Материалдар / Ашық сабақ "Атмосфера және оның құрамдас бөліктері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Атмосфера және оның құрамдас бөліктері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған сабақ жоспары.География пәнінің мұғалімдеріне көмекші құрал болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2018
892
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: Ақтөбе облысы,Әйтеке би ауданы,Талдысай ауылы.Талдысай жалпы орта білім беретін мектебі, №6 Хромтау гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Шукимбаева Бактылы Абдисадыковна

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Атмосфера және оның құрамдас бөліктері

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына

сілтеме)

7.3.2.2-атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп,түсіндіреді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Атмосфера құрылысы мен қабаттарын оқу арқылы біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Атмосфераның әр қабатының ерекшелігін талдайды.

Кейбір оқушылар: Атмосфера құрлысы мен қабаттарын графикалық түрде бейнелейді.

Бағалау

критерийлері

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер: атмосфера құрылысын жіктеп қабттарын сипаттайды.

Атмосфераның әр қабатының ерекшелігін салыстыра алады

Атмосфера құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелей алады.

Тілдік мақсаттар

-Айтылым: Оқулық тақырыбы бойынша атмосфераның құрылысын ажыратып, тапсырмалар орындау арқылы пікір алмасып, диалогқа түседі.

-Тыңдалым: Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдайды.

-Оқылым:Оқыған ақпаратты өз сөзімен баяндайды, тақырып бойынша берілген мәтінді түсініп оқиды.

-Жазылым: Тақырып бойынша сөздер мен терминер:

атмосфера қабаты, тропосфера, стратсфера, мезосфера, термосфера, экзосфера, күмістүстес бұлттар, жер тәжі,берілген тапсырмаға қорытынды жазады.

Пәндік лексика

және терминология

Атмосфера қабаты, тропосфера,стратсфера, мезосфера, термосфера,

экзосфера,күмістүстес бұлттар, жер тәжі

Диалог пен жазылымға қажетті пайдалы сөздер тізімі

Атмосфеаның ең төменгі қабаты............Жоғарғы шекарасы ......км биіктікке көтеріледі.Экватор үстінде .......км, поляр маңында .... км, орталық белдеулерде ....км.Тропосфераның жоғағы жағында, шекарасы 50-55 км ......қабаты орналасқан.Жаз айларында 75-89 км биіктітікте,жылтыраған..........бұлттар қалыптастырады

Құндылықтарды

дамыту

Өз-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушы сыныптатарының пікірлерін сыйлайды;

Жауаптылық: Берілген тапсырмаларды нақты, уақытында орындайды;

Ашықтық: Топпен жұмыс жасағанда өз пікірлерін ашық ортаға салады,бір-біріне сын пікірлерін айтады.

Пәнаралық

байланыс

Биология – Атмосфера қабатының тіршілік үшін маңызын түсінеді.

Физика- атмосфера қабаттарының биіктеген сайын қысымның артуын біледі.

Алдыңғы білім

Атмосфераның құрамын сипаттайды

-Атмосфера анықтамасын біледі;

-Атмосфера құрамын ажырата алады;

-Газдардың үлесін шеңберлік диграммада көрсете алады

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

2мин














Ұйымдастыру кезеңі

І. Оқушылармен  амандасу,оларды түгендеу.

«Жүректен жүрекке» шаттық шеңбері

Дөңгеленіп тұрамыз,

Үлкен шеңбер құрамыз

Бірімізге біріміз

Лебіз айтып шығамыз

Кеспе қағаздағы жазуларға сәйкес 3 топ болып бірігеді.

Топ атаулары:

І-топ. Атмосфера

ІІ-топ. Гидросфера

ІІІ-топ.Литосфера

Әр топтан бір бақылаушы тағайындау.


Кеспе қағаздар



Сабақтың ортасы


5мин



10мин



















5 мин





















5 мин




















8 мин






























5 мин

Үй тапсырмасы:


«Доп лақтыру» әдісі бойынша сұрақтар қойылады

-Атмосфера дегеніміз не?

-Атмосфераның құрамын ата


Т.1.ДЖИГСО әдісі арқылы.Оқушыларға жаңа тақырыптың мәтіні бөлініп беріледі

1. Атмосфера қабатының құрылысы. Атмосфераның құрылысы бірнеше қабаттардан тұрады. Әртүрлі биіктікте ауаның мөлшері бірдей емес. Температурасы, тығыздығы, құрамындағы газ және судың мөлшері бойынша айырмашылық жасайды. Атмосфера бір-бірінен, әсіресе, температурасы бойынша айырмашылық жасайтын бес сфераға бөлінеді. Сфералар бір-бірінен – бос кеңістік арқылы бөлінеді (20-сурет). Атмосфераның ең төменгі қабаты – тропосфера (20–21-сурет). Жоғарғы шекарасы 17-18 км биіктікке дейін көтеріледі, төменгі шекарасы жер бетімен шектеседі. Қалыңдығы бірдей емес. Экватордың үстінде 18 км, поляр маңында 8-9 км, орталық белдеулерде 10-11 км. Экватор маңында атмосфера қабатының қалың болу себебі, ауаны Күннің қатты қыздыруынан оның көлемі ұлғаяды. Поляр маңында керісінше болады.

Ж.1-Тапсырма: «Менің артықшылықтарым» әдісі арқылы.Атмосфера қабаттарын кесте арқылы көрсет

Атмосфера

қабаттары

Биіктігі

Қабат ерекшелігі










Дескриптор.

-Атмосфера қабаттарын біледі

-Атмосфера қабаттарының ерекшелігін түсінеді

« Жетон» арқылы қалыптастырушы бағалау

Жоғарғы деңгейде жауап берген оқушыға - жасыл түсті жетон

Ортаңғы деңгейде жауап берген оқушыға – сары түсті жетон

Төмен деңгейде жауап берген оқушыға - қызыл түсті жетон

Т.2.Тапсырма:Сиқырлы сандық «иә», «жоқ»

Мазмұны

Иә

Жоқ

Ауа кез-келген жерде болады

 +


Атмосфера басқа ғаламшарларда да кездеседі

 +


Жануарлар оттегі бөледі


 -

Жер бетіндегі бар тіршілік тропосфера қабатында

 +


Өсімдіктер оттегімен тыныс алады


-

Тропосферада бұлт–жауын, шашын болмайды


 -

Ауа құрамында азот, оттегі, тағы басқа газдар бар

 +


Дескриптор:

-Атмосфераның тіршілік үшін маңызын біледі.

-Ауа құрамындағы газдарды анықтайды.

- Атмосфераның басқа ғаламшарларда  кездесетінін түсінеді.

«Үш шапалақ» әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау

3-Тапсырма. «Сызбаны талда» әдісі

а)Атмосфера қабаттарын биіктігі бойынша жазыңыз

ә) Поляр шұғыласы қай қабатта орналасқанын анықтаңыз

б) Күміс тәріздес бұлттар қай қабатта қалыптасатынын көрсетіңіз

в) жауын-шашын мол түсетін қабаттың ерекшелігін атап беріңіз

Дескриптор:

-Сызбада әр қабатты биіктігіне байланысты ажырата алады

-Сызбаны пайаланып,әр қабттың ерекшелігін талдай алады

«Смайлик» арқылы қалыптастырушы бағалау



Жинақтау

4- тапсырма Ыстық орындық әдісі.

1.Тропосфераның жоғарғы шегінде температура неге төмендейді

2.Неліктен стротосфераның жоғарғы бөлігінде температура қайта жоғарлайды

3.Озон қабатының атмосферада қандай маңызы бар

4.Озон қабатының жұқару себебі

Дискриптор:Алған білімдерінен нақты қорытынды жасайды.

Қалыптастырушы бағалау: «Бас бармақ»






Оқулық 7 сынып География

А.Егорина,С.Нүркенова,Е.Шимина


























Shape1

-Жоғарғы деңгейде

Shape2

ортаңғы деңгейде

Shape3

-төтенгі деңгейде






















Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс.

-Оқушыларға бір парақ беріледі.

-Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар;

-бүгінгі сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс шелегіне салыңыздар;

-бүгінгі ақпараттың ішінде әлі оқуым керек,толықтыруым керек дегендері болса,еттартқышқа салыңыздар.
























Сабақ бойынша рефлекция

Саралау- оқушыларға

қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау.АКТ

Барлық оқушылар үшін ДЖИГСО әдісі арқылы мәтін беріліп,оқушылар ресурстарға сүйене отырып,тапсырмаларды орындайды.

Оқушыларға Сиқырлы сандық «иә», «жоқ» әдісі бойынша берген тапсырмаларды деңгейі бойынша белгілейді.

Оқушылар «сызбаны талда» әдісі арқылы берілген тапсырманы ойлау қабілетіне қарай талдай алады.

Сабақты « ыстық орындық әдісі» арқылы бекіттім.

Бірінші тапсырма бойынша оқушыларды жетон арқылы бағаладым.Кестені дұрыс,толық толтырған оқушыға жетон беріледі

Екінші тапсырма бойынша оқушыларды «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалау. Сиқырлы сандық тапсырмасында оқушылар «иә», «жоқ» деп жауап береді.Дұрыс жауап берген оқушыны «Үш шапалақ» жасау арқылы бағалау

Үшінші тапсырма бойынша оқушыларды «Смайлик» арқылы бағалау.

Сабақтың соңын «бас бармақ» әдісі арқылы бағалау.




қолдану

Сыныптың санитарлық нормаға сай болуы;

Оқушылар оқу құралдарын пайдаланғанда сақ болу(үшкір заттар)

Тоқ көздерімен жұмыс жасағанда сақтық ережелерін сақтау







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!