Материалдар / Ашық сабақ: Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер 8-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ: Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ: Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер 8-сынып. Мақалада 8 сыныпқа физика пәні сабақ жоспары жарияланған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қаңтар 2022
1577
14 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электростатика негіздері

Педагогтің аты-жөні

Мұқаш М.Т

Күні:


Сынып: 8 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Денелердің электрленуі. Электр заряды. Өткізгіштер мен диэлектриктер

Сабақтың номері:

25

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.1. электр зарядын сипаттау

8.4.1.2. үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру

8.4.1.3. электрленудің оң және теріс әсерлеріне мысал келтіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысымен танысу

Басым бөлігі: Денелердің электрленуі және электр зарядын сипаттау

Кейбір оқушылар: Электр зарядын және денелердің электрлену тәсілін түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық ахуал: «Заряд алу»


Топқа бөлу: «Атомдар мен молекулалар»

1 топ «Оң заряд»

2 топ «Теріс заряд»

3 топ «Бейтарап»


Молекулалар сияқты жалғыз қимылдайды.Молекулалар бірігіп екеу болады, сосын үшеу болады. Атомдар түзіледі. Оқушылар молекулалардан атомдар түзілу арқылы топтасады.


Атомдар және молекулалар суреті.

Презентация















































Сабақтың ортасы






























(W) Ширату жаттығуы: «Socrative» программасында тест тапсырмасын орындау.

1) Термодинамиканың бірінші заңының формуласы

А)Q = ∆U + A

Б) Q = ∆U - A

B) Q = ∆А- Q

С) Q = ∆U / A

2)Газдың жұмысын анықтайтын формула

А) А = ∆U + Q

Б) A = P V

B) A = ∆P- Q

С) A = ∆V / P

3) Табиғаттағы процесстердің қайтымсыздығын,процесстердің бағытын көрсететін заң?

А) изопроцесс

Б) термодинамиканың бірінші заңы

B) термодинамиканың екінші заңы

С) пайдалы әрекет коэффициент заңы

4) Машинаның пайдалы әсер коэффициенті анықталады:

А) η · 100%

Б) η · 100%

В) η · 100%

С) η ·

5) суреттен қандай құбылыс байқадыңыз?

А) мүндай құбылыспен таныс емеспін

Б) денелердің электрленуі

B) дене көлемінің артуы

С) пайдалы әрекет жұмысы

(f) : «Ынталандыру»


БД: білу, түсіну

БО : «Мәселе неде?»

(Е,G) Тапсырма 1.

1топ Ежелгі грек ойшылы фалес бұл құбылысты қалай түсіндірген?

2топ Денелер қалай электрленеді?Денелерлі электрлендіру тәсілдері?

3 топ Электр заряды ұғымы?

(f) : «Тұжырым таңдау»

БД: түсіну


БО : «Дыбыстау»

Оқушылар бейнебаянан электр заряды, электрленудің қолданылуы туралы видео түсіндіру.

БД: білу, түсіну

БО : «Құрастыру,сосын жауап беру»

(G) Тапсырма 2

Электроскоп және электрофор машинасымен жұмыс жасау жәнеденелердің электрленуін тексеру




Денелер қалай электрленеді?


БД: түсіну,қолдану

БО : «Ойлан, жұптас,пікірлес»

(i,j) Тапсырма 3

  1. Бейтарап атомның 4 электроны бар. Осы атомның ядросында қанша протон бар?

  2. Үйкеліс арқылы шыны таяқшадан 6 электрон алынды. Таяқшаның зарядын анықтаңыз?

  3. Үйкеліс арқылы шыны таяқшадан қанша электрон алынды? Таяқшаның заряды 12,8 нКл.




Ұялы телефондары арқылы Socrative программасында тест тапсырмасын орындайды.























































Берілген дескриптор бойынша т жасайды.

Тәжірибе жасайды. Өзара пікірлеседі, келген қорытындымен бөліседі.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Электр зарядының екі тегін ажыратады

-Үйкеліс, индукция арқылы дененің электрлену құбылысын анықтайды;

Электрленуге екі дене қатысатынын көрсетеді;

Қорытынды жасайды












Оқушылар берілген құралдар арқылы электроскоп құрады. Денелердің электрленуін тексереді.



Бағалау критерийі

Дескриптор

денелердің электрлену тәсілін түсіндіру

Электроскоп құрылысын анықтайды

Моделін құрады


Жұмыс істеу принципін түсіндіреді










Оқушылар бірінші өздік жұмыс орындайды яғни есепті жеке орындайды, және жұптаса отырып тексереді.


Бағалау критерийі

Дескриптор


Денелердің электрленуі және электр зарядын сипаттайды

Берілгенін жазады,электр зарядының формуласын қолданады

Есептеу жүргізеді

Жауабын табады



Тест барысында жинаған ұпайлары арқылы



















































Ұялы телефон, проектор

https://b.socrative.com/teacher/#import-quiz/63580121








Оқулық, жұмыс дәптері










































Оқулық, жұмыс дәптері, Кесте



Тірек-сызба















Электр заряды. Кулон заңы - физика, электродинамика, электростатика бойынша онлайн-сабақ bilimland.kz



Банка, фальга қағазы, сым темір,

электрофор машинасы, электрленген дене




770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!