«Келісілді»
|
ӘБ
жетекшісі
|
Мектеп:
|
Мұғалім:
|
География пәні бойынша
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Күні:
|
Сынып:
10
|
Бөлім: Табиғат пайдалану және
геоэкология
Геоэкологиялық
зерттеулер негіздері.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Геосфераның
ластануы
|
Оқу
мақсаттары
|
10.3.2.3 геосфераның ластану
деңгейін және себеп, салдарын зерттеу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Геосфералардың ластану
деңгейін анықтап, себептері мен салдарын
зерттейді.
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар:
-
Геосфераның ластану деңгейін
анықтайды.
-
Геосфераның ластануының
себептерін анықтайды.
-
Геосфераның ластануының
салдарына мысалдар келтіреді.
|
Мектеп
құндылықтары:
|
Жеке және жұптық жұмыс кезінде
коллаборативті мәдениет қалыптасады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Геоэкология
Ландшафт
Экожүйе
Экология
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
Экожүйе
... заңдылықтары түсіндіруге
болады
Ландшафт
.... маңыздылығы айта
аламыз
............................
құрылысы сипаттауға
болады
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология
|
Алдыңғы
білім
|
Қоршаған орта, экологиялық
жағдай ұғымдарын біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Жоспарланған сабақ
кезеңі
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Білімнің
өзектілігі
0-3
|
Мұғалім оқушыларға
төмендегідей сұрақ қояды:
Геосфераның құрамына нелер
жатады?
Оқушылардың пікірі тыңдалады.
Қажет болған жағдайда мұғалім толықтырады.
Олар сыртқы және ішкі геосфералар болып
бөлінеді.
Сыртқы Геосфераға атмосфера, гидросфера,
биосфера жатады.
Ішкі Геосфераға ядро, мантия және жер қыртысы
жатады.
|
Слайд
1
|
Мақсат
қою
3-4
|
Мұғалім тақтадан сабақтың
тақырыбы мен мақсатын көрсетеді,
таныстырады.
|
Слайд
2,3
|
Жаңа материалды
игеру
4-6
6-15
15-30
|
«Ой
шақыру»
Ластанудың қандай түрлерін
білесіңдер?
Оқушылар өз жауаптарын
ұсынады. Мұғалім тақтаға жазады.
-
биологиялық ластану: өсімдік, жануар,
микроорганизмдер т.б.
-
химиялық ластану: уытты және су
ортасының табиғи құрамын бүлдіретіндер
-
физикалық ластану: жылу-қызу,
электр-магнитті өріс, радиоактивті
заттар
1 тапсырма. Жеке
жұмыс.
«INSERT»
әдісі
Жаңа материалмен таныса
отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды,
саралайды.
Оқушыларға мәтін
таратылады. Мәтінді оқи отырып, сөйлемнің
басына немесе сөздің қасына шартты белгіледерді пайдалана отырып
ақпараттармен танысады.
W -
білемін;
+ -
жаңалық;
? - сұрағым
бар?;
Мұғалімнің сұрауы бойынша
жаңалық болған ақпараттармен бөліседі және сұрақтары бар
ақпараттарды сыныппен бірге талқылайды.
Мұғалім кері байланыс
береді.
Тапсырма 2. Топтық
жұмыс.
«Фишбоун»
әдісі(постерде)
Оқушылардың санына байланысты
сынып 4 немесе 5 топқа бөлінеді (түстер арқылы/санау
арқылы).
Берілген мәлімет бойынша
өздері мәселені анықтап, жауабын топтық жұмыста талқылауға, ой
қорытуға белгілі бір қорытындыға келуге
жетелейді.
Постерге балықтың қаңқасы
суретін салады.
-
Басына мәтін бойынша
анықталған мәселені жазады.
-
Денесінің жоғарғы жағындағы
қанаттарға ластанудың себептерін жазады.
-
Төменгі қанаттарға ластанудың
салдары жазады.
-
Түйінді ой құйрығына
жазады.
Оқушылар өз жауаптарын сынып
алдына ұсынады. Топтар дескрипторлар бойынша бағалау жүргізеді
(өзара бағалау).
Дескрипторлар:
-
Ластану деңгейін анықтайды
(жоғары, орташа, төмен, мардымсыз).
-
Ластанудың себебін
анықтайды.
-
Ластанудың салдарына кемінде 2
мысал келтіріңіз.
Мұғалім кері байланыс
береді.
|
Слайд
4,5
Слайд
6
https://ust.kz/word/sabaqta_qoldanylatyn_50_adis_jinagy-2546.html
Слайд
7
ҚБ
|
Жаңа материалды
бекіту
30-35
|
«Ыстық орындық »
әдісі
Сыныптағы кез-келген оқушыны
«Ыстық орындыққа» отыруға шақырады. Ең маңыздысы – өз еркімен
шығу.Оқушы ортада тұрған үстелге отырып тапсырма бойынша қойылған
сұрақтарына жауап береді. Берілген тапсырмаға байланысты қойылған
сұрақтарға жылдам жауап беру қажеттігін мұғалім түсіндіреді.
Сұраққа жауап бере алмаған жағдайда «күйді» деп ескерту беріледі.
Осылайша 4-5 оқушы «Ыстық орындыққа» отыру арқылы жаңа сабақ
бекітіледі.
|
Слайд
8
https://ust.kz/word/sabaqta_qoldanylatyn_50_adis_jinagy-2546.html
|
Рефлексия
35-40
|
«Табыс сатысы»
әдісі: кәдімгі сатының
суреті.
1 - ші баспалдағы
*Мен.............. БІЛЕМІН,
2 - ші баспалдағы
*Мен.................. ТҮСІНЕМІН,
3 - ші баспалдағы
*Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН
|
Слайд
9
https://kopilkaurokov.ru/vsemUchitelam/presentacii/sabak_bieru_udierisindieghi_kieri_bailanystyn_man_yzdylyg_y_zh_nie_turlieri
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабаққа рефлексия жасау
кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың
құрылымын жабасаңыз болады.
-
Оқушылардың барлығы оқу
мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
-
Қолданылған дифференциация
сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал
етті?
-
Сабақ кезеңдері уақытқа сай
жүзеге асты ма?
-
Сабақ жоспарында қандай
ауытқулар болды? Неліктен?
-
Сабақты жақсартуда не ықпал
етер еді (оқыту мен оқу туралы
ойланыңыз)?
|