Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:6
Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты
жөні:
Сынып 5
қатысқандар
қатыспағандар
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Жердің құрылысы мен
құрамы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
5.2.2.2. жердің құрылысы мен
құрамын атап көрсету.
|
Сабақтың
мақсаты
|
1. Жердің құрылысы
мен құрамын біледі
2. Жердің құрылысын
жан - жақты жіктеп көрсете
алады
3. Жердің құрылысы мен
құрамындағы өзгерістерді қалпына келтіру жолдарын қарастыра
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
1. Барлық оқушылар
жердің ішкі құрылысы мен құрамын
біледі.
2. Кейбір оқушылар
жердің құрамын құрамдас бөліктерін жіктеп көрсете
алады.
3. Барлық оқушылар
жердің құрылысы мен құрамын қорғауды сақтау жолдарын көрсете
алады.
4. Барлық оқушылар топырақтың
құнарлығын сақтап қалу жолдарын
түсінеді.
|
Дискриптор
|
1. Жердің ішкі
құрылысы мен құрамын біледі.
2. термин сөздерді
біледі , ажырата алады.
3. Картамен жұмыс
жасай алады.
4. Оқушылар
топырақытың құнарлылығын ажырата
алады
|
Құндылықтарға
баулу:
|
1. Жақсы
қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын
қалыптастыру.
2. Жұмыста шығармашылық және
сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік арқылы жүзеге
асырылады.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Оқылым- жазылым.
Мәтінді оқи отырып бөліктерін зерделейді, топырақты жолдарын
сипаттайды.
Оқылым-тыңдалым.
Жердің құрылысы құрамы туралы оқиды, ажырата
алады.
Оқылым айтылым.
Термин сөздерді шебер қолданады, ауызша алған ақпараттарды
баяндайды.
Тыңдалым-жазылым.
Жердің құрылысы мен құрамын ажырата алады, өз ойларын, өзіндік
пікірлерін жазбаша
сипаттайды.
|
Пәнаралық
байланыс.
|
География, биология,
экология,
|
Алдыңғы
білім
|
Жер ғаламшарының
пайда болуын толық біледі. Қарыптасу кезеңдерін толық
ұғынады.
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Дереккөздер,
ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару мақсатында жердің құрылысына байланысты туралы слайдтар
қою.
|
АКТ
|
10
мин
|
Кіріспе
Ұйымдастыру
кезеңі
Ынтымақтастық
атмосферасын орнату
Топтарға бөлу: «жер», «ядро»,
«мантия», «литосфера» жазылған парақшалар
арқылы.
|
стикер
|
Сабақтың
ортасы
20
мин
|
Әр топқа: оқушыларға
ой түрткі ретінде сәйкестендіру тесті ұсынылады. Топтық әдіс
қолданады.
Термин сөздерге
байланысты топтарға үлестірмелер
беріледі.
Картамен жұмыс істеу
жеке оқушылармен.
Ыстық орындық әдісі
арқылы сұрақтар қою.
Қарлы кесек әдісі бойынша
топтар бір біріне сұрақтар
қояды
|
Үлестірмелер
Кескін
карта
Стикер
|
Сабақтың
соңы:
7
мин
|
Оқушылар жердің
құрылысы мен құрамын білді.
Оқушылар
литосфералық тақталардың қозғалысын, жердің ғасырлық тербелісін
білгісі келеді
|
|
Саралау – Сіз оқушыларға
қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз.
|
Пәнаралық байланыстар.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –
коммуникациялық технологияларды
қолдану
|
Қосымша көмек
көрсету үшін оқушыларға дайын алгоритм беріледі, олар алгаритмге
сүйене отырып, тапсырманы біртіндеп орындайды. Қабілеті жоғары
оқушылар салыстыру, талдау жасау, қорытынды жасау, сондай-ақ
шығармашыл ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу
кезінде берілген мәселені бірегей шешімдерін
табу
|
Сұрақ – жауап
арқылы; кескін карталардың толтыруын
бақылау:
Әрбір тапсырмалар
бойынша;
Бағалау
парағы;
Кері
байланыс
|
АКТ арқылы жұмыс
жасау
hht://ru.termwiki.com/ сайты
арқылы жұмыс жасау.
|
Сабақ бойынша
рефлекция
Сабақ мақсаттары
немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма? Барлық
оқушылар мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу сабақ
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдеріңде уақытты тиімді
пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағалау:
Топтық жұмыста
бағалау
Оқушының
аты
|
Топтық
жұмыс
жасауда
белсенді
болды
(нақты
ақпарат ұсынды)
|
Ұсынылған
дәлелдерді
талдады-
1;
қорытынды
ұсынды -
2
|
Топтық
жұмыс
жасауда
селқос
болды
|
Топтық
тұжырымды
жасаудағы жалпы
ұпайы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты).
-
Оқушылар жердің
құрылысы туралы слайдтар көріп, түсініп тақырыпқа қызығушылығы
артты.
-
Оқушылар жердің
құрылысы мен құрамы бойынша өздері білетін мәліметтерге сұрақтар
дайындады.
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер
еді.
-
Оқушыларға тақырыпты
өз бетімен игеретін тиімдер әдістер арқылы қолдану
арқылы.
-
Топтаса жұмыс жасау,
саралау, зерттеу жұмыстарын жүргізе білуге
дағдыландыру.
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері мен қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
-
Жаңартылған білім
жүйесін қолдана отырып, әдіс тәсілмен, топтық жұмыс жасаудың
маңыздылығын анықтадым.
-
Жекелеген
оқушылармен жұмыс жасауға назар аудару
керек.
|