№5 мектеп-лицей

Тақырыбы: Бірінші дүниежүзілік соғыс.
Сыныбы: 8
Өткізген: Тажибаева С.М
2021-2022 оқу жылы
|
Бөлім: |
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Тажибаева С.М |
|||||||||||||
|
Күні: |
04.10.2021 |
|||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б ірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықтау. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттарын анықтау арқылы себептері мен мақсатын сипаттау. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология Империялық мемлекеттер , Антанта ,Үштік одақ. Айтылым дағдысы: Барлық сыныппен ұжымдық талқылауда Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін талдайды. Тыңдалым дағдысы: Ірі капиталистік елдердің саяси шиеленісуін картамен жұмыс барысында сипаттайды. Оқылым дағдысы: мәтіннен Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықтайды. Жазылым дағдысы: кластер әдісі арқылы бірінші дүниежүзілік соғыстың себебін және салдарын анықтай отырып, қорытынды жасайды. Диалогқа арналған және жазу үшін пайдалы сөз орамдары: Бірінші дүниежүзілік соғыстың шығу себептері қандай? Неліктен ірі капиталистік елдердің арасында қайшылықтар күшейді? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» идеясының Ұлттық қауіпсіздік және бүкіл әлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы - құндылығы бойынша оқушылардың бойына татулықты және патриоттық сезімді қалыптастыру. Сыни ойлау және шығармашылық даму дағдысын дамыту. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География пәні бойынша дүниежүзілік соғысқа қатысқан елдерді картадан көрсетеді, қанша ел қатысқаны жөнінде статистикалық мәліметтермен жұмыс жасайды. Қазақстан тарихы пәнінен дүниежүзілік соғыс тарихын байланыстыру |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
XX ғасырдың бас кезінігі Қазақстанның қоғамдық-саяси жағдайымен байланыстырады |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой қозғау
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Жаңа сабақ Оқушыларға «Мәтінмен жұмыс» тапсырмасы беріледі. Мақсаты: мәтінмен танысу арқылы жаңа тақырып бойынша мәлімет алынады. «Мәтінмен жұмыс» оқушыларға тақырып бойынша беріледі. ««File» әдісі арқылы
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін талдайды. басы: -неліктен ХХ ғасырдың басында ірі капиталистік елдердіңарасында саяси қайшылықтар туындады? Сүйектері -Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықта. Құйрығы - қорытынды жаса. «Картамен жұмыс» арқылы соғысқа қатысушы елдерді анықтап, картадан көрсетіп қатысушы елдер туралы мәліметтерді сипаттайды. Кестемен жұмыс. Үштік одақ пен Антантаның құрамындағы елдерді атап көрсетіңдер. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы Дескриптор: 1. ХХ ғасырдың басындағы ірі капиталистік елдердің арасында саяси қайшылықтардың шиеленісуін анықтайды. Дескриптор: 1. Соғысқа қатысушы елдерді картадан көрсетеді. 2. Соғыс қимылдарының барысын картадан көрсетеді. 3. Соғысқа қатысушы елдер туралы деректерді талдайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
ҚБ «Ең ұтымды жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары
|
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Бірінші дүниежүзілік соғыс. 8 сынып.
Ашық сабақ. Бірінші дүниежүзілік соғыс. 8 сынып.
№5 мектеп-лицей

Тақырыбы: Бірінші дүниежүзілік соғыс.
Сыныбы: 8
Өткізген: Тажибаева С.М
2021-2022 оқу жылы
|
Бөлім: |
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары |
|||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Тажибаева С.М |
|||||||||||||
|
Күні: |
04.10.2021 |
|||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бірінші дүниежүзілік соғыстың себептері қандай? |
|||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1 Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін айқындау; |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Б ірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықтау. |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттарын анықтау арқылы себептері мен мақсатын сипаттау. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология Империялық мемлекеттер , Антанта ,Үштік одақ. Айтылым дағдысы: Барлық сыныппен ұжымдық талқылауда Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін талдайды. Тыңдалым дағдысы: Ірі капиталистік елдердің саяси шиеленісуін картамен жұмыс барысында сипаттайды. Оқылым дағдысы: мәтіннен Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықтайды. Жазылым дағдысы: кластер әдісі арқылы бірінші дүниежүзілік соғыстың себебін және салдарын анықтай отырып, қорытынды жасайды. Диалогқа арналған және жазу үшін пайдалы сөз орамдары: Бірінші дүниежүзілік соғыстың шығу себептері қандай? Неліктен ірі капиталистік елдердің арасында қайшылықтар күшейді? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» идеясының Ұлттық қауіпсіздік және бүкіл әлемдік , өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы - құндылығы бойынша оқушылардың бойына татулықты және патриоттық сезімді қалыптастыру. Сыни ойлау және шығармашылық даму дағдысын дамыту. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
География пәні бойынша дүниежүзілік соғысқа қатысқан елдерді картадан көрсетеді, қанша ел қатысқаны жөнінде статистикалық мәліметтермен жұмыс жасайды. Қазақстан тарихы пәнінен дүниежүзілік соғыс тарихын байланыстыру |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
XX ғасырдың бас кезінігі Қазақстанның қоғамдық-саяси жағдайымен байланыстырады |
|||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой қозғау
1.Суреттерде не көріп
отырсыздар? Болжамдарын негіздейді Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Жаңа сабақ Оқушыларға «Мәтінмен жұмыс» тапсырмасы беріледі. Мақсаты: мәтінмен танысу арқылы жаңа тақырып бойынша мәлімет алынады. «Мәтінмен жұмыс» оқушыларға тақырып бойынша беріледі. ««File» әдісі арқылы
Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін талдайды. басы: -неліктен ХХ ғасырдың басында ірі капиталистік елдердіңарасында саяси қайшылықтар туындады? Сүйектері -Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептерін, мақсатын анықта. Құйрығы - қорытынды жаса. «Картамен жұмыс» арқылы соғысқа қатысушы елдерді анықтап, картадан көрсетіп қатысушы елдер туралы мәліметтерді сипаттайды. Кестемен жұмыс. Үштік одақ пен Антантаның құрамындағы елдерді атап көрсетіңдер. |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы Дескриптор: 1. ХХ ғасырдың басындағы ірі капиталистік елдердің арасында саяси қайшылықтардың шиеленісуін анықтайды. Дескриптор: 1. Соғысқа қатысушы елдерді картадан көрсетеді. 2. Соғыс қимылдарының барысын картадан көрсетеді. 3. Соғысқа қатысушы елдер туралы деректерді талдайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
ҚБ «Ең ұтымды жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Бірінші дүниежүзілік соғыс: себептері мен салдары
|
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз














