Биология пәні
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Бекітемін:
№44лицей директоры
Н.А.Садыкова
«____» __________ 2020ж
|
Ұзақ мерзімдік жоспардың бөлімі: 7. Координация және реттелу Күні: 10.03.20ж Сынып: 7 «М1» Мектеп: «Оралхан Бөкей атындағы №44 лицейі» КММ Мұғалімнің аты жөні: Ахметбаева Б.К.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы.Ұйқы гигиенасы және жұмысқа қабілеттілік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.7.8. ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы: ұйқының физиологиялық маңызын біледі. Оқушылардың көпшілігі: ұйқының физиологиялық табиғатын түсінеді. Оқушылардың кейбірі: баяу, тез ұйқы фазаларын және ұйқы гигиенасының талаптарына мысал келтіріп, дәлелдейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1. Кез келген бірнеше биологиялық ырғақты атайды және олардың себебін түсіндіреді; 2. Ұйқы кезеңдерін атайды; 3. Тез және баяу ұйқы кезеңдерін сипаттайды; 4. Ағза үшін тез және баяу ұйқы қандай физиологиялық қызмет атқаратынын түсіндіреді; 5. Оқулықта айтылған ғалымдардың түс көру туралы пікірлерін талдайды; 6. Ұйқының ағза жағдайы мен жұмысқа қабілеттілігіне әсерін көрсететін сызба сызады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша сөздер мен терминдер: Биологиялық ырғақ, ұйқы, сергектік, баяу ұйқы (ортодоксальді), тез ұйқы (парадоксальді), түс, түс көрушілік, электроэнцефалограмма, жұмысқа қабілеттілік, қажу, шаршау т.б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұйқының түрлерін, маңызын талдай отырып, адам ағзасы үшін маңызын түсіндіру. Алған білімдерін өмірде қолдана алуға үйрету. Қарым-қатынас дағдыларын дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Гигиена, психология, анатомия. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ мүмкіндіктерін пайдалана отырып, оқушылардың білімін толықтыру үшін нұсқаулықтар беріледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білімдер |
Жүйке жүйесі, рефлекс, рефлекс түрлері, ми, ми бөліктері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар- ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
1 мин
10 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
Жағымды психологиялық ахуал тудыру.
(Ж) №1.Тапсырма. «Ғажайып бестік» (сұрақ –жауап) Оқушы қалауы бойынша сандардың бірін таңдап, жасырынған сұраққа жауап береді.
10-Жүйке жүйесінің қызметі. Жауабы: жеке мүшелер мен жүйелердің жұмысын үйлестіру, басқару. 5-Жүйке жүйесінің типтері. Жауабы: дуффузиялық, сатылы, түйінді, түтікше тәрізді. 10-Омыртқалы жануарлардағы мидың даму эволюциясы. Жауабы: көрсетілім 5-Ми бөліктері. Жауабы: алдыңғы ми, ортаңғы ми, сопақша ми, мишық, аралық ми. 5-Жүйке жүйесінің негізгі жасушасы. Жауабы: нейрон. 10-Нейронның құрылысы. Жауабы: денесі (ядро, цитоплазма), өсінділері-дендрит, аксон. 10-Жүйке жүйесінің бөлімдері. Жауабы: орталық, шеткі, сомалық, вегетативті немесе автономды. 5-Орталық жүйке жүйесі. Жауабы: ми, жұлын. 5-Жұлынның құрылысы. Жауабы: сұр заты, ақ заты, жұлынның орталық өзегі, артқы түбір, алдыңғы түбір, жүлгесі. 10-Рефлекс. Рефлекс доғасы. Жауабы: сурет бойынша талдау. 5-Рефлекс түрлері. Жауабы: шартты және шартсыз. 10-Үлкен ми сыңарларының бөлімдері, орталықтары. Жауабы: маңдай, төбе, шүйде, самай. Бағалау түрі: 5 саны - А деңгейінің сұрағы, «Жақсы» деп бағаланады. 10 саны - В деңгейінің сұрағы, «Жарайсың» деп бағаланады. |
Омыртқалы жануарлар дың миы -5,
Үлкен ми сыңарлары;
Рефлекстік доғаның суреті. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту.
«
Суреттерде не көріп тұрсыздар? Сабаққа қандай қатысы бар? Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар?
(М) Жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстырады.
Сабақтың тақырыбы: Адам ағзасы үшін ұйқының маңызы.Ұйқы гигиенасы және жұмысқа қабілеттілік. Сабақтың мақсаты: 7.1.7.8. Ағзаның тіршілік әрекеттерінің қалпына келуіне және тынығуына ұйқының маңызын түсіндіреді.
|
Сурет көрсету
Бейнефильм «Ұйқы туралы»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
15 мин
7 мин
|
(Т) №2. Тапсырма. «Сиқырлы конверт» әдісі. Таңдау жолымен 4 - топқа тапсырмалар беріледі. 1-топ. ТVшоу. «Жануарларда ұйықтайды екен...» (Қызықты ақпарат) 2-топ. Ұйқының фазалары. (Постер жасау) 3-топ. ТVшоу. «Түс.Түс көру» 4-топ. Ұйқы гигиенасы.(Жадынама құрастыру)
Бағалау критерилері: 1.Ұйқының- физиологиялық күй екенін біледі; 2.Ұйқының - ағзаның тынығуына, қалпына келуіне тигізетін әсерін түсінеді; 3.Ұйқының ағза жағдайы мен жұмысқа қабілеттілігіне әсерін көрсететін сызба сызады; 4.Электроэнцефалограмма арқылы мидың биоэлектрлік белсенділігі берілген суреттен ұйқының кезеңдерін анықтауға болатынын біледі.
Бағалау парағы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


1 мин














