САБАҚ: Қазақ
тілі
ТАҚЫРЫБЫ: Бастауыш
29-34жаттығулар
|
МЕКТЕП:
№129
|
КҮНІ: 14.11.17
|
МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ:Сауирбаева
М
|
Сынып: 3
|
|
|
ОҚУ
МАҚСАТЫ:
|
а) Оқушыларға бастауыш туралы ұғым қалыптастыру,
сөйлем ішінен таба білуге үйрету.
ә)дамытушылығы:сөйлеу мәнерін,оқушылардың байланыстырып сөйлеу
дағдыларын,сөздік қорларын,топпен жұмыс жасау қабілеттерін
дамыту
б)тәрбиелілігі:Отанын,елін,жерін сүюге тәрбиелеу.
Ұқыптылыққа,сауатты жазуға,оқуға дағдыландыру
Шыншылдыққа,
көркем жазуға тәрбиелеу.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық оқушылар жасай
алады:
|
Бастауыштың ережесін айтып бере
алады
|
Оқушылардың көбі жасай
алады:
|
Бастауышты сөйлем арасынан таба
алады
|
Оқушылардың кейбірі жасай
алады:
|
Бастауыш пен баяндауышты сөйлем арасынан ажыратып
бере алады
|
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Бастауыштың ережесін айтып
беру
-
Бастауышты сөйлем арасынан
табу
-
Бастауыштың сұрақтарын дұрыс
қоя білу
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар адамдардың ұқсас
сипаттарын талқылайды.
|
Негізгі терминдер мен
сөзтіркестері:
|
Тіл, қарым-қатынас, пікірлесу, ой
бөлісу.
|
Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын
тіл:
|
Талқылау үшін сұрақтар:
Бастауыш дегеніміз не?Бастауыштың
сұрақтары
|
|
|
Құндылықтар
|
адамгершілік,әдет-ғұрып
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану
|
Алдыңғы
білімдер
|
Сөйлем.Сөйлем
мүшелері
|
ЖОСПАР
|
Жоспарланған
кезең
|
Жоспарланған
іс-әрекет
|
Дерек
көздер
|
Сабақтың
басы
8минут
2
минут
3 минут
|
I.Үй тапсырмасын
тексеру. А)Ой сергіту. «Сөз ойла,тез ойла» ойыны
Төрт топқа бөлініп жарысу.
Ә)Сөйлем мүшелерінің ережесі
Б)Бастауыш дегеніміз не?
|
|
Сабақтың
ортасы
22
минут
2минут
|
III.Жаңа сабақ.
Қызығушылығын
ояту
Балалар, біз
жаңа сабағымызды бастамас бұрын «Сиқырлы сандар» ойынын ойнап,
өткенді қайталайық. Сол арқылы тақырыбымызды
ашамыз.
Қимыл, іс -
әрекет иесін білдіретін сөзді бастауыш дейді. Бастауыштар
кім? кімдер? не?
нелер? кімі? несі? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы: Жәния
дайындалды. Боран соқты. Ауылдан әкесі
келді. Ендеше, балалар
дәптерімізді ашып, күн ретін
жазайық. - Көркем жазу
минуты - Тақтамен
жұмыс
29-жаттығу
Көп
нүктенің орнына бастауыш мүшені қойып көшіріп
жаз
Тоғжан үйді тазалады.Есік ашылды.Үйдің ауасы
тазарды.Сабақ оқыдық.Содан соң екеуміз далаға
шықтық.
30-жаттығу
Ерулік-
Біздің
халқымызда «ЕРУЛІК»-деген тамаша дәстүр бар. Бір ауылға басқа
жақтан көшіп келіп қоныстанған жанұяны көршілері шақырып, үй-жайын
көрсетіп, елге келдің жатырқамай аралас-құралас болайық деген
ниетпенен дастархан жайып ас беретін болған. Бір айта кетердігі
бұндай шақыруға бала-шағасымен сол жанұяны түгел шақыратын
болған.Осы қарым-қатынасты «ЕРУЛІК БЕРУ»-деп атаған. Халық
арасындағы "Ерулікке қарулық"- деген сөз осыдан қалса
керек.
Кім?
|
Не?
|
Жұрт
туыстар
|
Үй
ерулік
домбыра
ән
|
31-жаттығу
Мақалды жатқа
жаз
Күз
дәнімен көрікті
Қыс
қарымен көрікті
32-жаттығу
Мәтінді оқы.Әр сөйлемдегі бастауышты
тап.
Бүгін Сәкен ерлеп тұр.Шиырып жіберген сақасы мүлт
кетпейді.Қалтасы асыққа толды.Айтбек ойыннан әлдеқашан шығып
қалған.Ол тек қызыға қарап
тұр.
33-жаттығу
Ребусты дұрыс шешсең сөйлем
шығады
Ара
гүлге қонды
Сөйлемді жазып,бастауыштың астын
сызу
|
|
Қорытындыбөлім
10
минут
|
«Кім біледі?» 1. Сөйлем мүшелері дегеніміз не? Сөйлем
құрамындағы нақты жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем
мүшелері дейміз. Айдын бормен жазды. 2. Сөйлем дегеніміз
не? Сөйлем - аяқталған ойды
білдіреді Сөздер бір - бірімен
мағыналық байланыста болады Бірнеше сөз бас әріппен бастап
жазылады 3. Мәтін дегеніміз не?
Оның түрлері
Мәтіннің
құрамындағы сөйлемдер мазмұны жағынан өзара байланысқан. Мәтінге ат
қоюға болады. Мәтін түрлері: әңгімелеу, сипаттау,
пайымдау Әңгімелеу мәтіні қандай
да бір оқиғаны баяндап, не істеді сұрағына жауап
береді. Сипаттау мәтіні бір
нәрсені, затты сипаттайды қандай сұрағына жауап
береді. Пайымдау мәтіні белгілі
бір пікірді түсіндіреді, дәлелдейді не үшін сұрағына жауап
береді.
|
|
Бағалау
|
Қалыптастырушы
бағалау
«Өзін-өзі бағалау»
Дискриптор
Сөйлем арасынан бастауышты
тауып береді
Бастауыштың ережесін айтып
бере алады
Сұрақтарын айтып бере
алады
|
|
Үйге
тапсырма
|
34-жаттығу
|
|
Дифференциация – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл
бөлу
қажет
|
|