Материалдар / Ашық сабақ "Андронов мәдениеті"5 СЫНЫП
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Андронов мәдениеті"5 СЫНЫП

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан тарихы 5сыныпта "Андронов мәдениеті" тақырыбында ашық сабақ өткіздім. Андронов мәдениеті біздің елімізде қола дәуірінде мекендеген тайпалардың жасаған мәдениеті. Андронов мәдениеті ең алғаш онтүстік сібірдегі Ачинск қаласы маңындағы Андрон елді мекенінен табылғандықтан "Андронов мәдениеті" деп атады. Андронов тайпалары біздің орталық Қазаөстанды мекендеген. олар егін шаруашылығымен мал шаруашылығымен айналысты.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қаңтар 2018
1053
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Қазақстан тарихы

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 5.1A

Мектеп: Арқалық қаласы №6 орта мектеп


Мұғалімнің аты-жөні: Сәндібек Қ.Ғ.

Күні: 19 10 2017

Сынып: 5 «В» Қатысқандар:

Сабақ тақырыбы:


Андронов және Беғазы – Дәндібай мәдениеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары


5.2.2.2 – археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы – дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау

Сабақтың мақсаты




Барлығы: археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы – дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;

Көбі: андрондықтардың кәсібі мен баспаналарының құрылысына сипаттама беру;

Кейбіреулері: Андрондықтардың жерлеу дәстүрлерін зерттей отыра қоғамдағы өзгерістерді жекеменшіктің пайда болуымен байланыстыру;

Бағалау критерийі



-Қола дәуірінің Андронов мәдениетінің белгілрін анықтайды;

-Андрондықтардың кәсібі мен баспаналарының құрылысын сипаттайды;

-Андрондықтардың қоғамдағы өзгерістерді жекеменшіктің пайда болуымен байланыстырады;

Тілдік мақсаттар



Терминдерді түсіну үшін сөздермен жұмыс істеу (оқылым): Андронов, археология, қоныс, жекеменшік, абыз, кремация, мәдениет, жертөле, мыс, қола, кәсіп.

Плакат толтыру барысында жазылым мақсаты орындалады. Модельдеу кезінде айтылым-тыңдалым мақсаты орындалады.


Құндылықтарға баулу




халқымыздың қоғамдық келісімі мен жалпы ұлттық бірлік, өзгелердің мәдениеттеріне және көзқарастарына құрметпен қарау; шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс



География: оқушылар картамен жұмыс істейді

Технология: шаруашылық, экономикалық дағдылар қалыптасады, үйлердің салынуын зерттейді. Бейнелеу өнері: сызуға, сурет салуға, жобалауға үйренеді.


Алдыңғы меңгерілген білім



Археологиялық ескерткіштердің сипатын біледі

Тарихи дәуірлер - тас дәуірі мен энеолит жайлы түсінік қалыптасқан

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(5 мин)








Ұйымдастыру кезеңі.

Ынтымақтастық атмосферасын « Менің саған тілегім ....» тренинг арқылы қалыптастырады, оқушыларды белсенді тыңдауға ескерту, қатысушыларды өзара байланыстыру.


Топқа бөлу: Карточка таңдау арқылы

Психологиялық ахуалды реттеу мақсатында , топқа бөлемін. Тарихи дәуірлер бойынша сөздерді таңдауды ұсынамын; карточкалардың кері жағында «АНДРОНОВ МӘДЕНИЕТІ», «ҚОЛА ДӘУІРІ», БЕҒАЗЫ – ДӘНДІБАЙ» атты тіркестер шығады. Оқушылар үш топқа бөлінеді.

Карточка сұрақтары:

  1. топ Қазақстандағы ежелгі кең өндіру орталықтары және қола дәуіріндегі адамдардың кәсіптері

  2. топ Қола дәуірінің археологиялық ескерткіштері, шаруашылықтағы және қоғамдағы өзгерістері

  3. топ Тас дәуірі және қола дәуіріне Венн диаграмма сызу.








Карточкалар

Сабақтың ортасы

(6 мин)





















(7 мин)




























Жаңа тақырыпқа қысқаша шолу.

Қола дәуірінде Қазақстан, Батыс Сібір, Оңтүстік Орал өңірлері мен Орта Азияның бір бөлігін өзара туыстас тайпалар мекендеген. Археологтар қола дәуірінің осы мәдениетін ең алғаш 1914 ж Онтүстік Сібірдегі Ачинск қаласы маңындағы Андронов қонысына байланысты Андронов мәдениеті деп атайды. Археологтар қола дәуірінің соңғы кезеңіне жататын Орталық Қазақстан аумағын қамтыған Беғазы және Дәндібай қоныстарындағы алғашқы зерттелген обаларға байланысты қойылған. Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ескерткіштері 1946 ж бастап зерттелді. Осы зерттеулердің басында атақты ғалым академик, археолог Ә Марғұлан тұрды. Андронов тайпаларының негізгі кәсібі мал бағу мен егіншілік болған. Олар төрт түлік малдың барлығын өсірді. Негізгі тағамдары ет пен сүт болды. Қабірден табылған олжалар сол адамның қаншалықты дәулетті екенін көрсетеді. Діни жоралғыларды сақтаушы және қадағалаушы жоғары дінбасылар абыздар қоғамда ерекше орын алды.

Т. 1 тапсырма Түсіну ойлау дағдысы

ОShape1 Shape2 қушылар мәтінмен танысып, Андрон мәдениетінің территориясы, ашылуы, кәсібі, не өсіргенің, тағамдарын анықтау үшін «Өрмекші» кластер толтыру ұсынамын.

Shape5 Shape3 Shape4

Андрон мәдениеті


Shape6 Shape7

Shape8 Shape10 Shape9 Shape11




Дескрипторлар:

О: терминдерді, түйінді мағлұматтарды постерге толтырады.

Кері байланыс: Мадақтаймын. «Шапалақ» арқылы бағалауды ұсынамын

Shape12

1 шапалақ нашар

2 шапалақ жақсы

3 шапалақ өте жақсы


Т. 2 тапсырма. Картамен жұмыс. Қолдану ойлау дағдысы

Картадан Андронов мәдениеті қоныстары териториясын көрсету.

Қазақстанның ірі қалалары мен ірі өзендерін кем дегенде үшеуін картадан көрсетеді.

М: Мадақтаймын. «Бағдаршам» арқылы бағалауды ұсынамын

Қызыл түс: түсінбедім

Сары түс: Сұрақтар бар

Жасыл түс: бәрі түсінікті

Кері байланыс: Басбармақ әдісі арқылы бағалау

Shape13


Сергіту сәті: Қыдырып қайтайық



Плакат

Оқулық жобасы,

5 сынып.



















Оқулық жобасы,

5 сынып.

Үлестермелі түрлі түсті қағаздар, қайшы, скотч, желім, маркер.

Shape14

Shape15

Shape16

Shape17

Түрлі түсті қағаздар


Оқулық жобасы,

5 сынып.

Атлас, түрлі түсті қарандаш.




Сабақтың соңы

(5 мин)








3 мин


















3 мин

Сабақты қорытыңдылау үшін сұрақтар тізбесі

Жинақтау ойлау дағдысы.

  1. Андрон мәдениетінің ең алғашқы ескерткіші қашан және қай жерде табылды?

  2. Андрон мәдениетінің территориясы.

  3. Андрондықтардың негізгі кәсібі қандай?

  4. Андроновтқтардың негізгі тағамдары?

  5. Андрон тайпаларының баспаналары қандай түрде болды?

  6. Андрондықтардың жерлеу дәстүрі қалай болды?

  7. Кремация, абыз, меншік дегеніміз не?


Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі арқылы жүргізіледі.Shape18

Оқушыларды бағалау:

Үйге тапсырма: Андронов және Беғазы-Дәндібай мәдениеттері.

Андроновтықтардың өмірі жайлы қысқаша эссе жазып келу.


Нысананың суреті

Қызыл қарандаш
























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!