Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.4 Молекулалaқ биология Күні: Сынып: 9 |
Мектеп: Мерей ЖОББ мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Аймуханов Роман Болатович |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принципі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.1.2 Дизоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау. 9.4.1.3 Дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымдық қағидалары негізінде үлгілеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Дизоксирибонуклеин қышқылы молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау. - Дезоксирибонуклеин қышқылының химиялық құрлымының принциптерін түсіне отырып, моделін құру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Дезоксирибонуклеин қышқылының қос шиыршықты құрылымын сипаттайды. - Дезоксирибонуклеин қышқылының жалпы химиялық құрлым бөліктерінің бір-бірімен байланысын анықтай отырып, молекуланы моделдей алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар қолданады: Дезоксирибонуклеин қышқылының химиялық құрлымын анықтай отырып, олардың арасындағы байланыс түрлерін сипаттап айтады; Тапсырманы орындау барысында сыныптастарымен қарым-қатынас жасайды; Арнайы лексиканы, сөздің айналымдарды қолдана отырып, өз ойларын сауатты айтады Пәнге қатысты терминдер мен негізгі сөз тіркестері: Дезоксирибонуклеин қышқылы, қос шиыршық, нуклеотид, нуклеозид, пурин, пиримидин, комплементарлық ережесі, қант-фосфатты арқау, дизоксирибоза, фосфор қышқылы, сутектік байланыс, коваленттік байланыс. Талқылауға арналған тармақтар: ДНҚ ... молекула болып табылады. ... ДНҚ-да комлементарлық ережесі бойынша орналасады. Қос шиыршықты дегеніміз ... Тимин мен аденин арасында қос ... байланыс болады. Нуклеозид ол ...азотты негіз бен моноқанттын байланысы. Барлық азотты негіздер құрамындағы сақинатәрізді молекула бойынша ... және ... деп екіге топқа бөлінеді. Азотты негіздерде бас әріптер А (...), Т (...), Ц (...), Г (...), У (...) ДНҚ-да екі нуклеотидтері тізбектерінде... байланыс арқылы, ал қос шиыршықтарында ... байланыс арқылы қосылған. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтара баулу |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Әртүрлі ағзалар түрлеріндегі хромосомалардың саны – 7, полимерлер мен мономерлер арасындағы айырмашылығы. олардың биологиялық мыңызы мен қасиеттері – 8 сынып. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин |
Алдыңғы білімді тексеру мақсатында оқушыларға «Иә немесе Жоқ» әдісімен интербелсенді тақтадан кесте көрсетіледі
С: диалог, нәтиже және жұмыс қарқыны негізінде саралау жүзеге асады. Оқушылар берілген уақытқа сай, суреттердің сипаттамасын береді. ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы Оқушылар «Өз тобынды тап» әдісімен карточкаларда берілген суреттер арқылы топқа бөлінеді. I топ Полимер II топ Азотты негіздер III топ Пентоза Берілген қима қағаздарындағы суреттер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. «Миға шабуыл» әдісімен қосымша сұрақтарға жауап беріп сабақтың мақсатын анықтайды «Миға шабуыл» әдісі сұрақтары: Органикалық қосылыстарға полимерлену құбылысы тән, оларға қандай мысалдар келтіре аласыздар (көмірсулар, целлюлоза, гликоген, нәруыздар, РНҚ, ДНҚ, полиэтилен, полипропилен, нейлон, селикон, т.б) С: диалог, нәтиже және жұмыс қарқыны негізінде саралау жүзеге асады. ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында интербелсенді тақтадан бейнефильм көрсетіледі. |
Таныстырылым 1 «Иә немесе Жоқ» кестесі
Қима
қағаздар https://www.youtube.com/watch?v=L0hp_XrktXQ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10-25 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру мақсатында оқушыларға 1.«Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі арқылы жұптық жұмыс беріледі. Оқулықтағы суретке назар аудара отырып, төмендегі кестені екі дұрыс, бір бұрыс тұжырыммен толықтырыңыз
Дескриптор:
С: диалог бойынша, нәтиже бойынша, жұмыс қарқыны оқушыға жеке қолдау көрсету бойынша жүргізіледі. Оқушылар тапсырманы межелеген уақытты жұптық жұмыста орындап талдайды. Қажет жағдайда мұғалім тапрапынан көмек алады. ҚБ: «Көршіңмен алмас» әдісі арқылы бағалау жүреді. 2.«Броундық қозғалыс» әдісі бойынша топтық жұмыс.
Дескриптор:
С: диалог, жұмыс қарқыны, нәтиже, оқушыға жеке қолдау көрсету және қарым-қатынас формалары бойынша жүргізіледі. Топтық жұмысты орындау барысында оқушылар бір-бірімен пікір алмасып, ортақ шешімге келеді. Белгіленген уақытқа сай тапсырманфы аяқтап, сыныпқа таныстырады. Қажет болған жағдайда сыныптасы мен мұғалім тарапынан көмек алады.
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар арасында өзара бағалау жүреді. |
Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық / Асанов Н.Г, Соловьева А.Р, Ибраимова Б.Т. Алматы «Атамұра» 2019. Үлестірме қағаздар
Қайшы, қатты қағаз, желім, сым, түрлі-түсті қағаздар, ермексаз |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 25-36 мин 37-40 мин. |
«Кесте толтыру» әдісі арқылы жеке жұмыс жүзеге асады. Төмендегі кестені қажетті сөздермен толықтырыңыз
Дескриптор
С: Жұмыс қарқыны және нәтиже бойынша жүзеге асады. Жалпы мақсатқа сәйкес бір тапсырмамен жұмыс істейді, бірақ оқушылардың алдыңғы нәтижелерін ескере отырып, әр баладан әртүрлі нәтиже күтіледі. ҚБ: Жауап кілттері бойынша «+,-» белгісі арқылы жұптардың бағалауы. Кері байланыс «INSERT» әдісі арқылы жүзеге асады. √- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Аймуханов Роман БолатовичШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ашық сабақ: "Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принципі" 9 сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ашық сабақ: "Дезоксирибонуклеин қышқылы молекуласының құрылысының принципі" 9 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл жаңартылған білім бағдарламасы бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспарын ашыққа қолдануға болады. Мұнда белсенді әдістер, критериалды бағалау оқушылардың деңгейлеріне қорай құрастырылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















