|
Тақырыбы: Мен өлшеймін жəне таразыға тартамын. Центнер
|
Мектеп:Үлгілі орта мектебі |
|||||||||
|
Күні:17.10.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Г.Е.Сыдықбаева |
|||||||||
|
Сынып:2 «А» |
Қатысқандар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
2.1.3.2.Ұзындық (м), масса (ц), тəулік өлшем бірліктерін қолданып өлшеу 2.1.3.4. Ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар үшін: м, ц, бірліктерді пайдалана отырып, шамаларды өлшеуді жүргізу, ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен салмақ бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру. |
|||||||||
|
|
Бірқатар оқушылар үшін: ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіре отырып, шамаларды қосу жəне азайту амалдарын жүргізу. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар үшін: түрлі дерек көздерінен ежелгі өлшем бірліктері мен олардың қатынасын білу. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар үшін: ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) қалай түрлендіретінін түсіндіру, олардың арасындағы қатынасты орнату. Пəндік лексика жəне терминология: өлшем бірлігі, шама, ұзындық, масса, бірліктердің түрленуі, ұсақ бірліктерді ірілендіру жəне керісінше айналдыру. |
|||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл. Талқылау: |
||||||||||
|
Əртүрлі өлшем бірліктерінде берілген шамалардың мəндерін қалай қосу жəне азайту ыңғайлы екенін түсіндіре аласың ба? Салмақты қалай өлшейтінін түсіндір. Ежелде қандай салмақ өлшем бірліктері болғанын білесің бе? |
||||||||||
|
Жазу: |
||||||||||
|
Өлшеу нəтижесін жаз, басқа өлшем бірліктерінде жаз. |
||||||||||
|
Тірек білім, білік, дағдылар |
Шамалар жəне олардың өлшем бірліктері. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Қоры |
||||||||
|
4 минут |
Психологиялық дайындық. Би «Көңілді күн» -Көңіл күйлеріңіз қалай? Олай болса бүгінгі сабағымызды осы көңіл күйде сабағымызды бастайық. Топқа бөлу. Сыныпты шамаларды өлшеу құралдарымен топқа бөлу. Шамалар бойынша оқушылар топқа бөлінеді. І-топ жасыл, ІІ-топ қызыл, ІІІ-топ көк
1 топ-«Ұзындық» 2 топ-«Масса» 3 топ-«Уақыт»
|
Сабақтың презентация сын қолдану |
||||||||
|
1 минут |
Топ ережесін еске түсіру. (ТЖ) «Математикалық жүгіру»(ойыны) Әр топ өз шамаларының өлшем бірліктерін атап шығады. І-топ Ұзындық өлшем
бірліктері ІІІ-топ Уақыт өлшем бірліктері
|
|
||||||||
|
1 минут
|
Оқушылардан қандай масса бірліктерін білетіндіктерін сұраймын. Мақсат қою:
Ц-центнер 1ц=100кг=100000г |
Кесте |
||||||||
|
10 минут |
Жаңаны ашу. № 1-тапсырма бойынша (ТЖ) «Алғыр топ» әдісі І топ-Үй жануарларын қай таразыға тартуға болатынын көрсет
ІІ топ – Картоп, пияз, сәбізді қандай таразымен тартқан дұрыс?
|
Оқулық, дəптер, шкалалы жер таразысы |
||||||||
|
12 минут |
ІІІ-топ- Картоп, пияз, сәбізді кг айналдыр
2ц = кг 3ц= кг 5 ц= кг
|
|
|
10 минут |
Оқушылар 100кг есептеу арқылы центнер мен кг арасындағы қатынасын түсінеді Көкөністің, бидайдың, мақтаның өнімдерін, үлкен заттарды немесе жануарларды центнермен өлшеген қолайлы.
№2тапсырма «Кім жүйрік» әдісі Оқулықпен жұмыс (Тж) Дескрипторы:
ҚБ:
№3-тапсырма
(ЖЖ). «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 1ц–5кг=□ □+8кг=1ц 1ц–19кг=□ □–44кг=56кг 1ц–80кг=□ □+17кг=1ц
1ц–35кг=□ □+48кг=1ц 1ц–89кг=□ □–24кг=66кг 1ц–89кг=□ □+72кг=1ц Дескрипторы:
ц, кг масса өлшем бірліктерінің қатынасын білемін. ҚБ: Жұптар бірін-бірібағалау: дұрыс жауапқа-5 2 қате -4 3 қатеден кейн-3 №5 тапсырманы «Мен зерттеушімін» әдісі
Тапсырманы орындау барысында тəжірибелік жұмыс ұйымдастыру.
|
Оқулық, дəптер |
|
2 минут |
Дескрипторы:
ҚБ: «Басбармақ» әдісі
|
|
|
Соңы |
(ӨЖ)Бекіту Т Е С Т 1. 1 – сағ неше мин бар? а/ 70 – мин ә/60 – мин 80 – мин 2.Қосындының мәнін тап. 48 + 12 а/ 60 ә/ 70 б/ 58 3. Шешесі 27 – жаста , қызы одан 20 – жас кіші. Қызы неше жаста? а/ 47 – жаста ә/70 – жаста 7 –жаста 4.Сағатпен өрнекте. 1 – тәулік 3 – сағат а/ 23 – сағ ә/ 27 – сағат б/ 30 –сағат 5. Бір аптада неше күн бар ? а/ 6 – күн ә/ 7 – күн б/ 8 – күн 6.Дециметрмен өрнекте 80 – см а/ 80 – дм ә/ 8 – дм б/ 10 – дм 7. 56см-36см=? а/ 25 – см ә/ 20 – см б/ 30- см 8. Ұзындықтың бірліктерін көрсет. а/ кг, ц, т ә/мм,см, дм, м, км б/л 9.Тиынмен өрнете 6 –теңге 9 тиын а/ 69 –теңге ә/ 609 теңге б/ 699 теңге 10.Раздяд дегеніміз не? а/Цифрлардың жазылуы. ә/сандарды жазудағы цифрлардың орны Кері байланыс «Желкенді кеме»
|
|
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қосымша тапсырманы қажет ететін оқушыға өз тарапымнан «Сәйкестендіру» әдісі бойынша жануарларды салмағына қарай салыстыру тапсырмаларын беремін. Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіріп беремін. Тапсырма «Тез жауап бер» әдісі Бидайдың салмағы 32ц, Сұлының салмағы 41ц тартады.Сұлының салмағы бидайға қарағанда қаншаға артық ? |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қалыптастырушы бағалау критерийлеріне сәйкес жүргізіледі Басбармақ» әдісімен бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. «Шапалақ» «Бірін-бірі-бағалау» |
Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие құндылықтары |
|
Рефлексия |
Жауап жазылады |
|
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды. Себебі, сабақ мақсаты оқу мақсатына негізделіп, тақырыпқа сай жоспарланды. |
|
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Оқушылар бүгінгі сабақта массаның өлшем бірлектерін үйренді, салмақ өлшеді, салыстырды, өрнек құрастырды. |
|
|
Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? |
Сабақ жоғары деңгейде, қызықты өтті. |
|
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарлаған саралау жұмысы оқушылардың деңгейіне сай берілді. |
|
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. |
|
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
Жоспарыма практикалық жұмысты көбірек енгізер едім. |
|
|
Қорытынды бағалау |
||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Серіппелі доп» әдісінде оқушылардың белсене қатысуы. 2: Топпен жұмыс жасауы. |
||
|
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:Іс-тәжірбие жүзінде көрсеткенде оқушылардың есте сақтауына ықпалын тигізер еді. 2: Тапсырмаларды бұданда қызықты етіп алсақ. |
||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.Белсенді оқуды түрлендіру 2:Қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіріп беруін білдім. |
||
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц






|
Автордың аты -жөні |
Сыдықбаева Гүлнұр Ержанқызы |
|
Жобаның аты |
Ашық сабақтың тақырыбы: Центнер |
|
Бағыты |
«Шығармашыл толқын» (Бастауыш сынып) |
|
Қызметі |
Бастауыш сынып мұғалімі |
|
Мектептің мекен жайы, телефон нөмірі |
Үлгілі ауылы, Жақыпбай көшесі 87262752092 |
|
Автордың мекен-жайы: |
Үлгілі ауылы, Жақыпбай №180 |
|
Автордың телефон нөмірі |
87076281803 |
|
Автордың электорнды поштасы |
Gulnura_93.24@mail.ru |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ центнер 2 сынып қмж
Ашық сабақ центнер 2 сынып қмж
|
Тақырыбы: Мен өлшеймін жəне таразыға тартамын. Центнер
|
Мектеп:Үлгілі орта мектебі |
|||||||||
|
Күні:17.10.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні:Г.Е.Сыдықбаева |
|||||||||
|
Сынып:2 «А» |
Қатысқандар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Оқу мақсаттары: |
2.1.3.2.Ұзындық (м), масса (ц), тəулік өлшем бірліктерін қолданып өлшеу 2.1.3.4. Ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар үшін: м, ц, бірліктерді пайдалана отырып, шамаларды өлшеуді жүргізу, ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен салмақ бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіру. |
|||||||||
|
|
Бірқатар оқушылар үшін: ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) олардың арасындағы қатынас негізінде түрлендіре отырып, шамаларды қосу жəне азайту амалдарын жүргізу. |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар үшін: түрлі дерек көздерінен ежелгі өлшем бірліктері мен олардың қатынасын білу. |
||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар үшін: ұзындық бірліктері (см, дм, м) мен масса бірліктерін (кг, ц) қалай түрлендіретінін түсіндіру, олардың арасындағы қатынасты орнату. Пəндік лексика жəне терминология: өлшем бірлігі, шама, ұзындық, масса, бірліктердің түрленуі, ұсақ бірліктерді ірілендіру жəне керісінше айналдыру. |
|||||||||
|
Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл. Талқылау: |
||||||||||
|
Əртүрлі өлшем бірліктерінде берілген шамалардың мəндерін қалай қосу жəне азайту ыңғайлы екенін түсіндіре аласың ба? Салмақты қалай өлшейтінін түсіндір. Ежелде қандай салмақ өлшем бірліктері болғанын білесің бе? |
||||||||||
|
Жазу: |
||||||||||
|
Өлшеу нəтижесін жаз, басқа өлшем бірліктерінде жаз. |
||||||||||
|
Тірек білім, білік, дағдылар |
Шамалар жəне олардың өлшем бірліктері. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-əрекет |
Қоры |
||||||||
|
4 минут |
Психологиялық дайындық. Би «Көңілді күн» -Көңіл күйлеріңіз қалай? Олай болса бүгінгі сабағымызды осы көңіл күйде сабағымызды бастайық. Топқа бөлу. Сыныпты шамаларды өлшеу құралдарымен топқа бөлу. Шамалар бойынша оқушылар топқа бөлінеді. І-топ жасыл, ІІ-топ қызыл, ІІІ-топ көк
1 топ-«Ұзындық» 2 топ-«Масса» 3 топ-«Уақыт»
|
Сабақтың презентация сын қолдану |
||||||||
|
1 минут |
Топ ережесін еске түсіру. (ТЖ) «Математикалық жүгіру»(ойыны) Әр топ өз шамаларының өлшем бірліктерін атап шығады. І-топ Ұзындық өлшем
бірліктері ІІІ-топ Уақыт өлшем бірліктері
|
|
||||||||
|
1 минут
|
Оқушылардан қандай масса бірліктерін білетіндіктерін сұраймын. Мақсат қою:
Ц-центнер 1ц=100кг=100000г |
Кесте |
||||||||
|
10 минут |
Жаңаны ашу. № 1-тапсырма бойынша (ТЖ) «Алғыр топ» әдісі І топ-Үй жануарларын қай таразыға тартуға болатынын көрсет
ІІ топ – Картоп, пияз, сәбізді қандай таразымен тартқан дұрыс?
|
Оқулық, дəптер, шкалалы жер таразысы |
||||||||
|
12 минут |
ІІІ-топ- Картоп, пияз, сәбізді кг айналдыр
2ц = кг 3ц= кг 5 ц= кг
|
|
|
10 минут |
Оқушылар 100кг есептеу арқылы центнер мен кг арасындағы қатынасын түсінеді Көкөністің, бидайдың, мақтаның өнімдерін, үлкен заттарды немесе жануарларды центнермен өлшеген қолайлы.
№2тапсырма «Кім жүйрік» әдісі Оқулықпен жұмыс (Тж) Дескрипторы:
ҚБ:
№3-тапсырма
(ЖЖ). «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі 1ц–5кг=□ □+8кг=1ц 1ц–19кг=□ □–44кг=56кг 1ц–80кг=□ □+17кг=1ц
1ц–35кг=□ □+48кг=1ц 1ц–89кг=□ □–24кг=66кг 1ц–89кг=□ □+72кг=1ц Дескрипторы:
ц, кг масса өлшем бірліктерінің қатынасын білемін. ҚБ: Жұптар бірін-бірібағалау: дұрыс жауапқа-5 2 қате -4 3 қатеден кейн-3 №5 тапсырманы «Мен зерттеушімін» әдісі
Тапсырманы орындау барысында тəжірибелік жұмыс ұйымдастыру.
|
Оқулық, дəптер |
|
2 минут |
Дескрипторы:
ҚБ: «Басбармақ» әдісі
|
|
|
Соңы |
(ӨЖ)Бекіту Т Е С Т 1. 1 – сағ неше мин бар? а/ 70 – мин ә/60 – мин 80 – мин 2.Қосындының мәнін тап. 48 + 12 а/ 60 ә/ 70 б/ 58 3. Шешесі 27 – жаста , қызы одан 20 – жас кіші. Қызы неше жаста? а/ 47 – жаста ә/70 – жаста 7 –жаста 4.Сағатпен өрнекте. 1 – тәулік 3 – сағат а/ 23 – сағ ә/ 27 – сағат б/ 30 –сағат 5. Бір аптада неше күн бар ? а/ 6 – күн ә/ 7 – күн б/ 8 – күн 6.Дециметрмен өрнекте 80 – см а/ 80 – дм ә/ 8 – дм б/ 10 – дм 7. 56см-36см=? а/ 25 – см ә/ 20 – см б/ 30- см 8. Ұзындықтың бірліктерін көрсет. а/ кг, ц, т ә/мм,см, дм, м, км б/л 9.Тиынмен өрнете 6 –теңге 9 тиын а/ 69 –теңге ә/ 609 теңге б/ 699 теңге 10.Раздяд дегеніміз не? а/Цифрлардың жазылуы. ә/сандарды жазудағы цифрлардың орны Кері байланыс «Желкенді кеме»
|
|
|
Қосымша мәліметтер |
|
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қосымша тапсырманы қажет ететін оқушыға өз тарапымнан «Сәйкестендіру» әдісі бойынша жануарларды салмағына қарай салыстыру тапсырмаларын беремін. Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіріп беремін. Тапсырма «Тез жауап бер» әдісі Бидайдың салмағы 32ц, Сұлының салмағы 41ц тартады.Сұлының салмағы бидайға қарағанда қаншаға артық ? |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Қалыптастырушы бағалау критерийлеріне сәйкес жүргізіледі Басбармақ» әдісімен бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. «Шапалақ» «Бірін-бірі-бағалау» |
Пәнаралық байланыс, денсаулық және қауіпсіздік, АҚТ-мен байланыс, тәрбие құндылықтары |
|
Рефлексия |
Жауап жазылады |
|
|
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды. Себебі, сабақ мақсаты оқу мақсатына негізделіп, тақырыпқа сай жоспарланды. |
|
|
Бүгін оқушылар не үйренді? |
Оқушылар бүгінгі сабақта массаның өлшем бірлектерін үйренді, салмақ өлшеді, салыстырды, өрнек құрастырды. |
|
|
Сабақ қалай өтті? Қандай деңгейде өтті? |
Сабақ жоғары деңгейде, қызықты өтті. |
|
|
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Жоспарлаған саралау жұмысы оқушылардың деңгейіне сай берілді. |
|
|
Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақытты тиімді пайдаландым. |
|
|
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім? |
Жоспарыма практикалық жұмысты көбірек енгізер едім. |
|
|
Қорытынды бағалау |
||
|
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: «Серіппелі доп» әдісінде оқушылардың белсене қатысуы. 2: Топпен жұмыс жасауы. |
||
|
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:Іс-тәжірбие жүзінде көрсеткенде оқушылардың есте сақтауына ықпалын тигізер еді. 2: Тапсырмаларды бұданда қызықты етіп алсақ. |
||
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажетті болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1.Белсенді оқуды түрлендіру 2:Қабілетті оқушыларға тапсырманы күрделендіріп беруін білдім. |
||
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц
1
ц–35кг= +48кг=1ц 1ц–80кг=
–24кг=66кг 1ц–89кг=
+72кг=1ц






|
Автордың аты -жөні |
Сыдықбаева Гүлнұр Ержанқызы |
|
Жобаның аты |
Ашық сабақтың тақырыбы: Центнер |
|
Бағыты |
«Шығармашыл толқын» (Бастауыш сынып) |
|
Қызметі |
Бастауыш сынып мұғалімі |
|
Мектептің мекен жайы, телефон нөмірі |
Үлгілі ауылы, Жақыпбай көшесі 87262752092 |
|
Автордың мекен-жайы: |
Үлгілі ауылы, Жақыпбай №180 |
|
Автордың телефон нөмірі |
87076281803 |
|
Автордың электорнды поштасы |
Gulnura_93.24@mail.ru |
шағым қалдыра аласыз




















