Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ: Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп |
«А.Байтұрсынов атындағы №20 орта мектебі» КММ |
||
Күні |
|
||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Нуртазина М.Е |
||
Сынып: 8 «В» |
Барлығы - 23 Қатысқандар – Қатыспағандар - |
||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Өсу және даму |
||
Сабақтың тақырыбы: |
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула. |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.1.Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау. |
||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Өсу мен дамудың тірі ағзаның негізгі қасиеті екендігін біледі; Эмбрионалдық даму кезеңдерін анықтап, сипаттайды. |
||
Оқушылардың басым бөлігі: Эмбрионалдық даму кезеңдеріне талдау жасайды, сатыларын ажыратады, өз сөздерімен тұжырымдайды. |
|||
Кейбір оқушылар: Өсу мен дамудың эмбрионалдық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылықтарды зерттеп, дәлелдейді; Эмбриогенездің әртүрлі ағзаларда жүру ерекшеліктерін пайымдайды. |
|||
Бағалау критерийі |
- Онтогенездің кезеңдерін еске түсіреді; - Кезеңдердің өзіне ғана тән ерекшеліктерін айқындайды; - Эмбрионалдық даму кезеңдеріне талдау жасай отырып, өз сөздерімен тұжырымдай біледі. - Эмбрионалдық даму кезеңдерінің арасындағы айырмашылықтарды анықтап, дәлелдей алады. |
||
Тілдік мақсаттар |
Эмбрионалдық даму кезеңдері тақырыбын оқи отырып, бластула, гаструла, нейрула сөздеріне анықтама бере алады. |
||
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері: Өсу, даму, эмбриогенез, постэмбриогенез, зигота, бөлшектену, бластула, гаструла, нейрула, органогенез, эктодерма, мезодерма, энтодерма. |
|||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||
Талқылауға арналған тармақтар: Онтогенез күрделі үдеріс, өйткені .... |
|||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Неліктен жыныссыз көбею кезінде эмбриогенез жүрмейді, өйткені... |
|||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Эмбриогенездің даму сатыларына тірек-сызба құра аласыз ба? |
|||
Құндылықтарға баулу |
«Зайырлы қоғам және жоғары руханият»(...білім беру, денсаулық сақтаудың ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты) «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» (...үштілділік қағидатын енгізу) Бірлескен жұмыс арқылы ынтымақтастық, өмір бойы оқу, ашықтық, сыйластық құндылықтары қалыптасады. |
||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану пәні 2-сынып. Биология пәні 7-сынып. |
||
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану пәні 2-сынып «Жануарлар қалай көбейеді?»24 бет Биология пәні 7-сынып «Ағзалардың жеке даму түсінігі» 56§ |
||
Сабақтың барысы |
|||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
• Ұйымдастыру (Қолайлы атмосфералық орта туғызу) Сағат сайынғы достар. Сынып ішіндегі ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында, оқушылар шаттық шеңберге тұрып , амандасып, көңіл-күйлерін сұрайды, төс қағысады, күледі, қол бұлғайды. ʺБасбармақʺ бойынша бағалайды. • Топқа бөлу (castlots онлайн программасы арқылы ) • Үй тапсырмасын тексеру plickers.com программасы арқылы тексеру • Ой қозғау Мұғалім оқушыларға ұрықтанған жұмыртқа жасушадан нейрулаға дейінгі эмбриондық даму кезеңдерін бейнеленген суреттерді көрсетеді. Мұғалім оқушылардан суретте не бейнеленгенін сұрайды. Оқушылардан сабақтың тақырыбын анықтауды сұрайды. Слайдта сабақ мақсатын көрсетеді. |
1 -2 слайдтар https://castlots.org/img/logo.png https://www.plickers.com/library 2-3 слайдтар |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақты термин сөздерімен танысу арқылы бастау (quizlet.com программасы арқылы) Тапсырма 1 WATCH A VIDEO and ANSWER to VIDEO questions. (Working by pairs) Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау» («Керемет», «Өте жақсы», «Жақсы» сөздері арқылы бағалау). Тапсырма 2 Cut & MATCH all words with Germ layers Әр топ жұмыстарын бір-бірімен алмастырады және тексереді. ʺБағдаршамʺ әдісі арқылы оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды Тапсырма 3 Let’s make a model of embryonic development. ʺБағдаршамʺ әдісі арқылы оқушылар топ арасында бірін-бірі бағалайды |
https://quizlet.com/391555900/embryonic-development-flash-cards/ Таратпа материалдар, А4 парактары Таратпа материалдар, А4 парактары, пластилин |
|
Сабақтың соңы |
Тапсырма 4 Оқушылардың жаңа терминдерді меңгеру деңгейін тексеру (quizlet.com программасы арқылы жаңа терминдерді сәйкестендіру) Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау» («Керемет», «Өте жақсы», «Жақсы» сөздері арқылы бағалау). Рефлексия: Үй тапсырмасы: Тақырыпты оқу. «Эмбриология саласындағы ең соңғы жаңалықтар» тақырыбында шағын хабарлама жасау. |
https://quizlet.com/391555900/match Таратпа материалдар |
|
Қосымша ақпарат |
Интернет материалдарын пайдалану. |
|
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Оқу тапсырмалары бойынша: әдіс-тәсілдер арқылы тақырыпты ашуға, талдауға, саралауға жетеледім. Сабақтың мақсатында, топқа топтастыруда, тапсырмаларды түрлендіру арқылы даралап, саралап оқытуды жүзеге асырамын.Жоспарды мақсатты түрде қоюды көздеу керек, сонда нәтиже болады. Сабақ барысындағы тапсырмалардың барлығы сараланып алынды. Дидактикалық тұрғыдан оқушылардың қажеттіліктерін ескеру. Психологиялық тұрғыдан оқушылармен жүйелі қарым-қатынасқа көшу үшін қолайлы жағдай туғызу. Электронды дереккөздер пайдалану, оқушылардың қарқынына байланысты оқушыларға біршама уақыт беру. |
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз? Сабақ барысында сабақ мақсаттарына жетуге байланысты әр тапсырманың соңында тиімді кері байланыс бере отырып, бірін – бірі бағалау, өзін - өзі бағалау жүріп отырды. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Денсаулық және қауіпсіздік ережелерімен толық байланысты. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
Жалпы бағалау |
||
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |