Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Халықтар географиясы
|
Мектеп: М.Арын
атындағы Қарғалы қазақ орта
мектебі
|
Күні:01.03.18
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Сауанаева А.Е
|
Сыныбы:
7
|
Қатысушылар
саны:
|
қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Дүние жүзі халқының діни
құрамы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
Сабақ мақсаттары
|
Дін ұғымын білу.
Діндердің негізгі түрлері.
Дүние жүзі халқының діни құрамы мен таралу
аймақтарын анықтау, таралу аймақтарын картадан
көрсету.
Қазіргі замандағы діннің рөлі.
|
Жетістік критерийлері
|
Білу және түсіну:
Халықтың нәсілдік, этникалық, діни құрамы
ұғымдарын біледі.
Қолдану:
Діндерді бөле алады,
оларды кестеде топтастыра алады, картадан таралу аймақтарын көрсете
алады, жоспар бойынша сипаттай
алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пән бойынша сөздер мен
терминдер
|
Құндылықтарды дарыту
|
Д.ж. халықтарының
діни көрсеткіштерін анықтауда, әр діндердің өзіне ғана
тән құндылықтарын түсіну
дағдысын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Тарих
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Ғаламтор желісінде тақырыпқа қатысты
мәліметтерді іздеуде АҚТ мүмкіндігін пайдалана
алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық
ахуал тудыру: Шаттық шеңберінде тұрып, әр
елдің тілінде сәлемдесу.
Жаңа сабаққа
көшу. Талдау.
Сыныппен
жұмыс. Видео – роликте көрген мәлімет
арқылы сабақ тақырыбын
болжау.
-
Видео-роликтен не
көрдіңіз?
-
Видео туралы
әңгімелеңіздер.
Сабақ тақырыбы қандай болмақ?
Жеке жұмыс. СТО
әдістемесі бойынша төмендегі кестенің алғашқы екі бағанын
толтырыңыздар.
Не білемін
|
Не білгім келеді
|
Не білдім
|
|
|
-
|
|
Видео – ролик көрсету.
PowerPoint
презентациясын көрсету
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа
сабақ. Тақырыпты түсіндіру, кейбір
ұғымдарды ашып көрсету.
Географиялық қоржын.
Дін – адамзат қоғамындағы аса
күрделі де маңызды әлеуметтік-мәдени сана. Діннің басты мақсаты –
адамның рухани жетілуі және оның Жаратушы Құдайға
сенімі.
Сенім — адамның ақыл-ойын, күшін, еркін,
қабілетін жоғарылататын жағымды сезім. Сенім — адамның жігерін
арттырып, болашаққа құлшындыратын құбылыс (болашаққа сену, еңбекке
сену, жақын адамдарға сену, дінге сену, т.б.).
Тапсырма №1: Жұптық
жұмыс. Оқулықтағы мәтінді пайдалана
отырып дүние жүзі діндері тірек сызбасын жалғастырыңыздар /15
минут/
Христиан
И
слам
Әр жұп өз жұмыстарын
сыныпта жариялайды /3
минут/.
Бағалау критерийлері
Критерийлер
|
Дискрипторлар
|
Бағалау шкаласы
Т/Ж
|
Дүниежүзі халқының діни құрамы мен таралу
аймақтарын анықтауда
|
Д.ж. Діндерінің
құрамы бойынша топтастыра
алады;
|
|
Әлемдік діндерді
біледі;
|
|
Сергіту сәті.
Сыныппен жұмы /2
минут/.
Тапсырма: берілген ғимараттарды дін трлеріне
сәйкестендіріңіздер
1 сурет 2 сурет 3
сурет
Тапсырма №2: топтық жұмыс. мәтінді пайдалана
отырып, жоспарға сәйкес дүниежүзі діндерін сипаттаңыздар. /15
минут/.
1-топ. Христиан
2-топ. Ислам
3-топ.
Буддизм
4-топ. Қазіргі
замандағы діннің рөлі
Жоспар.
Бағалау критерийлері
Критерийлер
|
Дискрипторлар
|
Бағалау шкаласы
Т/Ж
|
Дүниежүзі Діндерін жоспар бойынша
сипаттай алуда.
|
Шығу тарихы
|
|
Тармақтары немесе бағыттары
|
|
Таралған аумағы
|
|
Діни мерекелері
|
|
Сипаттама /өзіне ғана тән
ерекшеліктерін, белгілерін сипаттай
алады/.
|
|
әр топ өз жұмыстарын 3 минут ішінде қорғаулары
тиіс.
Бекіту: Әлемдік діндердің таралуын
талдау.
-
Сыныппен жұыс: /5минут/.
-
Жеке жұмыс. СТО әдістемесі бойынша төмендегі
кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар.
Не білемін
|
Не білгім келеді
|
Не білдім
|
|
|
|
|
PowerPoint
презентациясын көрсету
|
Сабақтың соңы
|
Қорытынды.
Кесте толтыру
Дін түрлері
|
Әлемдік
|
|
|
|
1.Индуизм
2.Конфуцийлік
|
1.Шаманизм
2.Тотемизм
|
Бағалау: Жеке
және жұптық, топтық бағалау
жүреді.
Үйге тапсырма:
-
Қайталау.
-
Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік
діндердің таралу аймақтарын кескін картаға
түсіріңіздер.
Кері байланыс.
Смайликтер арқылы
жүреді.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ
мақсаты/мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені оқыды?
Оқыту ахуалы қандай болды? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз
|
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|