САБАҚ: 37
|
Алюминий және оның
қосылыстары
|
Күні: 27.01.2017 ж
|
Мұғалімнің есімі: Аширова
Гульжанат
|
СЫНЫП: 9 «А»
|
Қатысқандар саны:
21
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
Алюминий және оның маңызды қосылыстарының
екі дайлы қасиет көрсетуінің мәнін ашу; оқушылардың жұппен және
топпен жұмыс жүргізіп, өз ойын еркін жеткізе білуге
тәрбиелеу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Алюминий, боксит, корунд, каолин,
дюралюминий, анион,катион, тотығу, тотықсыздану,
электролиз
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
-
Discuss the chart that is created. Which is the
most popular fruit choice? How do we know?
-
Has
every learner’s choice been recorded? How can we
check?
-
Ask
learners if they can think of other questions that we might have
investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion
by suggesting – what else could we have put in the basket? What
other things could we try, to see if people have favourites? What
other questions could we have asked about our fruit
basket?
-
Take ideas and ask – What do you think the result
might be? What would the pictogram look like?
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
-
Электролиз
-
Екі
дайлы қасиеттері
-
Құймалары мен қолданылуы
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
Зымырандар, ұшақтар, тұрмыста машина
тетіктері мен электр тогы сымдары алюминийден
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Алюминийдің генетикалық қатарын құрастырып,
екі дайлылығын дәлелдейтін реакция теңдеулерін
жазу
|
Алдыңғы білім
|
Алюминийдің тұрмыста қолданылуы, физикалық
қасиеттері
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Анион-anions
Катион
–cations
Алюминий
–aluminium
Тотығу- oxidised
Тотықсыздану- reduced
Электролиз- electrolysis
Қандай металда 3 санына байланысты деректер
көп? Сұрақтың жауабын талдау арқылы сабақтың тақырыбы
анықталады
|
Интерактивті тақта
Д. И. Менделеев кестесі
|
Ортасы
|
І. «Na» тобы. Алюминийдің табиғатта таралуы,
алынуы.
« Fe» тобы. Физикалық қасиеттері мен
қолданылуы
« Al» тобы. Химиялық қасиеттері
«Ca» тобы. Алюминий қосылыстары
Тақырыптары бойынша постер жасап,
қорғайды
ІІ. «Алюминий және оның қосылыстары»
таныстырылым
ІІІ. Оқулықпен жұмыс.
5-жаттығу. Генетикалық қатар бойынша реакция
теңдеуін жазу
ІV.
Тест тапсырмасы.
1
Which of these metal ores is
the most stable?
Aluminium
oxide
Lead
oxide
Copper
oxide
2
How is calcium metal extracted
from the Earth's crust?
By
electrolysis
By heating with
carbon
It is found pure, so no need
to extract it at all
3
How is zinc extracted from the
Earth's crust?
By
electrolysis
By heating with
carbon
It is found pure, so no need
to extract it at all
4
What is the name of aluminium
ore?
Haematite
Magnetite
Bauxite
5
What solvent is used to
dissolve aluminium oxide in the extraction of
aluminium?
Water
Ethanol
Cryolite
Ажырата біл» Массасы 15,2 г хром оксидімен алюминий
әрекеттесіп , 9г хром алынды осы заттың шығымын
есепте.
«Кім жылдам?»
8-жаттығу. Алюминий мен мыс қоспасының құрамын
анықта.
Қорытындылау.
«Ұшақ» әдісі.
Үйге тапсырма беру.
9-жаттығу. 3 моль мыс (ІІ) хлориді бар
ерітіндіден қанша грамм мыс алуға болады?
|
Плакат, маркер, магнит, стикер
Таныстырылым
Интерактивті тақта
Оқулық
|
Аяқталуы
|
Кері байланыс (4 минут)
Бағалау парағы
|
Стикерлер
|
Қосымша ақпарат . Бұдан 300 жылдай бұрын
алюминийден жасалған бұйым алтыннан да құнды болды.
Неліктен?
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
-
Жетекші сұрақтар қою арқылы көмек көрсетуді
жоспарлаймын.
-
Неліктен алюминий екі дайлы қасиет
көрсетеді?
-
Алюминий гидроксиді сілті ерітіндісімен
әрекеттескенде қышқыл ретінде формуласын қалай жазуға
болады?
/AI(OH)3 н/е
Н3АІО3/
Тапсырманы күрделендіру барысында қарапайым
есептеуден күрделі есептерді шешу жоспарланады.
1-есеп. 4,5 г алюминий мен магний құймасын
сілті ерітіндісімен әрекеттестіргенде 3,36 л сутек бөлінген.
Алюминийдің массалық үлесі қандай?
|
-
Қасында отырған жұптарымен бірге тапсырманы
тексеру
-
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы өзара бағалау
жүргізіледі.
-
Тест тапсырмасы мен теориялық білімді
бекітетін оқулықтағы тапсырмалар
|
-
Физика, тарих, математика пәндерімен
байланыс
-
Алюминийдің электр тогы өткізуіне
байланысты қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері
|
Рефлексия
Сабақ /оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Оқу мақсаттары шынайы жоспарланған. Оқушылардың
жас ерекшеліктері мен пән бойынша оқушылардың қабілеті ескерілді.
Соған байланысты тапсырмалар берілді. Сондықтан оқушылардың
белсенділігі әдеттегі сабақтардан жоғары болды.
Сыныптың психологиялық ахуалы оқушылардың өзара
сыйластық, достық қарым-қатынас арқылы өрбіді. Жоспарлаған шаралар
тиімді болды. Оған дәлел, оқушылардың қызығушылықпен жұмыс істеуі.
Сонымен бірге үштілділікке байланысты «Фонетикалық ширатуда» ауызша
тілдік машықтары дамытылды. Сабақтың бастапқы, ортасы және соңғы
бөлімдері сәтті жүзеге асырылды.
|
Мен берілген уақыт аясында жоспарымды толық
жүзеге асырдым. Қиындық келтірген мәселе, ағылшын тілінде берілген
тесттің мәтінін кейбір оқушылар түсінбей
белгіледі.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
Оқушылардың топпен постерді қорғауы
2:
Сын тұрғысынан ойлау әдістері
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
Терминология мен академиялық тілді дамыту
жаттығулары
2:
Айналмалы бекет арқылы оқушылардың өзара бағалауы
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
екенін білдім?
Оқушыларды ойландыруға бағыттайтын
әдіс-тәсілдер мен үштілділік бойынша тапсырмаларды түрлендіріп
құрастыру
|