Сабақ: | «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы гимназия |
Күні:19.10 | Мұғалімнің аты-жөні: Әлиасқарова М.Қ |
Сынып:5 | Қатысқандар: 27 Қатыспағандар: |
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.5.3.3.Т/Ж3.оқиғаның ретін сақтай отырып,көркем шығармадағы образдардың іс-әрекеттерін баяндау.5.5.4.4.А/И4 көркем шығармамен танысу арқылы өзіндік шығармашылық қабілетін өлең, эссемен жазып көрсетуге дағдылану. |
Сабақ мақсаттары: | Барлығы: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
| Көбі: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
| Кейбір і:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
Бағалау критерийлері: | Жетістік критерийі:1.Аңыз –әңгіме бойынша жер-су аттарын табады.2.Аңыз үзінділерін сәйкестендіреді.3.Аңыз-әңгімеде кездесетін өзендерді картадан табады.4.Тақырыпқа сай мақал-мәтел айтады5.Өз ойларын жүйелі жеткізеді. |
Тілдік мақсат: | Оқушылар орындай алады: Аңыздан жер-су аттарын тауып,сыни ойларын айта алады. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:аңыз, әпсана, миф. |
| Талқылауға арналған сұрақтар:Аңыз дегеніміз не? Қалай ойлайсыңдар, Асанқайғы жерұйықты тапты ма? «Отан оттан да ыстық» деген мақалды қалай түсінеміз?Не себепті Асанқайғы ел-жерді аралады деп ойлайсыңдар? |
Алдыңғы оқу: | «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. Асан атаға хат |
Жоспарланған уақыт: | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
10.10-10.18 2мин
2мин
2мин2мин
10.18 | Психологиялық ахуал/-Оқушылар, сабақты бастамас бұрын бір-бірімізге күле қарап, алайық/
Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқу құралдарын тексеру.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.Сыныпты топқа бөлу.Асанқайғының өмір дерегі бойынша топтарға бөлу /мекен еткен жағасы, өңірі,облысы, ауданы/1-топ. «Арал» тобы2-топ. «Сырдария» тобы3-топ. «Шиелі» тобы4-топ. «Қызылорда» тобыТоп ережесін сақтайды. Асанқайғы туралы бейнетаспаРефлекция:-Сонымен, балалар, неге Асан ата «қайғы» атағын алған?- «Желмая» дегеніміз қай түлік түрі? -Неге желмаяға мініп, ел кезді?/Сұрақтарға жауап берген оқушыларға бір-бір түйе беремін/ | Қима қағаздар,
BilimLand.kz
|
Сабақтың ортасы10.18 -10.30 4мин
Сөйлеу 8мин
10.30 1мин
Сергіту сәті10.32 1 мин10.29-10.32 | «Жұптас.Ойлан.Бөліс» стратегиясы1-топ. «Арал» тобыАңыз –әңгіме бойынша жер-су аттарын табу.2-топ. «Сырдария» тобыАңыз үзінділерін сәйкестендіру.3-топ. «Шиелі» тобыАңыз-әңгімеде кездесетін өзендерді картадан табу.4-топ. «Қызылорда» тобыТақырыпқа сай 5 мақал-мәтел айтуБағдаршам арқылы бағалау./Оқушыларда қызыл, жасыл, сары түсті карточкалар бар. Тапсырмадан кейін әр оқушы өзін-өзі бағалап көтереді және топты бағалап, желмая мінгізеді//«Қыдырып қайтайық!» би билеу /0,24мин бастау/ | Географиялық карта,оқулық, интерактивті тақта, маркерлер, түрлі түсті қағаздар, смайликтер.
Аудиотаспа Т.Төреғали, Ф.Жолдасова |
Сабақтың соңы10.32-10.4210 мин
10.45 3мин
10.47 2мин | «ПОПС» формуласы 1.Бірінші сөйлем «Біздің ойымызша,...»2.Екінші сөйлем «Себебі,біз оны былай түсіндіреміз...»3.Үшінші сөйлем «Оны біз мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламыз...»4.Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдік...»Рефлексия. -Қалай ойлайсыңдар, Асанқайғы жерұйықты тапты ма?«3Қ» әдісі. Оқушылар сабақ бойынша өз ойларын, ұсыныс-тілектерін үш «қ» дыбысы бойынша қорытындылап, жазып жеткізеді. Маған қиын болды.Маған қажет болды. Маған қызық болды.Рефлекцияны оқу |
|
10.47-10.48 1минҮйге тапсырма | Асанқайғыша толғау « Әркімнің туған жері – Жерұйық» |
|
2мин10.48-10.50Бағалау | Қорытындылау /Ұпай сандары бойынша/ |
|
Қосымша ақпарат |
Саралау | Бағалау | Пәнаралық байланыс |
Тапсырма оқушылардың қабілеттеріне қарай жеңілден ауырға қарай дамыта берілді. Қабілетті оқушыларға белсенділіктерін дамыту үшін жер-су аттарын зерттеу тапсырылады. |
| Тарих, география, музыка,АКТ |
РефлекцияСабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушыла рне білді?Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім?1.2. |