Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 8.3А
|
Мектеп: Қ. Бектаев атындағы
жом
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Шатекова С.О
|
Сынып:
8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
§25. Газ
алмасу .
GAS
EXCHANGE.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
8.1.4.1 өкпе мен ұлпадағы газ
алмасу механизмдерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, мазмұнын
түсінеді, адамның тыныс алу мүшелерімен танысады, ауа жүретін
жолдарды біледі, оларды жүйелейді.
Оқушылардыңбасымбөлігі:
Ұлпадағы және өкпедегі газ
алмасуды талдайды, салыстырады, ерекшеліктерін
табады.
Кейбір
оқушылар: Адам ағзасы үшін газ алмасудың
маңызына баға береді.
|
Бағалау критерийі
|
-
Адамның тыныс алу мүшелерін біледі,
ауа жүретін жолдарды жүйелейді.
-
Ұлпадағы және өкпедегі газ
алмасуды талдайды, ерекшеліктерін анықтайды оларды
бір-бірімен салыстырады.
Адам ағзасы үшін газ алмасудың маңызына баға береді.
|
Тілдік мақсаттар
|
alveoli -альвеолалар (өкпе
көпіршіктері) /альвеолы;
trachea-кеңірдек/трахея;
bronchi
-бронх;
lisp-сақау/шепелявый;
exhale -дем
шығару/выдох;
gills-желбезек
/жабры;
gas exchange- газ
алмасу/газообмен;
inhale -демді ішке
алу/вдох;
to respire-тыныс алу/
дышать
|
Құндылықтарға баулу
|
-
Топтық жұмыс арқылы-
белсенділікке, ұжымшылдыққа, ортақ істің нәтижесінде бірін – бірі
толықтырып, сын тұрғысынан ойлауға үйретеді жеке жұмыс өз бетімен
жұмыс орындап, айтылым дағдылары, қарым- қатынас жасау қабілетін
қалыптасады
|
Пәнаралық байланыс
|
Матеметика- тамырдың соғуы
санын, мөлшерін, көлемін есептеу.
|
Алдыңғы
білім
|
8.1.3.10 жануарлар, адам
қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
|
Деңгейлік сұрақтар
беріледі
Қабілеті жоғары оқушылар ой
қорытынды жасайды, тапсырмалар бойынша 3-тен артық дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
|
Мұғалімнің мадақтама
сөздері,
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Сыныпта топтық жұмыс ыңғайлы түрде
жабдықталады.Оқушыларға түрлі әрекеттермен жұмыс жасау
ұсынылады.
|
Ресурстар
|
плакат.оқулық, кеспе
қағаз,
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Сабақтың басы
10
мин
|
Greeting
Good morning
everbody!
How are
you?
Who is on duty
today?
Who is absent
todoy?
What did we learn on the
previous lesson
I think you are ready for our
lesson.
Let’s
remember
Let s start new
lesson!
Let s divide into three
groups
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал
туғызу үшін оқушылар
ІІ.Үй тапсырмасын
сұрау.
Тест
тапсырмалары
-
Жүрек жұмысының циклдері неше
кезеңнен тұрады?
А) 4
Ә) 5 Б) 3
В) 2
-
Капиллярдағы қан қысымы
А) төмен Ә) жоғары Б) шамалы
-
Жүректің соғуын жиілететін
гормон
А) адреналин Ә) инсулин Б) ацетилхолин
-
Жүрек дәрігері
А) эндокринолог Ә) кардиолог Б) иммунолог В) дальтоник
-
Жүректің ортанғы қабаты
А) миокард Ә) эпикард Б) эндокард
-
Қан беруші адам
А) реципент Ә) донор Б) гемотолог
-
Ересек адамның жүрегінің
салмағы
А) 100
г Ә) 200 г Б) 300 г
В) 400 г
-
Жүректің бірінші қабаты
А) миокард Ә) эпикард Б) эндокард
-
Жүректің бұлшық еті қандай?
А) көлденең жолақты Ә) бірыңғай салалы Б) көлденең
салалы
10.Адамның жүрегінің бөліктері А) 2
Ә) 5 Б) 3
В) 4
ҚБ: мұғалімнің
мадақтауы
|
Сабақтың ортасы
25
|
Жаңа
білім
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы сұрақ қою арқылы
жаңа тақырыпты ашу.
STQ –How does air move into your
lungs?
You
will:.
-understand mechanisms of gas
exchange.
Key
terms. Gas
exchang - transfer of gases between
the organism and environment; Lungs -respiratory organ in the
thorax used to breathe air; Alveoli - tiny air sacs within the
lungs where the exchange of oxygen and carbon dioxide takes
place.
Facts
In both lungs of an adult,
there are about 300 million alveoli.
Today our topic is GAS
EXCHANGE
І. Оқулықпен
жұмыс.
Мәтінді оқи отырып, «Төрт
сөйлем» стратегиясын қолдану.
1.
Пікір.
Мәтін бойынша туындаған
өзіндік пікірін бір сөйлеммен дәлелдеу.
Дәлел.Келтірілген өзіндік пікірді
бір сөйлеммен дәлелдеп шығу.
Мысал
Енді келтірілген өзіндік пікірді тағы бір
негіздеу үшін бір сөйлеммен мысал келтіру
Қорытынды
Қорытынды шешімді бір сөйлеммен келтіру
керек
Дескрипторлар:
– Мәтінді толық меңгеріп тыныс алу, өкпелік газ
алмасу, ұлпалық газ алмасу сөздерінің мәнін
ашады.
ІІ. Суретке қарап түсіндір.
Суреттен не көріп тұрсың? Ұлпадағы және өкпедегі
газ алмасуды тап, салыстыр, ерекшелігін негізде.
Дескрипторлар:
|
Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
5 мин
|
«Тыныс алу дегеніміз – өмір
сүру» тақырыбына шағын эссе жазу
Дескрипторлар:
Рефлексия. «Плюс, минус,
қызықты»
Плюс –
сабақ барысында қандай тапсырма ұнады, қызықты
болды.
Минус –
оқушыға не ұнамады, қызықсыз болып көрінді.
Қызықты – бұрын естімеген жаңа
ақпарат, қызықты фактілер туралы жазады.
Learn by heart the
terms
-How was the
lesson?
Was it
clear?
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына
қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты
тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|