Материалдар / Ашық сабақ: Алкандар оның қосылыстары. 1-курс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Алкандар оның қосылыстары. 1-курс

Материал туралы қысқаша түсінік
. Көмірсутектер және олардың жіктелуі туралы студенттер білетіндерін ортаға сала отырып, көмірсутектер құрылысын, байланысу тәртібін сипаттау, гомология, изомерия терминдерін еске түсіре отырып алкандардың гомологтары мен изомерлерін өз беті мен құрастыра алады және гибридтену өзге көмірсутектерге де тән болатындығын түсіндіру.Күнделікті өмірде қолданылатын органикалық заттардың алуан түрлі екендігін зерттеп, талдайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2022
437
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ф-УЧ-22.2


Қарағанды «Bolashaq» жоғарғы колледжі

Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы:

27 – сабақ. Алкандар. Алкандардың гомологтық қатары, жалпы формуласы.

Оқытушы:

Жаркимбекова А.Т.

Топ: МТ-20-1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары):

11.2.1.1. Көмірсутектер және олардың жіктелуі туралы студенттер білетіндерін ортаға сала отырып, көмірсутектер құрылысын, байланысу тәртібін сипаттау, гомология, изомерия терминдерін  еске түсіре отырып  алкандардың гомологтары мен изомерлерін өз беті мен құрастыра алады және гибридтену өзге көмірсутектерге де тән болатындығын түсіндіру.Күнделікті өмірде қолданылатын органикалық заттардың алуан түрлі екендігін зерттеп, талдайды

Сабақ мақсаттары:

Барлық студенттер: Алкандардың изомерлерінің құрылымдық формулаларын құрады және оларды атай алады

Студенттердің басым бөлігі: Көмірсутектердің құрылыс теориясының қағидаларын біледі

Кейбір студенттер: Гомологтар, изомерлер формулаларын құрастыра алды

Тілдік мақсат:

Студенттер... (істей) алады:

Органикалық қосылыстардың барлығы көмір және сутектен тұратынын меңгереді.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Алкан, изомер, гомолгтық қатар, екіншілік, үшіншілік, төртіншілік, номенклатура, рационалды.

Топтағы диалог (жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер): Қаныққан көмірсутектердің изомерлері мен гомологтарынсалыстырмалы түрде айту.

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Қаныққан көмірсутектердің жалпы формуласы.

2.Көміртектің қозған күйі қандай ерекшелінеді?

3. Тармақты изомердердің қасиеттері.

4. алкандардың оқылу түрлері қандай айырмашылықтары бар?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Көміртектің валенттілігінің ІV тұрақтылығы неге байланысты екенін айта аласың ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар: Берілген тапсырмалар мен жаттығуларды орындау.

Алдыңғы тақырып

Практикалық жұмыс «Органикалық қосылыстардың көмірден тұратынын дәлелдеу»

Жоспар

Жоспарлан-ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз).

Жоспарланған уақыт

Басталуы.



Ұйымдастыру кезеңі. (3 минут) студенттерді түгендеу.Өткен сабаққа шолу жасау.

1. Органикалық қосылыстардағы азотты ашудың басқа тәсілдерін атаңыздар.

2. Неге мыс сымы қыздырғанда қараяды? Теңдеуін жазу керек.

3. Органикалық қосылыстардағы элементерді сапалық қалай анықтайды?

4. Барий гидроксидінде қандай реакция жүреді?

5. Органикалық заттарда көміртегі мен сутегінің болуы неге негізделген, түйін жасау керек.


Басталуы.



Ортасы.












«Қар кесегі» әдісі (5 минут)

1. Глюкозаны өртегенде қандай құбылысты байқадың?

2. Парафин жанғанда қандай бөлімде су тамшылары түзілді ?

3. Жалынның құрылысы қандай бөлімдерден тұрады?

4. Парафинді қайдан өндіреміз?

Жаңа сабақ – алкандардың түрлерімен танысамыз ( 5 минут)

Қаныққан көмірсутектер туралы түсінік , оның кестедегі ұқсастықтарымен қасиеттерін салыстыру.

І-тапсырма. Өзіндік жұмысы.

І-деңгей

1. Мына көмірсутектердің графиктік формуласын жазып, рационалды номенклатура бойынша атаңдар:

а)2,3-диметилбутан, ә) 2,2,3,3-тетраметилгексан, б) 2,2-диметил-3,3-диэтилгексан, в) 3,3-диметил-4-изопропил-4хлоргексан, г) 2,3,4-триметил-3-метоэтилгексан.

ІІ-деңгей

1. Құрылым формулалары келтірілген қосылыстарды халықаралық атау жүйесі бойынша атаңдар және біріншілік, екіншілік, үшіншілік, төртіншілік кеміртек атомдарын тауып көрсетіңдер:

2. а) 2,2,3-триметилбутан; ә) 2,3-диметилбутан, б) 2,2,5,2-тетраметилгексан, в) 2,3,4-триметил-3-этилгексан, г) 2,6-диметил-3,5-диэтил-4-пропилгептан. формулаларын құрастыру

ІІІ-деңгей

1. Темендегі күрылым формулалары бойынша келтірілген қосылыстарды атап, берілген заттардың ішінен изомерлерді табыңдар. Ол үшін өуелі олардың молекулалық формуласын таиқан жөн:

2. Формулалары келтірілген заттарды халықаралық атаулар жүйесі бойынша атап іштерінен қайсылары озара изомер, қайсылары гомологтар екенін табыңдар:

3. Берілген заттардың атаулары бойынша қүрылым форму-лаларын жазыңдар:

а) н-гексан, ә) 2-метилбутан,

б) 2,3-диметилпентан,

в) 2,2-диметилбутан.

ІІ-тапсырма. Жауабы 1- кесте бойынша.

І. Қаныққан көмірсутектер не алкандар деп:

1) көміртек пен сутегінен тұратын, сутегін және басқа да элементтерді қосып алатын қосылыстар;

2) табиғатта кездесетін газ тәріздіқосылыстар;

3) молекуласында барлық көміртек пен сутектің валенттіліктері толық қаныққан;

4) мұнайды өңдегенде алынатын сұйық фракция.

ІІІ-тапсырма. Тест жұмысы. (3-сұрақ)

2. Алкандардың жалпы формуласы:

А) СnН2n; В) СnН2n-2; С) СnН2n+2; Д) СnН2n-6;

3. Алкандардың гомологтық қатарына жататын көмірсутек:

А) С6Н6; В) С6Н14; С) С6Н10; Д) С6Н12;

Молекуласында сутектің 14 атомы болатын алкан:

А) гексан; В) гептан; С) октан; Д) пентан.Оқулықпен жұмыс.

«Кезбе тілші» ( 7 минут)

3,4,5-жаттығу. Қаныққан көмірсутектерді теріп жаз.

«Ой толғаныс» (5 минут)

6-жаттығу. Көмірсутектің қаңқасына сутектерді жайғастырып, тау бер.

«Кім жылдам?» ( 10 минут)

8,9-жаттығуларды орындау. Құрылымдық формуласын жаз.

Қорытындылау.

«Ұшақ» әдісі. ( 5 минут)

Оқушылар ұшақ жасап, оған формула жазып, бір - біріне ұшырады, формулаға атау береді.

Үйге тапсырма (1 минут)

Алкандардың құрылысын оқып келу.


Оқулық.

Интербелсенді тақта




АКТ

Жұмыс дәптерлері


Оқулық.

Ақ парақтар

Аяқталуы


Кері байланыс (4 минут)

«Активатор 3-2-1» әдісі.

Сабақтан алған екі жақсы нәрсе, бір ұсыныс тілек арқылы білдіреді.

Бағалау парағы


Стикерлер



Оқулық

Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тасырманы күрделендіруді қалай жосарлайсыз?

Бағалау- студенттердің үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс



  • - Өзін – өзі бағалау

  • - Өзара бағалау

Математика, тарих пәндерімен байланыс орнатылған.

Рефлексия . Сабақ/оқу мақсаттары

шынайы ма? Бүгін оқушылар

не білді? Сыныптағы ахуал

қандай болды? Мен жоспарлаған

саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім

бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау.

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!