Материалдар / Ашық сабақ "Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары жаңа әдістермен жасақталған. Жас мамандарға көмегі тиер деген ниетпен.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Ақпан 2023
118
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Булану және конденсация.Қаныққан және қанықпаған булар


Білім беру ұйымының атауы

Ә.Молдағұлова атындағы №38 мектеп-лицейі

Бөлімі:

8.1В Агрегаттық күйлер.

Педагогтің аты-жөні:

Максутова Н.М.

Күні:

19.10.2022 ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Булану және конденсация.

Қаныққан және қанықпаған булар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;

8.3.2.14 су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Заттың булану және конденсация құбылыстарын сипаттап, қаныққан және қанықпаған буларды түсіндіру.


Бағалау критерилері:

  • Заттың булану және конденсация, қаныққан және қанықпаған бу құбылыстарын сипаттайды;

  • Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналу процесін практикада қолданады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин.




3 мин




Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.



Қызығушылықтарын ояту және мақсатыда «Қолшатыр» әдісін пайдалану.

1. Заттың қатты күйден сұйық күйге айналу құбылысы  балқу

2. Балқу температурасы дегеніміз не?  Заттың балқу кезіндегі температура

3. Кристалдану температура дегеніміз не?  Заттың қатаятын температурасы

4. Кристалдану дегеніміз не? Заттың сұйық күйден қатты күйге айналуы

5. Аморфты денелерде кристалдық құрылыс бола ма? болмайды

6. Меншікті балқу жылуының формуласы  Q=λm

7. Меншікті балқу жылуының өлшем бірлігі  Дж/кг

8. Меншікті жану жылуының формуласы?  Q=qm

9. Меншікті жылу сыйымдылығының формуласы  Q=сm∆t

10. Жылу мөлшері дегеніміз не?  Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруі

11. Жылу мөлшері бір денеден екінші денеге өткенде сақтала ма? сақталады

12. Заттың қатты, сұйық қасиеттеріне ие болатын қандай денелер? Аморфты

13. Жылу мөлшері қалай белгіленеді?

14. Массаның өлшем бірлігі

15.Жылу алмасудың неше түрі бар

16. Судың меншікті жылусыйымдылығы нешеге тең?

17.Зат неше күйде болады?

18. Қатаю деген не?

Амандасады, сабақта жоқ оқушыларды айтады.

Ортаға жиналады, сұрақтарды ала отырып, оларға жауап береді.










Балқу және қатаю , меншікті балқу жылуы туралы айта алады.


Балл: 2



Ф Б




Қолшатыр

Түрлі түсті карточкалар, бағалау парағы



Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл» әдісі


5 мин


Білім дағдысы: Білу

1-тапсырма (W)

«Миға шабуыл» әдісі бойынша Қолшатырды қандай жағдайда қолданады?

Жаңбыр қалай пайда болады?


Оқушылардың жауаптары тыңдала отырып, жаңа тақырып ашылады.


Булану және кебу процесін толықтырып видео көрсетіледі.


Оқушылар қолшатырдың бүгінгі тақырыпқа байланысын ойланып айтады.

Сұйықтың булану процесін сипаттайды.


Жалпы балл -1

ФБ

«Жарайсың!»

«Өте жақсы!»

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Презентация


«Ой қозғау» әдісі

15 мин

Білім дағдысы: Қолдану

2-тапсырма (G)

Оқулықты пайлана отырып, жаңа сабақты талқылау үшін эсперименттік тапсырмалар беріледі.

Топтық жұмыс.


1 топ: Булану қарқындылығы қоршаған атмосфераға, яғни желге, тегіне тәуелді екендігін зерттеу.

Құрал-жабдықтар: екі шыны ыдыс, пипетка, су, спирт, қағаз желпуіш.

Дескриптор:

  • Бу молекулаларының сұйық бетінде қалай жүретіндігін анықтайды.

2 топ: Булану жылдамдығының температураға тәуелділігін зерттеу.

Құрал-жабдықтар: 2 мензурка, бетін жабатын шыны, ыстық су, салқын су.

Дескриптор:

  • Әртүрлі температурадағы булану жылдамдығын анықтайды.

  • Нәтижесін қорытады.

3 топ: Буланудың сұйықтың еркін бетінің ауданына тәуелділігін зерттеу.

Құрал-жабдықтар: шыны стакан, жалпақ шыны тостағанша, ыстық су.

Дескриптор:

Буланатын сұйық беті ауданының булану жылдамдығы арасындағы байланысты табады.

Әр топ өз тапсырмалары бойынша зерттеушілік – әңгіме жүргізіп, талқылайды.


Булану заттың тегіне, беттік ауданына, температураға байланыстылығын біледі.





Жалпы балл -3

Құрал-жабдықтармен жұмыс жасай білу – 1 балл;

Тәжірибені орындау – 1 балл;

Қорытынды жасау – 1 балл.

ФБ

«От шашу»


ДК экраны

8-сынып оқулығы.



Жұптық жұмыс. «Ойнайық та, ойлайық» әдісі

5 мин

«Шапалақ» ойыны

Әр топтан оқушылар шығара отырып сұрақтардың жауаптарын табу.

  1. Жылу мөлшері қандай әріппен белгіленеді?

  2. Кг ненің өлшем бірлігі?

  3. Дж-мен өлшенетін физикалық шама?

  4. 1 МДж-де неше Дж бар?

  5. 1 т-да неше кг бар?

  6. Меншікті жану жылуының формуласы?

  7. Меншікті жылусыйымдылықтың өлшем бірлігі?

  8. Температураны қандай әріппен белгілейді?

  9. 4200 Дж/кг*С ненің меншікті жылу сыйымдылығы?

  10. 1 л-де неше м3 бар.

Оқушы талқылауға арналған сұрақ бойынша өз ойын айтады

Жылу мөлшерінің , өлшем бірліктерін біледі, үлкен және кіші бірліктерді ажыратады, физикалық шамалардың белгіленулерін біледі.


Жалпы балл-2

ФБ

«Тамаша»

«Әлі де дайындықты қажет етеді»

ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Презентация

Жеке жұмыс

10 мин

Білім дағдысы: Түсіну

А деңгей:

  1. 500 г ағаш көмірі жанғанда қанша жылу мөлшері бөлініп шығады.

  2. Массасы 3 кг мысты балқу температурасында толық сұйық күйге айналдыру үшін 6,3*105 Дж жылу мөлшері шығындалды. Мыстың меншікті балқу жылуын анықтаңыз.

  3. Массасы 20 кг құрғақ ағаш толық жанғанда бөлінетін жылу мөлшері.

  4. Балқу температурасы 1 кг қорғасынды балқыту үшін қанша жылу керек?

В деңгей:

  1. Көлемі 2 л суды 200С-дан 1000с- қа жеткізіп, қайнату үшін қанша жылу мөлшері қажет?

  2. 1 л бензин жанғанда қанша жылу мөлшері бөлініп шығады?

  3. Ұзындығы 100 м, ені 6 м, тереңдігі 2 м бассейндегі суды 150С-тан 250С –қа қыздыру үшін қажетті жылу мөлшері.

  4. Температурасы 200С, массасы 0,02 кг суды қайнатып, толығымен буға айналдыру үшін қанша жылу мөлшері қажет?

С деңгей:

  1. Температурасы 15 0С, массасы 120 г шыны стаканға температурасы 1000С , массасы 200 г су құяды. Жылулық тепе-теңдік орнайтын температура ?

  2. Ванна дайындау үшін температурасы 110С салқын су мен температурасы 660С ыстық суды араластырды. . температурасы 360С болатын 110 л су алу үшін ыстық су мен суық судың көлемін табу керек?

Оқушылар деңгейлік есептерді шығарады.

Формулаларды пайдалана алады – 1 б

Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға келтіреді - 1

Есептеуді дұрыс жүргізеді – 1

Шешуін табады: - 1б

Жалпы балл-4


Ф Б


578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!