САБАҚ:
Есептер шығару.Қазақ
халқының қол
өнері.
|
Мектеп:Боралдай жалпы орта
мектебі.
|
Күні:6.03.
|
Мұғалімнің есімі:
А.
Орынбаева.
|
СЫНЫП: 2а
|
Барлық
оқушылар саны: 16
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
2.5.1.4 - санды бірнеше
есе арттыру/кемітуге; айырмалық салыстыруға, еселік салыстыруға
берілген есептерді талдау және шығару; кері есептерді құрастыру
және салыстыру
2.5.1.5. **Тура жəне жанама
тұжырымдармен берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты)
талдау жəне шығару, кері есептер құрастыру жəне
шығару
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар: •есептің тура жəне жанама сұрағы
арасындағы айырмашылықты түсінеді
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
тура жəне жанама сұрақтан тұратын есептерді
ажыратуды жəне шығаруды біледі
|
|
Кейбір
оқушылар: тура жəне жанама сұрақтан
тұратын есептер мен оларға кері есептер құрастыру жəне
шығару
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: тура жəне жанама
сұрақтан тұратын есептің берілгендері арасындағы қатынасты
түсіндіру.
Пəндік лексика жəне
терминология:
-
Есептің шарты, тура сұрақ,
жанама сұрақ, шешуі, жауап.
|
Тірек
білім, білік, дағдылар
|
Есептің шарты, кесте, схема, қысқаша
жазба, шешуі, жауап
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, слайдтар,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде
жоспарланған жаттығулармен
қатар,
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
Топқа
бөлу 2
минут
«Зергерлер», «Ұсталар»,
«Тігіншілер» атты 3 топқа бөлу. Топ басшылары қысқаша түсінік
береді.
Сабақ мақсаты: Мен
есептерге талдау жүргізіп, оны шығаратын
боламын
Қызығушылықты
ояту.
Мұғалім қолөнер
шеберлері туралы əңгіме жүргізеді. Көптеген бұйымдарды жасау үшін
шеберлерге дəлдік керек. Математикадағы дəлдік нені білдіреді?
Бізге дəл болу қажет пе (есептеулерде, амалдар таңдауда,
жазуда)
3-топ есептер
шығарады.
№1. Есептерді шығар. Олардың
шарты мен сұрағын салыстыр. «Анасын тап»
ойыны.
1топ.
А) Ағаш шебері 15 ыдыс жасады,
бұл ат әбзелдеріне қарағанда 5 есе артық. Ағаш шебері барлығы неше
бұйым жасады?
2-топ.
Ә) Ағаш шебері 9 ыдыс және
одан 5 есе артық кәдесый жасады. Ағаш шебері барлығы неше бұйым
жасады?
3-топ.
Б) Ағаш шебері 16 кәдесый
жасады, бұл шәкіртінің жасаған бұйымына қарағанда 4 есе артық. Ағаш
шебері шәкіртіне қарағанда неше бұйым артық
жасады?
«Анамызға гүл терейік»
ойыны.
№2Есептерді шығар. Берілгенге
кері есептер құрастырып, оларды шығар. 1-2 топ
шығарады.
№3 есепті 3-топ
шығарады.
|
№1-7 слайдтар. «Зергерлер»,
«Ұсталар», «Тігіншілер» атты 3 топқа
бөлу.
№8-11
слайд.
№12-13
слайд.
№14
слайд
|
Ортасы 20
минут
|
Білу және түсіну 10
минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
Дәптермен
жұмыс. Дəптердегі №1 тапсырма
жетістік критерийлерімен салыстырумен
орындалады.
Бағалау
критерийлері.
Есепті оқи
аламын.
Шығару жоспарын анықтай
аламын.
Сызба-үлгіні толтыра
аламын.
Екі
амалды дұрыс орындай аламын.
Өрнекті жазу.
Жауапты жазу.
Қатені
түзету.
Мұғалім қате жіберудің себебін анықтайды жəне
қате жіберген оқушыларға келесі сызбаны, жаңа есеп құрастырып, шығаруды
ұсынады.
Тапсырманы қатесіз орындаған
оқушылар, дәптердегі №2 (б) тапсырма бойынша жұппен (немесе топпен)
есептер құрастырады.
|
№15
слайд.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
|
|
Аяқталуы 20
минут
|
№5. Екі әке және екі ұл
таңертеңгілік аста 3 жұмыртқа жеді. Олардың әрқайсысы бүтін 1
жұмыртқадан жеді. Қалай түсіндірер
едің.
|
Логикалық
есеп..
|
Үйге тапсырма:
оқулықта қалған тапсырманы
аяқтау.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
Күрделі есептер
беремін.
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
Смайликтер, жұлдызшалар
арқылы бағалаймын.
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
Байланыс.
Сабақ үстінде балалардың
қауіпсіздік ережесін естеріне салып
отырамын.
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз
жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|