Материалдар / Ашық сабақ "Фотоэффек құбылысы" 9-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ "Фотоэффек құбылысы" 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Физика пәнінен сабақ беретін мұғалімдерег және жас мамандарға әдістемелік көмек құралы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қаңтар 2019
2108
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Асанова Мейрамгуль Назаркановна
«М.Хасенов атындағы Бестерек орта мектеп-бақша және мектеп жанындағы интернат» КММ-сі

 

 

 

Сынып: 9а

Пәні: физика

Сабақ №45

Күні:21.02.18

Тақырыбы: Фотоэффект құбылысы.Эйнштейн формуласы.Фотоэффект құбылысын техникада пайдалану.

Мақсаты: фотоэффект құбылысы,Эйнштейн формуласы және фотоэффект құбылысының пайдасы жайлы мағлұмат беру

Міндеттері:

 - фотоэффект құбылысы және Эйнштейн формуласы туралы мәліметтер беру;

 - оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыра отырып, жеке тұлға қалыптастыру;

 - ұқыптылыққа, алғырлыққа, Отан сүйгіштікке тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже:оқушылар

-білуі қажет: фотоэффект құбылысы қалай пайда болғанын,

оны кім ашқанын, Эйнштейн формуласы туралы

-жасай алуы қажет: формулаларды қолдана отырып есептер

шығара алуы, өмірмен байланысын аша білуі қажет.

Сабақтың түрі: жаңа білімді қалыптастыру

Әдіс –тәсілдер: Миға шабуыл,матрица тәсілі арқылы жұптастыру,
«Кинометафора» әдісі, «Джигсо әдісі»,рольдік ойын,жеке жұмыс,
«Жетістік баспалдағы», «Синквейн» әдісі.

Ресурстар: плакаттар, маркерлер, жаңа сабақтың қосымша материалдары

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру

2. Оқушыларды түгелдеу

3. Көңіл-күй сыйлау

1. Оқушылар сабаққа қажет

жабдықтарын дайындайды

2. Мұғаліммен сәлемдеседі.

Топқа бөлу

Үй тапсырмасын қайталай отырып,өзіне қойылған сұрақ арқылы топқа бөлу және жұптастыру.

Миға шабуыл.
Матрица тәсілі арқылы жұптастыру.

Мұғалім сұрақтарды ортаға қояды.
Оқушылар жазылған сұрақтарды алады.

1. Жылулық сәулелену дегеніміз не?

2. Денелердің температурасына байланысты сәуле шығаруы қалай өзгереді?

3. Денелердің температурасы тым жоғары болса,олар көрінбейтін қандай сәулелер шығарады?

4. Абсолют қара дене дегеніміз қандай дене?

5. Стефан –Больцман заңы қалай оқылады?

6. Стефан-Больцман тұрақтысы нешеге тең?

7. Электр шамының вольфрам қылы қанша градусқа жеткенде қандай жарық шығарады?

8. Жылулық сәулелердің эксперименттік нәтижесін түсіндірудегі тығырықтан шығу жолын кім және қай елдің ғалымы тапты?

9. Планк гипотезасы қалай оқылады?

10. Квант сөзінің мағынасы қалай?
11.Ультракүлгін,рентген немесе инфрақызыл сәулелерінің қайсысы электромагниттік энергияны басқаларынан көп тасиды?
12.Макс Планк қай жылы дүниеге келген?
13. Макс Планктың физикаға қосқан үлесі туралы не білесің?
14. Квант энергиясының формуласы
15. Планк тұрақтысы нешеге тең?
16. Квант энергиясының формуласындағы (ню) дегеніміз не және өлшем бірлігі?
17. E
0=hν формуласынан ν-ды тап
18. E0 –дегеніміз не?
19. Фотон қандай бөлшек?
20. Классикалық теория бойынша және Планк гипотезасы бойынша энергия қалай өзгереді?

Оқушылар кезек -кезек шығып

сұрақтарды алып толық жауап береді



 

 

Тақырыпты болжау. «Кинометафора» әдісі

Видеоролик көрсетеді.

          

Оқушылар видеороликті көре отырып жаңа
сабақтың тақырыбын ашады.

Жаңа сабақ

«Джигсо» әдісі













Бекіту

Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты ресурстар таратып береді. Жаңа тақырыптың аясында оқушыларға түсінік береді.

 

 

Оқушылар мәтінді оқиды, алған  мәліметтері
бойынша бірінші топ екінші топқа ,екінші топ
үшінші топқа,үшінші топ бірінші топқа өздерінің
оқығаны бойынша сұрақтар қояды.







І топ Стефан-Больцман заңы

ІІ топ Квант

ІІІ топ Планк формуласы


Постер құру,қорғау.










Сергіту сәті.

Логикалық сұрақтар

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

Жұптық жұмыс
Рольдік ойын


Жұптасып жаңа тақырыптар бойынша бір-біріне
қарапайым және күрделі сұрақтар қояды,жауап береді.

 

 

Жеке жұмыс(тест)

Мұғалім оқушыларға жаңа тақырып бойынша тест таратады.

Тесттерге жауап береді.


Рефлексия
Топтық жұмыс(есептер шығару)
Жетістік баспалдағы.

Үш деңгейге арналған есептер жетістік
баспаладғына салады. Топ басшысы өзінің тобындағы оқушылардың
деңгейіне қарай есептерді береді, оқушылар
шығарады, жетістік баспалдағына жапсырады.

Рефлексия
«Синквейн» әдісі.


Оқушыларға стикерлер таратады.

 

Оқушылар өздерінің құраған синквейндерін
бағдаршамға жапсырады.

Кейінгі тапсырмалар

§ 49-50 оқу. Тақырыптағы кейіпкерлерге хат жазу.

Күнделіктеріне жазып алады.






















  1. Жылулық сәулелену дегеніміз не?

Қызған денелердің сәуле шығарып,электромагниттік энергия таратуын жылулық сәулелену деп атайды.

  1. Денелердің температурасына байланысты сәуле шығаруы қалай өзгереді?

Жоғары температураға дейін қыздырғанда дене әр түрлі түске еніп,сәуле шығарады.Мысалы ,темірді қыздырғанда ол басында қызыл, содан кейін қызыл сары , одан ары ақ сары түске бөленеді.

  1. Денелердің температурасы тым жоғары болса,олар көрінбейтін қандай сәулелер шығарады?

Денелердің температурасы тым жоғары болса,олар көрінбейтін ультракүлгін сәулелер шығарады.

  1. Абсолют қара дене дегеніміз қандай дене?

Өзіне түскен әр түрлі жиіліктегі сәулелерді толық жұтып алатын денені абсолют қара дене деп атайды.

  1. Стефан –Больцман заңы қалай оқылады?

Абсолют қара дененің сәуле шығарғыштық қабілеті Ɛт оның абсолют температурасының Т төртінші дәрежесіне пропорционал. Ɛт =σΤ4

  1. Стефан-Больцман тұрақтысы нешеге тең?

σ=5,67*10-8 Вт/м24

  1. Электр шамының вольфрам қылы қанша градусқа жеткенде қандай жарық шығарады?

Электр шамының вольфрам қылы 30000 С жеткенде ақ жарық шығарады.

  1. Жылулық сәулелердің эксперименттік нәтижесін түсіндірудегі тығырықтан шығу жолын кім және қай елдің ғалымы тапты?

Жылулық сәулелердің эксперименттік нәтижесін түсіндірудегі тығырықтан шығу жолын Макс Планк және немістің ұлы физигі тапты.

  1. Планк гипотезасы қалай оқылады?

Абсолют қара дене жылулық сәулелерді үздіксіз шығара да,жұта да алмайды; олар тек жекелеген үзікті(дискретті) үлес түрінде ғана шығарады немесе жұтады.Сәуле арқылы тарайтын немесе жұтылатын бір үлес энергия квант деп аталады.

  1. Квант сөзінің мағынасы қалай?

Квант лат.guantum-«мөлшер»,яғни «үлес» деген сөздің мағынасын береді.
11.Ультракүлгін,рентген немесе инфрақызыл сәулелерінің қайсысы электромагниттік энергияны басқаларынан көп тасиды?

Рентген сәулесі электромагниттік энергияны басқаларынан көп тасиды.




12.Макс Планк қай жылы дүниеге келген?

1858 жылы 23 сәуір-1947 жылы 4 қазан
13. Макс Планктың физикаға қосқан үлесі туралы не білесің?

Планктың алғашқы зерттеулері энтропия ұғымын дәлірек анықтауға, термодинамиканың заңдарын физикалық-химиялық процестерге қолдануға арналған. 1894 жылдан бастап Планк жылулық сәуле шығарудың термодинамикалық теориясы мен абс. қара дененің эл.-магниттік сәуле шығару спектріндегі энергияның таралу заңдылықтарын зерттеумен шұғылданады (Планк заңыПланк тұрақтысы). Планк теоретикалық физиканың негізгі бөлімдері бойынша терең әрі айқын баяндалған монография жазды. “Әсер квантын” ашуы арқылы физиканың дамуына қосқан аса ірі еңбегі үшін М.Планк 1918 ж. физика саласы бойынша Нобель сыйлығын алды.
14. Квант энергиясының формуласы

E0=hν
15. Планк тұрақтысы нешеге тең?

h=6,62*10-34Дж*с
16. Квант энергиясының формуласындағы ν дегеніміз не және өлшем бірлігі?

Квант энергиясының формуласындағы ν дегеніміз жиілік және өлшем бірлігі Гц
17. E0=hν формуласынан ν-ды тап

ν=Е0/h
18.E0–дегеніміз не?

E0-әрбір фотонға тиесілі ең кіші бір үлес энергия, яғни бір квант.
19. Фотон қандай бөлшек?

Фотон –тыныштық массасы нөлге тең элементар бөлшек.
20. Классикалық теория бойынша және Планк гипотезасы бойынша энергия қалай өзгереді?

Классикалық теория бойынша энергия үздіксіз өзгереді және нөлден бастап шексіздікке дейін кез келген мәнді қабылдай алады. Ал Планк ,керісінше , энергияның үзікті өзгеретінін және белгілі бір нақтылы мәндерді қабылдайтынын болжады.





Логикалық сұрақтар
1. Қандай жолмен ешуақытта адам жүрмейді? ( Құс жолы)
2. Елеуішпен су әкелуге бола ма? ( болады егер қар немесе мұз болса)
3. Егер стакандағы судың бәрін ішіп қойса не қалады? ( ауа)
4. Неліктен су отты сөндіреді? ( су ауа жібермейді, от ауасыз жанбайды)
5. Дайындауға болады бірақ жеуге болмайды? ( сабақ)
6. Ньютонның заңын ашуына себеп болған не? ( алма)
7. Ыстық суда қандай стакан көбірек жарылып сынады? Қалыны ма әлде жұқасы ма? ( қалыны, ішкі қабаты бірдей уақытта жылынбайды)
8. Кім барлық тілде сөйлейді? ( жаңғырық)
9. Ашық ыдыстағы су неге азаяды? ( буланады)
10. Қандай ыдыстарға су құйылмайды? ( су толы ыдысқа)
11. Көзіңмен көресің бірақ қолмен ұстай алмайсың. Ол не? ( көлеңке)
12. жерден көтеру оңай бірақ лақтыру қиын. Ол не? ( мамық)
13. Теңізде қандай тастар болмайды? ( құрғақ)
14. Македонский заманындағы уақыт көрсеткіші немесе өлшеуіші болған не? ( тауық)
15. Жазуға болатын химиялық элемент? ( Бор)

Аспаптар
1) Аспапты білеміз бе? Нені өлшейміз?
Динамометр күшті
Мензурка дененің көлемін
Электроскоп электр зарядын
Амперметр ток күшін
Вольтметр кернеуді
Барометр атмосфералық қысымды

1.
Калий үшін электронның шығу жұмысы 1,92 эВ.Калий үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы қандай? (h=6,62*10
-34 Дж*с; c=3*108 м/с;
1 эВ=1,6*10
-19 Дж;)

2.
Тантал үшін фотоэффектінің қызыл шекарасы 0,2974 мкм.Электронның танталдан шығу жұмысын анықтаңдар.( h=6,62*10
-34 Дж*с; c=3*108 м/с;)
№3.
Фотоэлектрондардың максимал жылдамдығы 3000 км/с болу үшін платина бетіне қандай жиіліктегі сәуле бағыттау керек? Платина үшін шығу жұмысы 6,3 эВ.( m
э=9,1*10-31 кг; 1 эВ=1,6*10-19 Дж; h=6,62*10-34 Дж*с)

Тест.

  1. Фотоэффект ................

А. Сәулелердің әсерінен электрондардың сұйық бетінен босап шығу құбылысын сыртқы фотоэлектрлік эффект деп атайды.
В. Сәулелердің әсерінен электрондардың қатты дене бетінен босап шығу құбылысын сыртқы фотоэлектрлік эффект деп атайды.
С. Сәулелердің әсерінен электрондардың сұйық және қатты дене бетінен босап шығу құбылысын сыртқы фотоэлектрлік эффект деп атайды.
Д. Сәулелердің әсерінен электрондардың босап шығу құбылысын сыртқы фотоэлектрлік эффект деп атайды.

2. Квант энергиясының формуласын көрсет
А.
E0=hc
В. E0=hv
C. E0=h/с
Д.
E0=h/ν
3.
Электронның металдан босап шығуы үшін оған берілетін ең аз энергияны электронның ....... ........... деп атайды.
А. Шығу жұмысы
В.
Шығу жиілігі
С.
Шығу энергиясы
Д.
Толқын ұзындығы
4. Эйнштейн формуласын көрсет
А.
hν=Ашығ+mv

В. hν=Ашығ+mv2/2

С. h=Ашығ+mv2/2

Д. hν=Ашығ-mv2/2

5. Планк тұрақтысының мәні
А.
h=6,62*10-34 Дж/с
В.
h=6,62*10-34 Дж*с
С.
h=6,62*10 34 Дж*с
Д. h=6,62*10 34 Дж/с
6. Абсолют қара дене дегеніміз қандай дене?
А. Қызған денелердің сәуле шығарып,электромагниттік энергия
таратуы


В.
Абсолют қара дененің сәуле шығарғыштық қабілеті оның
абсолют температурасының төртінші дәрежесіне пропорционал

С.
Өзіне түскен әр түрлі жиіліктегі сәулелерді толық жұтып
алатын дене
Д. Әрбір фотонға тиесілі ең кіші бір үлес энергия
7.
Стефан-Больцман заңын көрсет
А.
Ɛт 4 Т4
В.
Ɛт 4 Т
С. Ɛт=σ Т
Д. Ɛт=σ Т4
8. Стефан-Больцман заңы қай жылы тағайындалды?
А.
1879 ж
В. 1884 ж
С. 1900 ж
Д. 1858 ж

Тест жауаптары

С

В

А

В

В

С

Д

А



Берілгені: ХБЖ Талдау: Шешуі:
Аш=1,92 эВ 3,072*10-19 Дж E=hν λ=6,62*10-34 * 3*108/
h=6,62*10
-34 Дж*с Аш=E 3,072*10-19=6,46*10-7=
с=3*10
8 м/с Аш=hν =0,65*10-6=0,65 мкм
т/к: λ-? ν=c/λ
А
ш=hc/λ
λ=hc/А
ш
Жауабы:
λ=0,65 мкм







Берілгені: ХБЖ Талдау: Шешуі:
λ =0,2974 мкм 0,2974*10-6м E=hν Аш=6,62*10-34 * 3*108/
h=6,62*10
-34 Дж*с E=Аш 0,2974*10-6=
с=3*10
8 м/с Аш=hν 19,86*10-26/ 0,2974*10-6=
т/к: А
ш-? ν=c/λ =66*10-20 Дж=6,6*10-19Дж
А
ш=hc/λ

Жауабы:
Аш=6,6*10-19 Дж




Берілгені: ХБЖ Талдау:
v =3000 км/с 3*10 6 м/с
m
е=9,1*10-31 кг
А
ш=6,3 эВ 10,08*10-19 Дж ν= /h
h=6,62*10
-34 Дж*с
т/к: ν-?

Шешуі:
ν= 10,08*10
-19+9,1*10-31*(3*106)2/2 /6,62*10-34=10,08*10-19+40,95*10-19/
6,62*10
-34= 51,03*10-19/6,62*10-34=7,7*1015 Гц
Жауабы:
ν=7,7*1015 Гц


















Бағалау парағы
Топтың аты
: Стефан-Больцман


Реті

Оқушылардың аты-жөні

Үй тапсырмасы(өткен тақырыпты қайталайды,есте сақтау қабілеттері артады)

Жаңа тақырып,постер құру(топта жұмыс істеуге дағдыланады)

Жұптық жұмыс
(қиын және қарапайым сұрақтар
құрастырады,
жауап береді

Жеке жұмыс (тест)

Топтық жұмыс,есептер шығару
(толқын ұзынды-ғын,жиілікті,
шығу жұмысын анықтайды,ХБЖ
келтіреді)


















































Бағалау парағы
Топтың аты
: Квант


Реті

Оқушылардың аты-жөні

Үй тапсырмасы(өткен тақырыпты қайталайды,есте сақтау қабілеттері артады)

Жаңа тақырып,постер құру(топта жұмыс істеуге дағдыланады)

Жұптық жұмыс
(қиын және қарапайым сұрақтар
құрастырады,
жауап береді

Жеке жұмыс (тест)

Топтық жұмыс,есептер шығару
(толқын ұзынды-ғын,жиілікті,
шығу жұмысын анықтайды, ХБЖ
келтіреді)


























































Бағалау парағы
Топтың аты: Планк формуласы



Реті

Оқушылардың аты-жөні

Үй тапсырмасы(өткен тақырыпты қайталайды,есте сақтау қабілеттері артады)

Жаңа тақырып,постер құру(топта жұмыс істеуге дағдыланады)

Жұптық жұмыс
(қиын және қарапайым сұрақтар
құрастырады,
жауап береді

Жеке жұмыс (тест)

Топтық жұмыс,есептер шығару
(толқын ұзынды-ғын,жиілікті,
шығу жұмысын анықтайды,ХБЖ
келтіреді)




















































































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!