша тапсырма ұсынылады. Көмек қажет ететін оқушыға бағыт талған нұсқау бере отырып, есептің шығару жолы түсіндіріледі. Тапсырманы орындауға біршама уақыт беріледі. Оқушылар өзара көмек береді. |
Басбармақ әдісі, смайликтер және мадақтау арқылы, бағдаршам арқылы өзара бағалау жүргізіледі. |
Топтық жұмыс кезінде, сергіту сәтін ұйымдастыруда қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\қиыншылықтары туралы нені анықтадым келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
||
.
шағым қалдыра аласыз














