Пәні : әдебиет | Мектеп: №121 |
Күні: 20.09.2018 | Мұғалім: Г. Қосқараева |
Сынып: 11 «Ә» | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы: | Ақбілек образының ұлттық сипаты |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Ақбілек образының қайшылықты тағдырының психологиялық образ дәрежесіне көтерілуін, сондай-ақ бейнеттен, қорлықтан құтылған» күнәдән» тазарған Ақбілектің психологиялық жан сезімін ұғындыру; адам мен табиғат, өмір мен өлім арасындағы табиғи заңдылықты басты кейіпкер басына түскен ауыртпалықпен байланыстыра түсіндіру (психологиялық параллелизм). көркем шығарманы талдауды үйрету, сол арқылы өмірді таныту; өмірге көзқарасын қалыптастыру, мінез-құлқына ықпал ету. - әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін- әдеби шығарманың идеясы мен ұлттық сипатын ашу;
|
Сабақ мақсаты: | Барлық оқушылар:шығарманың тақырыбы не туралы екенін анықтай алады.Оқушылардың басым бөлігі: мұғалімнің көмегімен шығармаға баға бере алады, шығармаларының мазмұнын салыстыра алады және атап өтеді.Кейбір оқушылар: шығарманың тақырыбы бойынша өз ойын пайымдай отырып, сын айта алады. |
Бағалау критерийі |
1.Эпизодтарды салыстыра талдайды, бейнелерді жинақтап баға бере алады. 2.Сыни пікір айтып.3.Ақбілек образының ұлттық сипатын анықтай алады
|
Құндылықтарды игерту: | Патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке шақыру, адами қасиеттерді бойына дарыту,білімді адам әрқашан өз орнын табатынына сену |
Тілдік мақсаттар
| Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта, топта жұмыс жасау, мақал-мәтелдер, терминдер мен неологизмдердің мағынасын түсіну, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, мәтінге қатысты өз ойын айта алу.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: заманауи, кейіпкер, роман,тақырып , идеяДиалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар:Менің ойымша...Осылардың ішінде... |
АКТ-ны қолдану дағдылары: | PowerPoint таныстырылымы. |
Дескриптор |
|
Осыған дейін меңгерілген білім | Ақбілек романының мазмұнымен таныстық |
Жоспар |
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер |
Сабақ басы5 мин
7- минут
| Ұйымдастыру кезеңіПсихолгиялық дайындық«Жақсы сөз, жарым ырыс»Сыныпта жағымды ахуал орнатып шаттық шеңберін құру.. Оқушылардың көңіл –күйлерін сұрап,«Бір тілек» тренингі арқылы балалар бір-біріне өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді.
Сүйікті кейіпкер арқылы оқушыларды топқа бөлу
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. «Миға шабуыл» Ой қозғау.Үй жұмысын пысықтау1- тапсырма.Сұрақтарға жауап алу1- топ 1. Ақбілектің көзінің тартуы нені аңғартады? 2. Шұбап келе жатқан 4 атты кімдер болып шықты? 3. Келген салт аттылар бірден Мамырбайдың үйіне келуінен нені аңғардыңдар? 4. Ананың балаға деген махаббаты қандай оқиғамен байланысты көрінеді? 5. Ақбілектің шұңқырда екенін кім білді?2- топ 1. «Қызын бүркітше бүріп жатқан 2 орысты анасы екпінмен келіп итеріп тастап, балапанын басқан ана құстай баласын бас салды» деген көріністің аяғы немен тынды? 2. Қазақтың бас араздығынан кек туатыны қай көрініс арқылы сипатталған? 3. Ақбілектің көрген зәбірін, арының аяқ асты болуын қай көріністер арқылы байқаймыз? 4. Ақбілекке екі офицердің таласуы, Қарамұрттың жирен офицерді дуэльде атып өлтіруінің себебі неде? 5. Оқиға барысында Қарамұрт офицер қай қырынан байқалады?3- топ1.Ақбілек жолға шығады. Оған диуана Ескендір кездеседі. Диуана Ескендір Ақбілекке қандай көмек берді?2.Ақбілекті ағасы ауылға алып бара жатыр. Ақбілек неге мұңаяды?
3.Автор Ұрқия мен Ақбілектің жасырын сырын қандай мақсатта пайдаланған?
4. Ақбілектің Ақбаламен махаббаты.Оның сәтсіздікке ұшырау себебі неде?5.Роман немен аяқталады?. | АКТ
|
Сабақ ортасы 20- минут
3- минут
|
2- тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген суреттер арқылы роман сюжетінің мәтін бөліктерін талдаңыздар.Шығарманың тілі,романдағы Ақбілек образының ұлттық сипатын анықтаңыздар3- тапсырма.Семантикалық картамен жұмыс.
Қалыптастырушы бағалау.
«5» - 9-7балл «4» -6-5балл «3»- 5 балдан төмен
| суреттер
Семантикалық карта |
Сабақ соңы5 мин
| Қорытынды 1. Болған оқиғаға Ақбілек кінәлі ме? 2. Роман сізге ұнады ма? Романның қай жері ұнады?3. Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Ақбілек образының ұлттық сипаты » неліктен Ақбілек романын – ұлт тағдырына балайды?БағалауЖетістік критерийлері бойынша Үй жұмысы« Ақбілек заманында өмір сүрсем...» эссе жазуРефлексия. «Басбармақ» әдісі арқылы
|
|
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
| Оқушылар бір-бірін дискрипторлар арқылы бағалайды. Сол арқылы кері байланыс беріледі. |
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1.2..Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|