Сабақтың
тақырыбы:
Фотосинтезге қажетті
жағдайлар.
|
Мектеп: «Шағын жинақталған Саржыра
негізгі орта мектебі»КММ
Мұғалімнің
аты-жөні:Табысбаева
Н
Күні: 04.12.2017ж
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.1.2.2 – фотосинтез үдерісіне
қажетті жағдайларды зерттеу
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі
: Топтық жұмысты бірлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі :
Оқулықтан тыс берілген
қосымша тапсырмалады орындайды.Тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау критерийі
|
Тақырыптың маңызын
түсіндіреді.Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ
барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара
алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Термин сөздермен
жұмыс: фотосинтез,жапырақ,көмірқышқыл
газы,парник эффекті.
Айтылым: окушылар өтіліген тақырып
бойынша бір-бірімен пікір
алмасады.
Тыңдалым: окушылар жаңа тақырып бойынша
материалды тыңдайды.
Оқылым: оқулықтағы мәтімен
танысады
Жазылым: жаңа тақырып бойынша терминдер
мен қажетті деректерді дәптерлеріне
жазады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка,
биология.
|
Алдыңғы
оқу
|
Жапырақтың құрылысы
мен қызметі. Жапырақтың ішкі құрылысы. Лептесік. Жапырақ
фотосинтездеуші негізгі арнайы мүше. Судың булануы мен газдардың
алмасуы.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
1.Сәлемдесу.
2.Оқушыларды
түгендеу.
Топтарға
бөлу.
«Шаттық шеңбер
құру»әдісі арқылыпсихологиялық
ахуалды қалыптастыру.Гүл беру арқылы жылы лебіздерін
білдіреді,түстеріне байланысты екі топқа
бөлінеді.
Үй
тапсырмасы:
«Биологиялық
диктант»
«Бесбармақ әдісі»арқылы
бағалаймын.
|
1-топ
2-топ
|
Жаңа
білім
10
минут
Ортасы
|
Слайд арқылы жаңа сабақты
көрсетіп өтемін.
Білу және
түсіну
1-тапсырма:
Топтарға
тапсырма:
1-топ:
«Фотосинтез» түсінігіне
анықтама беріңдер.
Фотосинтез үшін қажет
жағдайларды атаңдар.
2-топ:
Фотосинтез үдерісін
сызба түрінде көрсетіңдер.
Зауыт, көлік және
теміржол маңайына екпе ағаштар
егу
қажеттігі туралы айтыңдар.
Дискриптор:
-Фотосинтез түсінігіне анықтама
бере алады.
-Сызба түрінде көрсете
алады
2-тапсырма:
1-топ:
1
Фотосинтез қандай
үдеріс?
2
Фотосинтездегі хлорофилдің
рөлін алғаш сипаттаған
кім?
2-топ:
3
Қант жапырақтың қай бөлігінде
түзіледі?
4
Жапырақтың фотосинтез жүретін
бөлімі қандай
ұлпаға
жатады?
Дескриптор
-
фотосинтез ұғымын
түсіндіреді;
-
фотосинтездегі хлорофилдің
рөлін сипаттаған ғалымды
атайды;
-
фотосинтез өнімі түзілетін
жапырақ бөлімін атайды;
- фотосинтез жүретін ұлпаны
анықтайды.
«Смайлик
әдісі»арқылы бағалаймын.
3-тапсырма
Қалай тыныс
алатынын анықтаңдар?
1-топ: Ағаш
қабығы
2-топ:
Жапырақ
|
Оқулық,қабырғаға ілінген
ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
https://www.youtube.com/watch?v=i8FFtlTwJRs
|
Миды шынықтыру
тапсырмасын орындайды.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
-Жүйке деген
не?
-Лептесіктің құрылысы
қандай?
-Жапырақтың үстіңгі және астыңғы қабығының құрылысы
қандай?Фотосинтезге қажет емес?
-Флоэма және ксилема
-Өткізгіш шоғының қызметі
қандай?
|
Карточкада жазылған
терминдер
|
Кері
байланыс
3
минут
|
БББ
кестесі
Бағалау.
Үй
тапсырмасы:
Тақырыпқа байланысты
тест құрау.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
Көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
Үйренгенін тексеруді
Қалай жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
Қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайыма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағыахуал
Қандай болды?
Мен жоспарлаған
Саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
Уақыт ішінде
үлгердімбе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
Жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|