Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Егінші мен қасқыр" 3 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
03.10.2014 жыл |
3а сынып мұғ:Сванбекова Адемі |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Егінші мен қасқыр (литва ертегісі) |
|||
Сабақтың мақсаты |
|
|||
Түйінді идея |
Оқушылар күздің ерекшеліктерін біледі, күз кереметтерін ұғынады. |
|||
Күтілетін нәтиже |
-орман аңдарын танып,біледі; -күздің ерекшеліктерін басқа мезгілдерден айыра біледі; -топтық әңгіме арқылы ұйымшылдыққа дағдыланады; -бір-бірінің пікірін тыңдайды,білім алмасады; -шығармашылықтары қалыптасады, төзімділікке үйренеді |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Өтілу уақыты |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
-шаттық шеңберін ұйымдастыру; -Құрастырмақ-мозайка арқылы топқа бөлу; |
-бір-бірлеріне тілек білдіреді; -құрастырмақ-мозайка түстеріне қарай топқа бөлінеді; -көшбасшысын сайлайды; |
3 минут |
|
«Білу» Қорытындылау |
-құрастырмақ артындағы сұраққа жауап алу: 1-топ: жапырақтар сарғаяды адамдар қысқа д айындалады күз жемістер піседі күн суытады 2-топ: ыдысқа ұқсас асқабақ
пішінге ұқсас күздің қ иярлар кереметі қауын қарбыз жануарға ұқсас картоп 3 -топ: Алтын күз Қ оңыр күз күздің бөлінуі
Қара күз -Күзде тек көкеністерден ғана өзгеріс байқауға болады ма ? |
-топтық талқылау болады; -тапсырмаға өз жауаптарын айтады; -топтар бір-бірін бағалайды; -топ ішінде келісім орнайды; -әр топ өз ойларын ортаға салады; |
8 минут |
|
«Түсіну» |
-тізбектей оқу; -Карточкадағы сурет бойынша әңгіме құрату, тақырып қойдырту, мәтін мазмұнын еске түсіру; 1-топ: Ағаш суреті 2-топ: Тиіннің суреті 3-топ: Борсықтың суреті -Барлығына жалпылама: Қоян неге түсін өзгертеді? |
-оқушылар тізбектей, мәнерлеп оқиды; -бір-бірін мұқият тыңдайды; -топ ішінде пікіралмасады; -ортақ шешімге келеді; -берген жауаптарын өзара бағалайды; |
17 минут |
|
«Қолдану» |
-постерге сурет салуға тапсырма беру; -постерге тақырып қою; -бағалау критерилерін оқушылармен бірлесе анықтау; |
-топ ішінде ақылдасады; -тақырып қояды; -өзара ақылдасады; -ұйымшылдықпен тапсырманы орындайды; -постерді қорғайды; -дискриптерлерді анықтай отырып бірін-бірі бағалайды; -сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады; |
10 минут |
|
«Жинақтау» |
-«Кір жаю» әдісі -«Орман-байлық» -формативті бағалау |
-не үйренгендерін қағазға жазып, жіпке іледі; -өз жауаптарын жазады, оқиды; -топ жауаптарын ұпай санымен анықтау; |
3 минут |
|
«Бағалау» |
-«Мадақтау сэндвичі» -суммативті бағалау; |
-топтарды салыстырады; -жеңімпазға қошемет көрсетеді; |
4 минут |
|
Үй тапсырмасы |
«Күзгі менің бір күнім» тақырыбына эссе жазу |
|
|
«Бекітемін» «Тексерілді»
Мектеп директоры Директордың оқу ісі жөніндегі
Г.Дүйсембаева орынбасары А.Шоинова
06.10.2014 жыл |
3а сынып |
|||
Сабақтың тақырыбы |
И.Крылов Шегіртке мен құмырсқа |
|||
Сабақтың мақсаты |
И.Крыловтың мысалдары арқылы еңбекқорлық пен жалқаулық қасиеттердің пайдасы мен зияны туралы түсінік қалыптастыру |
|||
Түйінді идея |
Жалқаулық пен еңбекқорлықтың аражігін ажырата біледі |
|||
Күтілетін нәтиже |
- әңгіменің негізгі идеясын түсінеді; -еңбекқорлықтың пайдасын сезінеді; -жалқаулықтан зиян шегетіндерін ұғынады; -топ арасында өзара әңгімелеседі; -басқаның идеялары арқылы білімдерін жетілдіреді; -постер қорғайды; -жалқау болмауға, еңбекқорлыққа өз- өздерін тәрбиелейді; -топтарды бағалауға үйретеді; |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Өтілу уақыты |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
- АКТ-ны пайдалана отырып сергіту сәтін жасау - «Хан талапай» ойыны арқылы топқа бөлу - Көшбасшыны сайлау |
- сергіту жаттығуын жасайды; - асық түсіне байланысты топқа бөлінеді |
5 минут |
|
«Білу» |
- Эссені жинап алу; - Күзгі орман көрінісі тақырыбы бойынша «Б-Б-Б» әдісін пайдалану: 1.Күзгі орман көрінісі жайлы на білеміз? 2.Жануарлар, аңдар неліктен қысқа дайындалады? 3.Түсін өзгертетін аңдар туралы не айтасыңдар? 4.Қысқы ұйқыға кететін аңдар туралы ше? |
- Өтілген тақырып бойынша «Б-Б-Б» кестесін толтырады; - Топтар бір-бірін бағалайды; |
5 минут |
|
«Түсіну» |
-Бейнетаспадан көрініс : «Құмырсқалардың бірлігі» - И. Крылов туралы қысқаша мағлұмат беру: 1796 ж 2 ақпанда Мәскеуде туылған..А.Крылов сатирик, ақын-жазушы, ұлты орыс. - Абай туралы білімін пысықтау: 1845 жылы Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Шыңғыс тауында дүниеге келген. -мысал туралы мағлұмат қалыптастыру:Мысал – қысқа оқиғалы өлеңмен жазылған сатиралық шығарма. Оның кейіпкерлері-жануарлар, өсімдіктер, заттар болады. Мысал жаман әдеттен аулақ болуға, жақсы мінез-құлыққа тәрбиелейді. - Мысалды тізбектеп оқу - Жасылмен жазылған сөзді екі топқа бөледі: а) жаз мезгіліндегі шегіртке ә) қыс мезгіліндегі шегіртке |
-өз ойларын жеткізеді; - Оқушылар тыңдайды; - Кезек бойынша оқиды; - Жауаптарын оқиды; жауаптарын өзара бағалайды; |
17 минут |
|
Сергіту сәті |
«Қара жорға» |
- Ұжымшылдықпен орындалады |
2 минут |
|
«Қолдану» |
- Мәтін желісіне байланысты постер жасау - Критерилермен таныстыру 1. Тақырыпқа сай келуі; 2. Суреттің көрсемделуі; 3. Постерді қорғауы; |
-топ ішінде не салатынын ақылдасады; - Қызметтерін бөліседі; - Топта ұйымшылдық орнайды; - Постерлерін қорғайды; - Өзара бағалайды; |
10 минут |
|
«Жинақтау» |
- Бейнеролик «Құмырсқаның бірлігі» - «Венн диаграммасына сала отырып құмырсқа мен шегірткені салыстыру»; - сурет бойынша қай мезгілдегі жәндіктер және қандай күйде екендерін анықтау; 1-топ: Жаз мезгіліндегі құмырсқа 2- топ:Жаз мезгіліндегі шегіртке 3-топ: Қыс мезгіліндегі құмырсқа мен шегіртке - Өмірмен байланыстыру 1) Шегірткеге ұқсайтын адамдар бар ма? 2) Шегірткенің орынында болсаң не істер едің? 3) Құмырсқаға ұқсайтын адам туралы қандай мысал келтірер едің? |
-топ ішінде талқылайды; -ортақ келісімге келеді; -сурет мазмұнын түсіндіреді; -жауаптарын өмірмен байланыстыра түсіндіреді; |
3 минут |
|
«Бағалау» |
- Формативті бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек» |
- топтардың жетістіктерін айтуға дағдыланады; |
3 минут |
|
Үй тапсырмасы |
Осы екі жәндіктің іс-әрекетін сипаттайтын мақал-мәтел жазу |
|
|
Бастауыш сынып мұғалімі А.Сванбекова
«Бекітемін» «Тексерілді»
Мектеп директоры Директордың оқу ісі жөніндегі
Г.Дүйсембаева орынбасары А.Шоинова
06.10.2014 жыл |
3а сынып |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Егінші мен қасқыр |
|||
Сабақтың мақсаты |
Ертегі желісі бойынша еңбектің жемісін түсіндіру, қатерлі тұстарынан абай болуға дағдыландыру. |
|||
Түйінді идея |
Нанның дастарханға қалай келетінін түсінеді, нанды қастерлеуге үйренеді. |
|||
Күтілетін нәтиже |
еңбек маңыздылығын түсінеді; -ұйымшылдыққа дағдыланады; -қауіп-қатерден сақтанудың алдын-алуға үйренеді; -актерлік шеберліктері артады; -бір-бірін бағалауға, мадақтауға дағдыланады; |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Өтілу уақыты |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
- Шаттық шеңберін ұйымдастыру «картоп отырғызу» - Топқа бөлу (көкөністер, дәнді дақылдар, жемістер) 1-топ: Дақылдар 2-топ: Көкөністер 3-топ: Жемістер |
- Ұжым болып жаттығу жасайды; - Топтастыру әдісі арқылы бөлінеді; - Топ басшысын сайлайды; |
5 минут |
|
«Білу» |
- «Миға шабуыл» сурет бойынша білетіндерін пысықтау; 1. Жаз мезгіліндегі шегіртке; 2. Жаз мезгіліндегі құмырсқа; 3. Шегіртке мен құмырсқаны венн диаграммасына салу; |
- Топ ішінде ақылдасады; - Ұйымшылдыққа үйренеді; - Топ бойынша бағалауға дағдыланады; |
7 минут |
|
«Түсіну» |
- «Миға шабуыл» «Ертегі» сөзіне түсінік беру;
Ертегі - Әр топ өз мысалдарын келтіру; - АКТ-ны пайдалана отырып суретпен жұмыс; - Суретке ат қойдыру, түсіндіру - Литва халықының «Егінші мен қасқыр» ертегісімен таныстыру - Азат жол бойынша бөліп оқыту; |
- Оқушылар пікіралмасады; - Бір-бірінің жауабын тыңдайды; - Әр топ өздері білетін ертегі атын айтады; - Суретке ат қояды; - Аттың қойылу себебін түсіндіреді; - Нанның түрлерін айтады; - Оқушылар айтады, тыңдайды; - Бөліп, іштей оқиды; - Мазмұнын айтып жаттығады; |
15 минут |
|
«Жинақтау» |
- Синквейн стратегиясын пайдалану; 1. ............. не? 2. ............. қандай? 3. ............. етістік 4. Мазмұнды бір сөйлем. 5. Ассосация |
- Топ ішінде ақылдаса жылдамдыққа үйренеді; 1. Нан 2. Дәмді, ыстық, жұмсақ; 3. Піседі, үзіледі, желінеді, тойдырады; 4. Ас атасы – нан; 5. Тағам |
3 мин |
|
Сергіту сәті |
- АКТ арқылы жаттығу жасату; |
- Ептілікке, шапшаңдыққа жаттығады; |
3 минут |
|
«Қолдану» |
- Топ бойынша тапсырма беру; 1-топ: Ертегі желісіне орай сурет салу; 2-топ: Ертегіні сахналық сомдау; 3-топ: - Топтық жарыс ұйымдастыру; (мақал-мәтел, ырымдар айтудан) |
- Бір-бірінің пікірін тыңдайды; - Ортақ шешімге келеді; - Формативті бағалауға дағдаланады; - Бәсекелестікке үйренеді; |
8 минут |
|
«Бағалау» |
- Формативті бағалау - «Мадақтау сэндвичі» |
- Ұпайларды жинақтауға үйренеді; - Әділеттілікке дағдаланады; |
4 минут |
|
Үй тапсырмасы |
Нанды құрметтеу ережесін құрып келу. |
|
|
Бастауыш сынып мұғалімі А.Сванбекова
«Бекітемін» «Тексерілді»
Мектеп директоры Директордың оқу ісі жөніндегі
Г.Дүйсембаева орынбасары А.Шойнова
10.10.2014 жыл |
3а сынып |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Комбайншы. Қатқан нан. |
|||
Сабақтың мақсаты |
Комбайн қызметін айқындай отырып, комбайншылар еңбегінің маңыздылығы туралы түсінік қалыптастыру,астың қадірін бағалауға үйрету. |
|||
Түйінді идея |
Жердің пайдасын түсінеді, нанды қастерлеуге үйренеді. |
|||
Күтілетін нәтиже |
-комбайн көлігінің пайдасын түсінеді; -комбайншылардың еңбегінің зор екенін ұғынады; -нанның қадірін түсінеді; -еңбек түрлері жайлы түсініктері кеңейеді; -достық көмек жасауға дағдыланады; -ұйымшылдыққа бір-бірін жетелейді; -топты бағалауға дағдыланады; |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Өтілу уақыты |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
- Шаттық шеңберін ұйымдастыру - Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу |
- Бірлесе отырып жаттығу жасайды; - Түстерге байланысты топқа бөлінеді; - Көшбасшысын анықтайды; |
3 минут |
|
«Білу» |
- RAFT әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау; (рөлге бөліп ойнату) |
- Топ арасында рөлдерді бөліседі; - Сахналық қойылым жасайды; - Топ жұмысына баға береді; |
8 минут |
|
«Түсіну» |
- Ой қозғау (жұмбақ жасыру) «Болат пышақ тұрмас жерге бойламай, күміске ұқсап жарқырайды айнадай» (бидай) - «Комбайншы» өлеңімен таныстыру - Өлең мазмұнын сұрап өту; - В. Сухамолинский туралы қысқаша түсінік беру. (орыс жазушысы) - «Қатқан нан» мәтінін іштей оқуға тапсыру; - Жалпылама сұрақ қою: 1) Әңгімедегі негізгі кейіпкер кім? 2) Мәтін неге «Қатқан нан» деп аталған; 3) Мәтіннен қандай қорытынды шығарамыз? |
- Жұмбақ жауабын табады; - Жаңа сабақ - Оқушылар тыңдайды; - Өз жауаптарын береді; - Әр оқушы өздері оқып түсінеді; - Топ арасында пікіралмасады; - Өз жауаптарын айтады; - Өзара бағалауға дағдыланады; |
20 минут |
|
«Жинақтау» |
- Синквейн әдісі арқылы «Комбайншы» өлеңіне 5 жолды өлең шығару; 1. ............. кім? 2. ............. қандай? 3. ............. не істеді? 4. Мазмұнды сөйлем. 5. Ассосация |
- Топ ішінде пікірталас орнап, әркім өз жауабын ортаға салады; - Жазылған жауаптарға ұпай бере отырып, түсінік беруге жаттығады; |
7 мин |
|
«Қолдану» |
- Жер адамға жемісін бермей қойса, аштық барысы. Аштықты бюолдырмас үшін не істер едің? - «Қатқан нан» мәтінінен тірек сөздерді теріп жазу; |
- Ойлана отырып, жауап береді? - Топ бойынша тірек сөздерді іздейді, жазады, оқып түсіндіреді; - Тірек сөздерді санай отырып бағалайды; |
4 минут |
|
Үй тапсырмасы |
- «Нансыз өмір жоқ» деген тақырыпқа шығарма жазу |
|
|
|
«Бағалау» |
- Суммативті бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек» |
- Алған баллдарын санайды, жеңімпазды анықтайды; - Қарсы топтарға өз тілектерін білдіреді; - Мадақтауға дағдыландырады; |
3 минут |
Бастауыш сынып мұғалімі А.Сванбекова