САБАҚ: Көркем
еңбек
|
Мектеп: Ә.Молдағұлова атындағы шағын
орталықты НМ
|
Күні: 26.06.2018ж
|
Мұғалімнің есімі: Исатаева
А.Б
|
СЫНЫП: 8
|
Қатысқандарр саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Тақырыбы: Бұйымды ою-өрнек
элементтерімен безендіру
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
8.2.3.2.Әр түрлі конструкциялар мен материалдарды
(тоқыма, табиғи және жасанды) қолдана ортырып, өз бетінше
құрастырған технологиялық құжат арқылы күрделендірілген бұйымдар
дайындау.
8.3.3.1 Жасалған өнімнің (шығармашылық
жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін
крийтерийлерді қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
әр түрлі конструкциялар мен материалдарды
ажырату
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Безендіру-декорировать-dekorate,
ою-өрнек-орнамент-ornament
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
-
Discuss the chart that is created. Which is the
most popular fruit choice? How do we know?
-
Has
every learner’s choice been recorded? How can we
check?
-
Ask
learners if they can think of other questions that we might have
investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion
by suggesting – what else could we have put in the basket? What
other things could we try, to see if people have favourites? What
other questions could we have asked about our fruit
basket?
-
Take ideas and ask – What do you think the result
might be? What would the pictogram look like?
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Ою-өрнек элементтерінің
ережесі...
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
Мен ою-өрнек композициясын ..... жасау үшін
қолдандым.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Берілген бұйымды жасауда шебер келесі...
қолданды.
|
Бағалау
критерийі
|
Әр түрлі конструкциялар мен
материалдарды қолданады.
Жасалған бұйымның сапасын
анықтайды.
Арнайы құралдарсыз көре алмайтын заттарға мысал
келтіріп, зерттеп сипаттайды.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Азаматтық жауапкершілік,
құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, дағдылары қалыптасады.
Қарым-қатынас, сыни ойлау.
|
Пәнаралық б байланыс
|
Тарих, әдебиет,
жаратылыстану
|
Алдыңғы білім
|
«Бөлшектерді біріктіру мен безендіру» тақырыбы
арқылы оқушылардың алдыңғы білімін тексеру
|
Жоспары
|
|
уақыт
|
|
Жоспарланған
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Каллоборативты ортаны
ұйымдастыру
Оқушылар алдында сабақтың мақсаты мен міндетін
қою. Оқушылар сабақтың тақырыбымен мақсатымен
танысады.
Психологиялық ахуал.
Сабақты жақсы көңіл-күйде бастау мақсатында
оқушылар сәлемдескеннен кейін ортаға шығып, шеңбер құрып жақсы
тілектер айтады.
«Смарт
бейдж» арқылы қыздар 2 топқа
бөлінеді:
1 топ – «Оюлар»
2 топ –«Өрнектер»
Біріктірудегі негізгі мақсат,оқушылардың топпен
жұмыс жасаудағы дағдыларын дамыту.
Топтық
жұмыс. Алдыңғы оқуды қайталау
үшін «Конверттегі
сұрақтар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап
алынады.
Д
ескриптор
Білімалушы:
- сұрақтарға дұрыс жауап
береді;
- өз ойын еркін
жеткізеді;
Осы критерийлер бойынша оқушылар жұмыс
жасайды.Сосын бағалау процессі жүреді. Бағалау парағы сабақ
жоспарына сай алдын-ала дайындалады. Сабақтың басында бағалау
парағы әр топқа беріледі және топбасшы сабақ барысында бағалап
отырады. Бағалау + белгісімен белгіленеді. Сабақтың аяғында жинаған
жалпы бағасы шығарылады. Соған байланысты оқушының тапсырманы
қаншалықты орындағандығын білуге болады
|
Тапсырма парақшалары
Бағалау парағы
Ою-өрнек бейнеленген
бұйымдар
|
|
Ортасы
25 мин
3 мин
|
Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын ояту
үшін слайд көрсетіліп, оюдың түрлері туралы, сәндік –қолданбалы
өнер жайлы айтылады.
Оқушыларға роликтерді қарап шығып, өз
түсініктерін айтуды ұсыну. Ою-өрнектердің қандай ерекшеліктерін
білесіздер?
Көптеген бұйымдарға (тоқыма, табиғи, кесте т.б.)
ою-өрнек көріністері бейнелеген көшірме жұмыстар дайындап оқушылар
көзқарасын байыту, сонымен бірге бұйымның түрлі өзгерістерін
оқушыларға берілген бұйымдарды талдап, сұрақтарға жауап беруді
ұсынып, орындату.
Оқушылар жасалған бұйымның сапасына
ізденіс жасап, талдап, сұрақтарға жауап
береді.
Бұл бұйымда жалпы не
бейнеленген?
Бұл бұйымда ою-өрнектің қандай түрі
бейнеленеген?
Оюдың түрлерін қалай анықтай
алдыңыз?
Алдағы бұйымның түрлерін қандай түстер арқылы
табамыз?
Алдыңғы жоспардағы заттарды жасаудың
ерекшеліктері неде?
Жұмыстың қандай материалдармен орындалғанын
айқындау.
Жеке жұмыс: Ары
қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін, оқушылар мақта матасынан
жасалынған, маталар, қағаз алып келеді, оқушылар матамен жұмыс
жасайды.
Дескриптор
Білім алушы:
- Нобайға қарап ою-жабыстыруды
жалғастырады;
- Ою-өрнектерді орналастыруда симметрия
заңдылығын ұстанады;
-Қауіпсіздік ережесін ұстанады;
Дифференциациялық тапсырма бұл сабақта паралеллді
түрде жүреді. Өйткені, оқушының жалпы сыныппен, жас ерекшелігіне
қарай берілетін тапсырмаға қарамай, әр оқушының ізденіс жұмысы
әртүрлі болады. Құрылысы күрделі, түстік шешімі әртүрлі түстерді
үйлестіріп орналастырса осы тапсырма бойынша баланың деңгейі жоғары
болғаны. Ал, егер құрылымы онша күрделі емес бірнеше иірімнен ғана
тұратын нобай болса, онда деңгейі төмендеу деген
сөз.
«Бір қадам» әдісі
арқылы оқушылар мақал – мәтел айтып
жарысады.
|
Көркем ою-өрнектермен сәнделген
бұйымдар
https://www.youtube.com/Asyl
video
3мин.5 секунд
Қазақ сәндік-қолданбалы өнер – ою-өрнек,
қолөнер шеберлігі бойынша видеобейне, дыбыстық
жазба
Қолөнердің түрлері
Бұйымды орындауға арналған қажетті
материалдар: инелер, қайшылар,оймақ, жіптер,
маталар.
|
Аяқталуы
7
мин
|
Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға
тесттік жұмыс беріледі.
Тест сұрақтары 1 – топ «Оюлар» тобы
-
Сәндік қолданбалы өнердің ішіндегі ең көп
тараған өнер түрі?
а)
кесте өнері
ә)
зергерлік өнері
б)
ұсталық өнері
2) Кесте кергішті қай қолда ұстаған
дұрыс?
а)
оң қолда
ә)
сол қолда
б)
аяқта
3) Жануар текті ою өрнектер қандай бұйымдарда
қолданылады?
а)
тұрмыста
ә)
киімде
б)
әшекейлерде
4)
Өрнек элементтерінің үйлесімді реттілікпен орналасуы қалай
аталады?
а)
матив
ә)
раппорт
б)
симметрия
Тест сұрақтары 2- топ
«Өрнектер» тобы
-
Кесте тігістері неше топқа
бөлінеді?
а)
2
ә)
4
б)
6
2) Жұмыс көзден қанша қашықтықта болуы
керек?
а)
30-40 см
ә)
15-20см
б)
50-60см
3)
Қазақта ою өрнектер неше топқа бөлінеді?
а)
4
ә)
3
б)
2
4)
Өрнек элементтерінің белгілі бір реттілікпен кезектесуі қалай
аталады?
а)
ырғақ
ә)
элемент
б)
ассиметрия
Дескриптор
Білімалушы:
«Екі жақты күнделік»
әдісі
Жаңа сабаққа дейін
білгенім
|
Сабақтан кейін алған
білімім
|
|
|
Қорытындылау мақсатында мұғалім жалпы сабаққа
кері байланыс береді. Оқушылардың жасаған әр-бір іс-әрекеті жайлы,
бағалау парағындағы нәтижені айтып өтеді.
|
Тест парақшалары
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Жаңа тақырыпты ашу үшін «Конверттегі сұрақ»
әдісі арқылы жүзеге асты.
Бейнефильмді
қарай отырып, топпен және жұппен саралап, әр оқушының меңгеру
деңгейін және қажеттілігін анықтауға
бағытталды. Әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес Блум
таксономиясына негізделе отырып, деңгейлік тапсырма беріліп, оқушының тақырыпты
меңгеру деңгейін анықтауға бағытталған.
|
Тест сұрақтары
«Екі жақты күнделік»
әдісі
Қорытынды кезең
Оқушылардың үйренгенін тексеруді
үздіксіз кері байланыс жүргізе отырып, қателерін
түзетуге мүмкіндік жасау, жақсы жауаптарын
мадақтау.
|
АКТ-мен байланыс:
Тапсырмаларды электрондық оқулықпен орындау, бейнефильмді слайдтан
көру арқылы нәтижелерге қатысты болжам жасап, оны тексеріп көруге
мүмкіндік береді. Яғни оқушылардың танымдық ойлау дағдылары
дамиды.
Құндылықтардағы
байланыс:
Біздің басты міндетіміз –өндірісті, білім мен
ғылымды біріктіру
|
Рефлексия
Сабақ /оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|