Пәні:
Күні:
Мектебі:
Сыныбы:
Мұғалімі:
|
Сауат ашу
06.12.2018
Бестөбеее орта мммектебі
мдшо кмм1 «Б»
1
Бакбергенова Камшат
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мен және табиғат. Ее дыбысы
мен әрпі 77-сабақ.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен
сәйкестендіру
1.1.9.3 Сөздің буыннан тұратынын түсіну
және сөздегі буын санын анықтау
|
Бағалау критерийлері
|
Барлық оқушылар істей
алады:
Ее дыбысының дауысты дыбыстар
қатарына жататынын, е дыбысының сөздің басында, ортасында, соңында
келетінін біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады:
Сөздің буыннан тұратынын біледі, сөздегі буын
санын анықтай алады.
|
Кейбір оқушылар істей
алады:
Сурет мазмұны бойынша әңгіме
құрастыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:Ее дыбысының сөздегі орнын
анықтайды және дыбыстық талдау жасай
алады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Немере.
Ертегі.
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік
бірліктер
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Ее дыбысы сөздің қай
буынында кездеседі?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз
ба?
|
Неліктен ертегі балалар
үшін қызықты деп ойлайсың?
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану, дүниетану,
математика
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Электронды оқулық, слайд
|
Құндылықтарды дарыту
|
Шығармашылық және еңбек, сын тұрғысынан
ойлау
|
Алдыңғы оқу
|
Ее дыбысынан келетін сөздерді
біледі.
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин
3 мин
3мин
5мин
|
1.Ынтымақтастық орта
құру.
Сүйемін мен елімді,
Елімді, туған жерімді.
Үйреніп, біліп, танимыз,
Қоршаған бізді әлемді.
2.«Қапшықты қақ, жауабын
тап» ойыны
Сауат ашудан өткенді пысықтау
Бағалау:
«Алақан»
- Олай болса, біз бүгін жаңа «Бізді қоршаған
әлем» тарауын бастаймыз.
4.Қызығушылықты ояту.
ТЖ
-Пазл
құрастыру
1-жұп.
Ешкі
2-жұп.
Емен
3-жұп.
Шие
-«Ешкі», «Емен» , «шие»сөздері
қандай дыбыстан басталып тұр?
-Осы дыбысты дауыстап айтып көрейікші қалай
дыбысталады екен?
-Созылып айтылады ма екен?
-Сонда Е дауысты дыбыс па, дауыссыз дыбыс
па?
-Тағы да дыбыстап көрейік жуан естіле ме, жіңішке
естіле ме?
-Басқа топтарда құрастырған суреттерді атап
көрейік, Е дыбысы сөздің қай буынында кездеседі?
-Осы сөздерді кім буынға бөліп
береді?
-Сөздер буынға қалай бөлінеді?
|
қапшық
суреттер
топ атаулары
пазл
|
Сабақтың ортасы
4мин
1мин
6мин
Сергіту сәті
1мин
5 мин
5 мин
|
Электрондық оқулықпен жұмыс
Е - жіңішке дауысты
дыбыс.
Е дыбысы сөздің басында,
ортасында , соңында келеді.
Оқулықпен жұмыс.
ҰЖ
Оқулықта берілген суреттен кімдерді және қандай
жыл мезгілін көріп тұрмыз?
- Жаз мезгілінде ата, әже немересімен табиғат
аясында отыр.
- Қазір далада қандай мезгіл?
-
Жаз мезгіліне қарағанда қазір
табиғатта қандай өзгерістер болып жатыр.
Ата – дедушка
– grandfather
Әже – бабушка
– grandmother
Немере – внук –
grandcon
Қаз –гусь – goose
Бағалау:«Қол
соғу»
«Ойлан тап» ойыны.
ҰЖ
Суреттегі заттардың алғашқы
әріптерінен сөз құрау.
Н Е М Е Р
Е
Бағалау:
«Бармақ»
Оқу
ҰЖ
Оқулықта берілген сөздерді
буындап тізбектеп, жүргізіп оқу.
ар ал да та са ла
ма
ер ел де те се ле ме
мен сен не ер Есен
емен сенім немере ерте
Ерлан
Сергіту сәті
Би «көңілді күн»
Дәптермен жұмыс.
ӨЖ
Әріптер мен
сөздерді қатесіз әрі көркем жазу.
43-беттегі
сызбаға Е дыбысы мен әрпі кездесетін сөздерді
жазу.
Бағалау:
«Смайлик»
ҚБ тапсырмасы.
ӨЖ
Бағалау
критерийі: Сөзді буынға бөледі
және сызбамен көрсетеді.
Сөздегі буын санын
анықтайды.
Бағалау
дескрипторы:-заттың атауын буынға бөліп
айтады;
*
|
м
|
*
|
н
|
|
к
|
*
|
м
|
*
|
|
к
|
*
|
с
|
*
|
|
т
|
*
|
р
|
*
|
з
|
*
|
|
Бағалау:
«Смайлик»
|
Интербел-сенді
тақта
Оқулық
сурет
оқулық
жұмыс дәптері
Қалыптас-тырушы бағалау парағы
|
Сабақтың соңы
2 мин
4 мин
|
Бекіту.
ЖЖ
2-топ. Сұрақтың жауабын суреттің
көмегімен анықта.
Не ысыды? - Күн
ысыды.
Не туды? - Ай
туды.
Рефлексия:«Бағдаршам»
Бағдаршамның түстері арқылы
сабақты түсінгенін, түсінбегенін білдіру.
Балалар, бүгінгі сабақ ұнады
ма?
Қай
кезеңі ұнады?
|
Жұптық тапсырма
Бағдаршам
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
-Оқушыларға қосымша көмек көрсету үшін
сабақтағы жұмыс түрлері мен әдіс-тәсілдерді оқушылардың жас
ерекшелігіне сай жоспарладым.
-Сыныптағы қабілеті жоғары оқушыларға саралау
тапсырманы күрделендіру үшін сурет мазмұнына әңгіме құрау мен
суреттегі заттардың атауын үш тілде айту тапсырмаларын беруді
жоспарладым.
|
Барлық оқушылардың үйренгенін тексеруді
бағалауда барлық тапсырмалардан кейін ауызша кері байланыс алынып,
«Бармақпен», «Алақанмен»,«Шапалақпен», «Бағдаршаммен» бағалау
тәсілдері, жеке дәптермен жұмыс барысында және қалыптастырушы
бағалау тапсырмасын орындауда аралап тексеріп «Смайликпен» бағалау
тәсілдері қолданылды.
.
|
-Бүгінгі сабақ дүниетану,
математика, ағылшын тілі, орыс тілі пәндерімен тығыз
байланысты.
-АКТ арқылы сабаққа байланысты ҚБ жұмыстары,
презентация, мульфильм көрсетілді.
-
Шығармашылық және
еңбексүйгіштікке, сын тұрғысынан
ойлауға
баулыдым.
|
Рефлексия
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім
бе?
-
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
-Сабақ мақсаттары шынайы
болды.
-Сабақта оқушылар Е дыбысы
мен әрпімен танысты, басқа
дыбыстардан ажыратып, оны дыбыспен
сәйкестендірді.
Буын санын анықтай
алды.
-Оқушылар белсенді, көңілді, ашық
болды.
-Сабақта саралау
тапсырмалары мен қатар оқушыларға түрткі болу, сынақтан өткізу,
қайта бағыттау сұрақтары берілу барысындағы диалог құру тиімді
оқыту ортасын орнатуға көмегін тигізді деп
ойлаймын.
-Үлгердім, сабақ уақытылы
аяқталды.
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да
оқуды да ескеріңіз)?
Әдіс-тәсілдердің тиімді
үйлесуі;
Жаңа білімді оқушылардың өздері оқып меңгеруі
табысты болды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Ұжымдық, топтық, жұптық өзіндік
жұмыстар;
Сынып белсенділігі сабақты жақсарта
алды.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
Әдістерді түрлендіріп сабақ жоспарлау, саралау
тапсырмалары оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, сабақты
жетілдіруге көмектеседі.
|