Материалдар / Ашық сабақ Дара және күрделі сөздер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ Дара және күрделі сөздер

Материал туралы қысқаша түсінік
Дара және күрделі сөздердің жасалуы туралы мәлімет берілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Шілде 2018
1383
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

13-Сабақ: Дара сөздер мен күрделлі сөздер

Мұғалім: Ж. Ереханова

Күні: 2.10.2017ж

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақ негізделген оқу мақсаты


Дара сөздер мен күрделі сөздерді анықтайды

Жасалу жолымен танысады. Сөз құрамын ажыратады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сөз тұлғасымен танысады, дара және күрделі сөздерді



ажыратады

Оқушылардың басым бөлігі: Құрамына қарай бөлінуін анықтайды.


Ерекшеліктерін


Кейбір оқушылар: Сөз тұлғасының мәнін анықтайды. Жасалу жолымен танысады.


Тілдік мақсат

Оқушылар: тапсырыманы орындай алады.... (істей) алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Сөз тұлғасы,сөз құрамы,дара және күрделі,түбір,қосымша, біріккен сөз,жалғау,жұрнақ.


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:




  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Талқылауға арналған тармақтар; Түбір мен қосымша,дара және күрделі,біріккен сөздер,тіркескен сөздер.


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар:

Жаттығу орындау кезіндегі тапсырма: Сөздердің құрамын ажырату,ауызша талдау.



Ресурстар:

Қазақ тілі оқулығы, көрнекіліктер, АКТ және т.б.

Пәнаралық байланыс:

әдебиет

Алдыңғы оқу:

Түбір мен қосымша

Сабақ жоспары

Жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

Ұйымдастыру

(1-3 минут)

Топқа біріктіру

Психологиялық ахуалын қалыптастыру. Менің мектепте оқу себебім:..........

Оқушыларды сабақтың мақсатымен, сабақ барысында бағалану өлшемдерімен таныстыру

Топқа кеспелер арқылы біріктіру.

«Дара сөздер»

«Күрделі сөздер»

«Туынды сөздер»

Үй тапсырмасын сұрау 7мин


37-жаттығуды оқып талдау «Өзіңді-өзің бағала» сұрақ- жауап 1.Тіл білімінің негізгі салаларын ата? 2. Фонетика саласы нені зерттейді? 3.Сөзжасам деген не? 4.Сөз құрамына қарай калай бөлінеді? 5.Сөз тұлғасына қарай қалай бөлінеді? Түбір сөз деген не? Туынды сөздер қалай жасалады? Қосымшаның түрлерін ата?Олардың бір-бірінен айырмашылығы неде?



жеке, жұптық

37-жаттығу

ЖАҢА САБАҚ 15 мин

«Миға шабуыл» Оқылған мәтінді тыңдау. Әр топтың сандығы бар,соған мәтіндегі кездескен барлық дара және күрделі сөздерді салып отырады. Әр топтан бір оқушы шығып мысал жазады «Үш қадамды сұхбат» арқылы жаңа сабақты қорытады 1.Сөздің құрамына қарай қандай түрлері бар? .....

Топпен жұмыс

Әр топ тақырыпты өздігінен меңгереді БББ кестесін толтыру

Сабақты бекіту 10 мин


Төмендегі сөздердің дара , күрделі екенін ажырату І  деңгей                                        

1.Төмендегі сөздердің қайсысы дара, қайсысы күрделі сөздер екенін ажыратып жаз.

Аспан көк, жомарт,  астан- кестен, жүз екі, тасбақа.

2.Төмендегі сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.

Тоғызқұмалақ , қолма- қол, см, қырық тоғыз. 3.      Дара мен күрделі сөздерді салыстыр.

ІІ  деңгей

1.Берілген қос сөздерді пайдаланып, сөз тіркесін жаса. Дабыр- дүбір, көші- қон, азды- көпті, оқу- тәрбие. 2.Қысқарған сөздерге қосымша жалғап, сөз тіркесі мен сөйлем құра. Колхоз, км, ҚарМУ.

3.      Қос сөздерді кіріктіріп, мәтін құра.

  ІІІ  деңгей

«Ұстаз- ұлы тұлға» тақырыбына шығарма жаз.

39- жаттығу Ұжымдық жұмыс.

Үйге тапс. 3 мин


 Келесі сабаққа шолу жасау 40-41-жаттығу

Тапсырманы орындау

БАҒАЛАУ


«Жалғастыру» әдісі. 13-15- «5», 10-12 «4», 8-12 «3» 1-8 «2» баға

Бағалау парақшасы

КЕРІ БАЙЛАНЫС

2 минут )

«Сабақтағы өз әрекетің» тәсілі

стикерлер

Рефлексия

сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімді болды?




сабақта жоспарланған іс-әрекеттерді орындауда не тиімсіз болды



Келесі сабақта өз жоспарыңызға қандай өзгерістер енгізген болар едіңіз?













































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!