Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар" 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: §12 Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар |
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп МДШО» КММ |
|||||||
Күні: 14.10.2019ж |
Мұғалімнің есімі: Абитова Н |
|||||||
СЫНЫП: 8 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
|
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
|
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
|
||||||||
Бағалау критерийлері: |
- булану/конденсация процесін ажырата алады -қайнау және кебу просецтерінің қандай факторларға байланысты екенін анықтай алады - қаныққан және қанықпаған булар просецінің бір-бірінен айырмашылығын біледі, түсіндіре алады |
|||||||
Тілдік мақсат |
Тілдік мақсаттар Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру. Мысалы, бу, булану, су бу – пар – vapor булану – испарение – vaporization су – вода – water су буы – водяной пар – steam газ – газ - gas көлем – объем - volum булану жылуы – теплота парообразование - heat of vaporization меншікті – удельная - spesific конденсация – конденсация- condensation қайнау – кипеть – boil қайнау – кипение – boiling қайнау нүктесі – точка кипения – boiling point булану, бу түзілу – испарение, парообразование – evaporation |
|||||||
Құндылық |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Тарихтың, мәдениет тілдің біртұтастығы. |
|||||||
Алдыңғы оқу |
§11 Меншікті балқу жылуы |
|||||||
Жоспар |
||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||
Басталуы |
Амандасу, түгендеу. Топқа бөлу: стикер түстері арқылы
Атмофералық ахуал: «Біз қандаймыз?» әдісі мұғалім «Балалар біз қандаймыз?»-дегенде, оқушылар қандай екенін айтып өтеді (ұйымшылмыз, мықтымыз, білімдіміз, кішіпейілміз, т.с.с Өткенді қайталау: тест сұрақтары 1. Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі? А) Дж Ә) кг/Дж Б ) м В) Дж/кг 2. Отын жанғанда жылу мөлшерін есептеу формуласы? А) q=Q/m Ә) Q=qm Б ) Q=m/q В) m=Q/q 3. Отынның жану жылуының өлшем бірлігі? А) Дж Ә) кг/Дж Б ) Дж/кг В) Дж/кг С 4 . Қандай процесс балқу деп аталады? А)Сұйық күйге ауысу Ә)Еріп кету Б )Қатты күйге ауысу В) Кристалдану 5.Қандай процесс кристалдану деп аталады? А)Сұйык күйден қатты күйге ауысуы Ә) Қатты күйден сұйык күйге ауысуы Б )Заттың сууы В)Жылу өткізгіштік ҚБ: Өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің мадақтауы. |
стикерлер |
||||||
Ортасы |
«Миға шабуыл» суреттерге жауап сұрақтар арқылы
Мағынаны тану. «Ой қозғау» демонстратциялар көрсетіледі Топтық бірлескен жұмыс арқылы түсіндіреді. «Кіші жоба қорғау» І топ. Булану жылдамдығының тәуелділігін анықтау. ІІ топ. Кебу жылдамдығының шарттары қандай? ІІІ топ. Қайнау- Қаныққан және қанықпаған булар деп қандай процтерді айтамыз? ІV топ. Конденсация қандай құбылыс? ҚБ: Топтар өзара бірін-бірі бағалау критериялары : 1.Қорғау тәртібін сақтау: Уақыт және әдептілік; 2. Мазмұнның толық ашылуы; 3. Өмірден мысалдар келтіруі Дескриптор: -Тақырыпқа сай сурет таңдай білді. -булан , кебу, қайнау, конденсация процестері қандай факторларға байланысты екенін айтады -тақырыптың физикалық мағынасын түсіндіре алды. «Сиқырлы сандықша» қызықты сұрақтарға толы |
суреттер тефаль, әртүрлі ыдыспен сулар постер, түрлі-түсті қарындаштар сандықша |
||||||
Аяқталуы |
Жұптық жұмыс. Жалғасын тап
ҚБ: оқушылар бір-бірін мадақтау сөздер арқылы бағалау Кері байланыс: Үйге тапсырма: Булану және конденсация Қаныққан және қанықпаған бу ”Арал теңізі” туралы эссе жазу |
АКТ |
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс |
||||||
|
|
|
||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||
|
||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Қызықты сұрақтар. Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей
-
Жинап қойған жуылған кірдің жай , ал жіпке жайылған кірдің тез кебетіні неліктен ?
-
Бірдей температурада бөлмедегі жайылған кір баяу, ал ашық ауадағы кірдің тез кебетіні неліктен?
-
Неліктен ыстық шай үрлегенде тез суиды ?
-
Жайылған кір мен шабылған шөп неге жел болғанда тез кебеді ?
5. Ылғал ағаш құрғақ ағашқа қарағанда отта баяу жанады. Себебін түсіндіріңдер.
ІІ деңгей
1.Өзенге шомылып шыққан адамның , өте ыстық күннің өзінде денесінің суитыны неліктен ?
2.Жаңбыр жауғанда ауаның суып кететіні неліктен ?
3. Резеңке киім кигенде , ыстыққа шыдаудың қиындығын қалай түсіндіресіңдер?
ІІІ деңгей
1.Қол бұлғаңдар. Енді оған иіс су жағып , қайта бұлғаңдар. Осы кезде не сезінгендеріңді түсіндіріңдер.
2.Ашық тоғандарда жиналған судың температурасы қоршаған орта температурасынан үнемі төмен болады. Оның себебі неде ?