ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні Қазақ әдебиеті 1-бөлім«Таза, мінсіз асыл сөз». |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Абай орта мектебі » КММ |
||||
|
Күні: 23.10.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сембіғалиева Жаңылсын |
||||
|
СЫНЫП: 5 «д» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5. Т/Ж4Мұғалімнің көмегімен әдеби шығарманың тұжырымдамасы негізінде шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5. Т/Ж2. Шығарманың тарихы және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап,авторға хат жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады, тақырыбы мен идеясын анықтайды |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
1.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып жатқа айтады 2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. 3.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады. 4.Асанқайғының өмірін біледі 5.Авторға хат жазады |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. |
||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады. Асанқайғының өмірін біледі Авторға хат жазады |
||||
|
Ишара: Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетіліп, шапалақ соғу арқылы қошемет көрсетіледі. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштік,батырлық,ерлік, сөз өнерін құрметтеу, ұлтжандылық |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру. 2 мин
2. Сынып оқушыларын түгендеу. 3. Топқа бөлу. Тақырыптағы тірек сөздерді пайдаланып сурет қиындылары бойынша: 1-топ: Ертіс 2-топ: Есіл 3-топ: Торғай Сөзжұмбақ 3 мин 1.Кендебайдың әкесінің аты? 2.Миф,ертегі, аңыз, әңгіме, повесть, поэма, романды не деп атаймыз? 3.Қобыландының жары? 4.Қобыландының шайұастағы досы? 5.Кендебайдың тұлпарының аты? 6.Қобыланды мен Қараманды құтқарған қыз? 7.Қобыландының аты? 8. Қобыландының қарындасы? 9. «Биыл төртінші жыл елімізге жау тиіп, жылқы біткеннен тұяқ қалдырмай айдап әкетті.Әкем алып ұйқылы батыр еді. Бұд кім?
|
Торғай
Ертіс
Есіл Интерактивті тақта, үлестірмелер
|
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы |
Осы Асанқайғыны ақын,жырау дедік. Олай болса араларымызда Асанқайғының толғауын, нақыл сөздерін жаттағандарын барма? Бар болса айып көрелік.
Топтық жұмыс. «Тапқыр болсаң тауып көр!» 3-тапсырма.Картадан Асан қайғының жүріп өткен жер-су атауларын іздеп тап
Сахыналық қойылым
Жеке жұмыс. Оқулықпен, дәптермен жұмыс. Егер Асанқайғы бүгінгі күні өмірде болса, осы күнгі жерлерге байланысты қандай сын айтар еді деп ойлайсыңдар?
1. Мына шіркіннің топырағы асыл екен. Алты ай мініп арықтаған ат, бір айда майға бітетін жер екен. Бос жылқы шідерлеп қойғандай тоқтайтын, жылқының қонысы екен... Бұл қандай өзен? Ертіс 2. Сарыарқаның тұздығы екен... Бұл қай жердегі өзен? Терісаққан 3. Алты күнде ат семіртіп мінетін жер екен... Бұл қай жер? Нұра 4.Аттың төбеліндей . . ., сені алдыма бе, артыма бөктерейін бе, қай жағыма тартайын? Айналаң аз онан басқа мінің жоқ, табылмайтын жер екенсің. Бұл қай жер? Сіленті Жалаңаш тұзы 5. «Он екі қазылық ойтүндік, маңырап жатқан қой түндік. Қойдың құмалағы тұтам шығып тұрған жер екен» , - деп тастап кетуге қимай, артына үш қараған екен. Бұл қай жер? Түндікті өзен
Бағалау Үйге тапсырма беру Асанқайғыға хат жазу. |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: "Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы
Ашық сабақ: "Асанқайғының жерге айтқан сыны" аңызы
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні Қазақ әдебиеті 1-бөлім«Таза, мінсіз асыл сөз». |
Бейнеу ауданы Бейнеу селосы Мектеп:Бейнеу аудандық әкімдігінің « Абай орта мектебі » КММ |
||||
|
Күні: 23.10.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сембіғалиева Жаңылсын |
||||
|
СЫНЫП: 5 «д» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
5. Т/Ж4Мұғалімнің көмегімен әдеби шығарманың тұжырымдамасы негізінде шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5. Т/Ж2. Шығарманың тарихы және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап,авторға хат жаза алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады, тақырыбы мен идеясын анықтайды |
||||
|
Бағалау критерийлері: |
1.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып жатқа айтады 2.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. 3.Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады. 4.Асанқайғының өмірін біледі 5.Авторға хат жазады |
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау. |
||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді жатқа айтады. Асанқайғының өмірін біледі Авторға хат жазады |
||||
|
Ишара: Сабақ барысында оқушыларға қолдау көрсетіліп, шапалақ соғу арқылы қошемет көрсетіледі. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштік,батырлық,ерлік, сөз өнерін құрметтеу, ұлтжандылық |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі |
||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру. 2 мин
2. Сынып оқушыларын түгендеу. 3. Топқа бөлу. Тақырыптағы тірек сөздерді пайдаланып сурет қиындылары бойынша: 1-топ: Ертіс 2-топ: Есіл 3-топ: Торғай Сөзжұмбақ 3 мин 1.Кендебайдың әкесінің аты? 2.Миф,ертегі, аңыз, әңгіме, повесть, поэма, романды не деп атаймыз? 3.Қобыландының жары? 4.Қобыландының шайұастағы досы? 5.Кендебайдың тұлпарының аты? 6.Қобыланды мен Қараманды құтқарған қыз? 7.Қобыландының аты? 8. Қобыландының қарындасы? 9. «Биыл төртінші жыл елімізге жау тиіп, жылқы біткеннен тұяқ қалдырмай айдап әкетті.Әкем алып ұйқылы батыр еді. Бұд кім?
|
Торғай
Ертіс
Есіл Интерактивті тақта, үлестірмелер
|
|
||
|
Сабақ ортасы ортасы |
Осы Асанқайғыны ақын,жырау дедік. Олай болса араларымызда Асанқайғының толғауын, нақыл сөздерін жаттағандарын барма? Бар болса айып көрелік.
Топтық жұмыс. «Тапқыр болсаң тауып көр!» 3-тапсырма.Картадан Асан қайғының жүріп өткен жер-су атауларын іздеп тап
Сахыналық қойылым
Жеке жұмыс. Оқулықпен, дәптермен жұмыс. Егер Асанқайғы бүгінгі күні өмірде болса, осы күнгі жерлерге байланысты қандай сын айтар еді деп ойлайсыңдар?
1. Мына шіркіннің топырағы асыл екен. Алты ай мініп арықтаған ат, бір айда майға бітетін жер екен. Бос жылқы шідерлеп қойғандай тоқтайтын, жылқының қонысы екен... Бұл қандай өзен? Ертіс 2. Сарыарқаның тұздығы екен... Бұл қай жердегі өзен? Терісаққан 3. Алты күнде ат семіртіп мінетін жер екен... Бұл қай жер? Нұра 4.Аттың төбеліндей . . ., сені алдыма бе, артыма бөктерейін бе, қай жағыма тартайын? Айналаң аз онан басқа мінің жоқ, табылмайтын жер екенсің. Бұл қай жер? Сіленті Жалаңаш тұзы 5. «Он екі қазылық ойтүндік, маңырап жатқан қой түндік. Қойдың құмалағы тұтам шығып тұрған жер екен» , - деп тастап кетуге қимай, артына үш қараған екен. Бұл қай жер? Түндікті өзен
Бағалау Үйге тапсырма беру Асанқайғыға хат жазу. |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз

















