Материалдар / Ашық сабақ: Бұйым нобайын жасау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Бұйым нобайын жасау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау, 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қазан 2020
1128
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Автор: Ширахманова Мирамкуль Тусуповна

Қызылорда қаласы, үш тілде оқытататын дарынды балаларға арналған мамандандырылған сыныптары бар «Мұрагер» мектебі, көркем еңбек пәнінің мұғалімі



Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1 бөлім Сәндік қолданбалы өнер Мектеп: «Мұрагер» мектебі


Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ширахманова М.Т.

Сынып: 9 Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы


Бұйым нобайын жасау.

Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.1 - жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау


Сабақ мақсаттары




Барлығы: жұмысты орындаудың тиімді әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау бойынша білімдерін қорытындылап зерделейді, бағалайды.

Басым бөлігі: шығармашылық қызметін жоспарлай біледі

Кейбірі: Нобай жасауда өз ойынша әсемдейді, безендіреді.


Бағалау критерийі






  1. Оқушылар кілем тоқуға арналған құрал-жабдықтар туралы мағлұмат алады:

2. Құралдарды кілем тоқуға дайындаудың жолдарын біледі;

3. Шығармашылық қызметін жоспарлай біледі


Тілдік мақсаттар

Оқытудағы тілді дамыту мақсаттары

Оқушылар: Өзінің шығармашылық шешімдеріне сипаттама жасап, сыни көзқарасты талдап, өз нәтижесін түсіндіре отырып, өзгенің және өзінің жұмысын жеттілдіруге конструктивті өзгерту үшін ұсыныстар жасайды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Нобай (фр. esquisse) – эскиз -sketch

Контур- контур- contour

Қондырғы - станок -machine

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Қолөнер туындылары, сәндік қолданбалы өнер, кілем тоқу өнері, түкті кілем, тықыр кілем, ою-өрнек, станоктар, тоқпақ, шаршы, жіптер...

  • Сіздің ойыңызша кілем тоқу қандай қажеттіліктерден пайда болды…?

  • Сізкілемнің түрлерін орындалу техникасына қарай топтастыра аласыз ба?

  • Қай техника сізге не үшін ұнады?

  • Кілем тоқу өнері сізді несімен қызықтырды?

  • Өз жұмысыңызды қалай жақсартар едіңіз?

Құндылықтарды дарыту

  • Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу.

  • Оқушылар арасында жақсы қарым-қатынас орнату.

  • Оқушылар бір- бірін тыңдай біліп,басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап,ойын жеткізе білу.

  • Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Зерттеу барысында теориялық білімдерін әдебиет, геометрия, тарих,биология пәндерін өнермен байланыстыру.

  • Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу. Оқушылар жеке ізденіс жұмыстарын орындау барысында алынған негізгі АКТ дағдыларын жетілдіреді, бұл: презентация, жобаларды жасау және зерттеулерді жүргізу үшін іздеу жұмысындағы интернет ресурстар;

Орыс тілі, қазақ тілі: өз ойларын жеткізу, тілдік дағдыларын дамыту үшін


Алдыңғы білім



Оқушылар кілем тоқу өнерін, тарихын, түрлерін біледі.

Практикалық тапсырмалар орындау арқылы алдыңғы тоқсанда алған білімдері мен дағдылары бар.


Сабақтың барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы













Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың зейіндерін сабаққа аударту.

«Жедел хат» әдісі арқылы сыныпты екі топқа бөлемін. Бұл жедел хаттарда техникалық суретті және нобайды орындау кезеңдері жазылады.

І-топ: «Техникалық сурет» тобы.

ІІ-топ: «Нобайлар» тобы.бөлінеді

Топтар ережесі:Тыныштық сақтау. Асықпай нақты дұрыс жауап беру Топқа біріктірген соң оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

- Дайын бұйымдарда дизайнерлердің қандай идеялары негізге алынады?

- Кілем тоқылу үшін қандай кезеңдер орындалу керек екен?

- Егер сіз кілем тоқитын болсаңыз нені бейнелер едіңіз?

Оқушылардан жауаптар ала отырып бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылады.

Слайд көрсету. Танымал дизйнерлердің жобаларымен танысу.

Презентация

Сабақтың ортасы



















Практикалық тапсырма № 1.

Тапсырма: Сурет бойынша кілем арналған нобай жасау үшін, ою-өрнектердің түрлерін зерттеп, сол бойынша креативті нобай жасап шығыңыздар.

Дескриптор:

- Ою-өрнектердің түрлеріне зерттеу жүргізе алады;

- Оюлардың ерекшеліктерін ажырата алады;

- Қажетті материалдарды біледі;

- Флипчартқа сызба ретінде зерттеу жұмысын орындай алады;

- Таныстырылым жасай алады.

Оқушылар зерттеу жұмыстарын бастайды. Топта өзара роль бөлісіп алады, мысалы мәлімет іздейтін адам, флипчартқа сызба, суретті салатын адам, спикер яғни таныстырылым жасайтын адам. Роль бөлісу оқушылардың жұмыстарын жеңілдететінін, нәтижелі жұмыс шығатынын мұғалім айтып өтеді.

Мәлімет іздеген адам топ ішінде міндетті түрде ақпарат бөлісуі қажет. Зерттеуді аяқтаған топ қол шапалақтап белгі береді және таныстырылым жасайды.

Таныстырылым жасап болған соң мұғалім кілем бұйымы үшін нобай жасауға арналған мәліметтерден тұратын слайдтарды көрсетеді.

Практикалық тапсырма № 2

Нобай: 1.Өсімдік тектес оюлар; 2.Жануар тектес оюлар; 3.Ғарыш тектес оюлар; Нобай жоғарыдағы өрнектеліп, нобай жасалынуы керек. Қалаған техникада түсте аяқтауға тиісті болады.

Мұндағы мақсат оқушылар тапсырманы толық орындағандығын, зерттеуді толық жасағандығын анықтау, оқушылар бір-бірлерін шынайы, әділ бағалайды. Тыңдап отырған оқушыларға өзара бағалау жүргізу үшін бағалау парақшасы беріледі. Оқушылар дескриптор бойынша өзара бағалау жүргізеді.

Дескриптор

+/-

Топ атауы


Ою-өрнектің түрлерін анықтай алады


«Нобай» ұғымын біледі


Формат бетінде нобай жасай алады


Флипчартқа сызба ретінде зерттеу жұмысын орындай алады


Сауатты таныстырылым жасай алады


Оқушылар таныстырылым жасап, бағалау жүргізіп болған соң сұхбат арқылы кері байланыс алынады. Бір оқушының қолына микрофон ретінде маркер беріледі. Бүгінгі тақырып бойынша бір-бірлеріне сұхбат жүргізу арқылы кері байланыс алынады.

Мұғалім бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан, қажетті ақпаратты толық жинақтап, сыныптастарымен бөліскен топ оқушыларын атап өтіп, қолдау көрсетуді ұсынады.

Sketchbook (сурет дәптері), түрлі-түсті қаламдар, өшіргіш алып келу.


Сабақтың соңы





Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді Білемін

Білдім

Білгім келеді



Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданылады

Бақылау.
Кері байланыс.
Бағалау критерийлері.
Жұмысын қорғау
 кезіндегі бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Техникалық қауіпсіздігінің сақталуы Жұмыс барысына құралсаймандарды қолданғанда сақ болу, жұмыс құралдарын ұқыпты ұстау, қолөнер бұйымдарымен ноутбуктарды қолданғанда қауіпсіз пайдалану,сақтау

Сабақ бойынша рефлексия


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

1:

2:






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!